kısa devre koruması

Başlatan nmn54, 03 Haziran 2021, 21:14:54

nmn54

merhaba. 0-24v 0-10 amper ayarlı güç kaynağı için kısa devre koruması yapmak istiyorum. bana öneride bulunursanız memnun olurum teşekkürler.

asma

Merhaba
Cümle içinde 0-10 amper ayarlı güç kaynağı için kısa devre koruması yapmak istiyorum yazmışsın.
Mühendislik örencisi olduğunu yazmıştın daha önce.
Güç kaynaklarında akım sınırlama veya kısa devre koruma olabilir.
Kabaca akım sınırlama istenilen akım değerini geçmeyecek şekilde çalışmaya devam eder. Genellikle ayarlı olur.
Kısa devre koruması ise istenilen akım değerine ulaşınca akımı keser , müdahale etmeden tekrar akım geçmez. Genellikle sabit olur.
Öncelikle devre ortada yok. Her devreye uygulanabilecek kısa devre koruması , sigorta ekleyerek olur.
Sonra 0-10 amper yazıldığında ben 0 ila 10A arasında ayar yapılabilir anlıyorum. Akım koruması olan güç kaynağına kısa devre koruması mı eklemek istiyorsun.

İstek belirsiz olunca mesajını okuyanın algısı değişir.
İsteksiz olarak anlaşılırsın.

Kolay gelsin.

mustafaaxu

SAYIN asma hocamın dediği ğibi bir şema falan eklesen daha kolay olurdu
detayları hocam anlatmış

kolayca anlayabilmen anlamında bir RX direnci bir transistör ile klasik kontrolu yaparbilirsin
rx direnci üzerinden gecen akım direnç  üzerinde transistörün iletime geçebileceği 07 voltu oluşturduğunda
iletime gecer tr ile çıkış transistörü yada sürücüyü bloke ederek çıkışı azaltır yada kapatırsın

Bu klasik şema umarım sana fikir vermiştir
ta5ek

nmn54

haklısınız hocam hata etmişim. yine bu sitedeki hocalarımın tavsiyesiyle 24v 10 amperlik güç kaynağına szbk07 buck convertör kullanarak ayarlı güç kaynağı yapmaya çalıştım. stabil olarak kullanabiliyorum. hem güvenlik hemde birazdaha öğrenmek için kısa devre koruması yapmak istiyorum.

bymax

Bu devrede akım kontrolu nasıl oluyor...
akım kontrol transistörü iletime geçince TR1'e + voltaj gidiyor.
TR1 iletimi nasıl kesiyor anlamadım.

mustafaaxu

Alıntı yapılan: bymax - 08 Haziran 2021, 06:06:36Bu devrede akım kontrolu nasıl oluyor...
akım kontrol transistörü iletime geçince TR1'e + voltaj gidiyor.

sayın bymax bilgim kadarı ile anlatayım

Transistör T2, ve direnç gurubu akım sınırlayıcı olarak işlev görür. Akım limiti P1 üzerinden ayarlanabilir ve en düşük akım limiti 0,6 amperdir.

Potansiyometre P1 maksimuma ayarlandığında, akım sınırlaması devre dışı bırakılır.

giriş voltajımız 30 volt olduğunu kabul edelim voltajımız 2n3055 girişinde kadar gelir transistörün genel yapısı silisyum transistörlerde 07 vol kayıp

olur buda 2n3055 emiter çıkışında da 28.3 volt görülür
sonra RX direncine gelir RX direnci Akım kontrolu yapacagımız kattır bilinen 
Kirşof Gerilim /AKIM/Kanunu Formulüne göre
direnç üzerinden çekilen akım potansiyel farkından dolayı bir gerilim oluşur buda 10 k ile tr2 nin iletime geçmesi sağlanır.
Simdi sizin sorunuza:
Bu devrede akım kontrolu nasıl oluyor...akım kontrol transistörü iletime geçince TR1'e + voltaj gidiyor.
Önce tr2 NPN transistör olduğundan emiter den kollektöre yanlız eksi potansiyel akar (emiter diyodu )
olayın özü RX direnci üzerinde gerçekleşmekte rx direncine girişte 28,3 <>1V volt giriyor  Voltaj çıkışımızı 12v ayarladık  devreye 12V- 1 amp bir

lamba yük bağladık Lambayı yaktığımızda RX direncinden gecen akım RX direnci üzerinde düşecektir buda rx direnci uçlarında bir potansiyel farkı

oluşturacaktır  (bu voltaj Formule göre hesaplanabilir)

Grafik1 görüldüğü gibi 28,3 voltun altında olusan tüm voltajlar Girişe göre negatiftir
dolayısı ile tr2 nın emiterinde de negatif bir voltaj ouşmaktadır
TR1 in girişi A noktasına göre B noktası negatiftir
buda NPN tipi transistörü bloke etmektedir

benim bilgim bu kadar eksiğimiz varsa k bakmayın kolay gelsin
umarım fikir vermiştir
TA5EK

dede_salih

Bildiğim kadarıyla anlatayım.
TR4 çıkış transistörüdür. Ana kol akımı bunun ve RX direnci üzerinden geçerek yükü besler.
Gerilim ve akım kontrolü ise TR4 transistörünü kontrol ederek mümkün olur. Bu transistör TR1 ile birlikte darlington yapısını oluşturmuştur. Bu şekilde kazancı arttırılmış ve kontrolü kolaylaşmıştır.
Ana kol akımı RX direnci üzerinde akarken burada gerilim düşümü yaşanır. Bu oluşan gerilim, gerilim bölücü dirençler (4.7k ve 1k) ile istenen oranda bölünür ve akım kontrol transistörü TR3'ü aktif eder.
TR3 aktif olduğunda TR1'in base akımını çeker ve onu kapatır. TR1 kapandığında ise çıkış transistörümüzün base akımı kesilir ve dolayısıyla oda kapanır.
Ana kol akımı azalır ve RX direncin deki gerilim düşüşü de azalır. Buna bağlı olarak TR3 kapanır, TR1 açılır ve çıkış transistörümüz yeniden açılır.
Bu döngü çok hızlı bir şekilde devam ettiği için çıkışta (4.7k pot ile ayarladığımız) sabit akım değerini görürüz.

seron

Ben açıklamıcam :D
Ama cahil mantığımla, öğrenmek isteyen birine öğretmeye çalışmak isteseydim şöyle derdim:

"Hacı transistörler birbirini kilitliyor, akımı sınırlıyorlar. Ne kadar sınırlayacaklarını Rsense (devredeki ayarlı dirençle kendisine paralel diğer direnç) belirliyor"

Cühela'nın tarifi bu kadar olur. Umarım kamyon şarampole uçmaz ;D

07 Osman

Burada da oldukça yararlı bilgiler var yine sayın @gevv üstadın.  https://320volt.com/mosfet-regulator/

Alıntı yapılan: seron - 08 Haziran 2021, 14:30:11Ben açıklamıcam :D
Ama cahil mantığımla, öğrenmek isteyen birine öğretmeye çalışmak isteseydim şöyle derdim:

"Hacı transistörler birbirini kilitliyor, akımı sınırlıyorlar. Ne kadar sınırlayacaklarını Rsense (devredeki ayarlı dirençle kendisine paralel diğer direnç) belirliyor"

Cühela'nın tarifi bu kadar olur. Umarım kamyon şarampole uçmaz ;D

Uçmaz, uçmaz. Benim kullandığım 20A lık DC-DC akım ve volt ayarlamalı converterde kısa devre koruması var yazıyor, o yüzden pek oralı olmuyorum şimdilik.  ::op

bymax

çok açıklayıcı bilgiler vermişsiniz..
çok teşekkürler.

ali1986

merhaba arkadaşlar.foruma yeni uye oldum.Simdiden hepinize tesekkur ederim degerli yorumlarınız icin.
Aylardir ugrastigim sorun şu;16 kanal animasyon kartinda Irf540n n channel mosfetlerin cikisina 1 er metre serit led bagli.Ortalama akim 800mA 1mA arası.Buraya kadar hersey sıkıntısiz çalışıyor.Ancak herhangi gibi.bit kisadevre aninda mosfet aniden bozuluyor ve asiri akim cekerek aşırı derecede isiniyor ve bu bir risk.Cok aşırı ısınıyor.Yangin cikacaracak endişesinde kalıyor insan.0.75mA cam sigorta bu isi çözüyor ancak mosfete basit yoldan baska türlü koruma yapilamazmi?ornegin gate akimini kisadevrede gndye çekme gibi veya drain çıkışına seri ptc baglamak gibi? YARDIMLARINIZI BEKLIYORUM.

07 Osman

Alıntı yapılan: ali1986 - 20 Haziran 2021, 11:51:06merhaba arkadaşlar.foruma yeni uye oldum.Simdiden hepinize tesekkur ederim degerli yorumlarınız icin.
Aylardir ugrastigim sorun şu;16 kanal animasyon kartinda Irf540n n channel mosfetlerin cikisina 1 er metre serit led bagli.Ortalama akim 800mA 1mA arası.Buraya kadar hersey sıkıntısiz çalışıyor.Ancak herhangi gibi.bit kisadevre aninda mosfet aniden bozuluyor ve asiri akim cekerek aşırı derecede isiniyor ve bu bir risk.Cok aşırı ısınıyor.Yangin cikacaracak endişesinde kalıyor insan.0.75mA cam sigorta bu isi çözüyor ancak mosfete basit yoldan baska türlü koruma yapilamazmi?ornegin gate akimini kisadevrede gndye çekme gibi veya drain çıkışına seri ptc baglamak gibi? YARDIMLARINIZI BEKLIYORUM.

Ayni mesajı birden çok konuya yazmışsınız. Biraz sabırlı olunuz,  bilgisi olan arkadaşlarımız, ustalarımız konunuzu görünce  mutlaka yardımcı olacaklardır.

ali1986

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın