12v Ters Akım engelleme

Başlatan mehmetkocer, 27 Haziran 2021, 23:02:20

mehmetkocer

Arkadaslar merhaba,

12v icin ters akim koruma/engelleme yapmak istiyorum. Kablonun (-) tarafina bir tane kücük amperli sigorta taksam (-)tarafindan elektrik gecince sigorta atip akimi engelleyebilir miyim? Yoksa yanlis mi düsünüyorum.
Diyot takinca galiba güc kaybi oluyor ve isinma oluyor o yüzden tercih etmedim.

Tesekkürler cevaplariniz icin...

seron

Şunu mu söylemeye çalışıyorsunuz...Devre.PNG

öyleyse tarif doğru.

320voltta çok güzel anlatım vardı bulursam ekleyeyim.

Demeye kalmadı direk karşıma çıktı ahanda:
https://320volt.com/ters-polarite-korumasi/

Ne yapmak istiyorsunuz?

ali1986

Alıntı yapılan: mehmetkocer - 27 Haziran 2021, 23:02:20Arkadaslar merhaba,

12v icin ters akim koruma/engelleme yapmak istiyorum. Kablonun (-) tarafina bir tane kücük amperli sigorta taksam (-)tarafindan elektrik gecince sigorta atip akimi engelleyebilir miyim? Yoksa yanlis mi düsünüyorum.
Diyot takinca galiba güc kaybi oluyor ve isinma oluyor o yüzden tercih etmedim.

Tesekkürler cevaplariniz icin...

Kac amper yükün var?

mustafaaxu

hocam ters voltaj ve akım korumasını değişik şekillerde yapabilirsin aşağı yukarı mantık aynı  şu şema ve sitede değişik şeyler var umarım yardımcı olur
özellikle mosfetli olanda ısı ve gerilim kaybı yok denecek kadar az olur
kolay gelsin

Burada bakabilirsin 
https://circuitdigest.com/electronic-circuits/reverse-polarity-protection-circuit-diagram

TA5EK

mehmetkocer

Tesekkürler cevaplariniz icin,

Yapmak istedigim, akülü araba icin hiz kontrol unitesi koydum ama ters akim (geri vitesde) calismayacagi icin röle yardimiyla geri vites takildiginda güc direk motorlara gidiyor, hiz kontrol unitesi devre disi kaliyor. Düz vitesde akim ilk basda hiz kontrol unitesinden gecip ordan motorlara gidiyor.
Ama garanti olmasi icin bi tanede sigorta gibi birsey takip olurda ters akim olursa engellemek icin. Hem kisa devreyide korumak icin.
Yük yaklasik 15A - 12Volt.

Cok fazla elektronik bilgim yok maalesef. Birazda korkuyorum cocuk arabayi kullanirken bir problem olmasin yangın falan cikmasin diye. Kablolari 16awg kullandim.

Tesekkürler

mustafaaxu

geri viteside ileri gibi kontrol edersin sanırım şarzlı matkabı örnek alırsak motor aynı devir kontrolu aynı sistem hem ileri hemde geri kontrol ediliyor bir çift kontaklı swic motor devir kontrol ünitesi,nin çıkışını motora aktarırken kutupların yönünü değiştiriyor belki böyle olabilir
kolay gelsin

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın