ses seviyesi göstergesi ( vumetre değil..!! )

Başlatan Malicarpar, 31 Mayıs 2021, 01:55:46

Malicarpar

Merhaba arkadaşlar  resimdeki devreyi tasarladım fakat şuanki işlevini  +12v ile yapıyor 5 numaralı pine  +12v giriş yapıyor  ben bu devrenin  ses seviyesi göstergesi  işlevini nasıl kazandırabilirim ses potunu çevirdikçe ledlerin yanmasını istiyorum fakat devreye şuan ses girişi yapınca ledler sese göre zıplıyor vumetre oluyor +12v girince potu çevirdikçe sırayla yanıyor  bunu ses girişi ile nasıl yapabilirim 5 numaralı pine +12v yerine ses girişi ile nasıl çalıştırabilirim
 Adsızsdfsd.png

mustafaaxu

Anladığım kadarı ile vu metre değilde power metre istiyorsunuz
vu metre ile pover metre arasında çokfazla fark yok gibi
vu metrede hoparlöre ses verildiğinde sesin hızla değişimini takip edersiniz
power metrede ise hoparlöre ses verildiğinde bir yük altında zorlayarak kapasite üzerinde yükleyebileceği voltajı okursunuz
bunun hesaplama formülüde var
umarım fikir vermiştir
kolay gelsin
TA5EK

gevv

@Malicarpar Ses seviyesi değilde, potans dönüş seviyesi demek istediniz  sanırım ?  gerçi ses devresinde kullanıldığı için bir biri ile bağlantılı :)   

Aşağıda ki gibi bir şey yapmak istiyorsunuz ?

LM3914 ile yapılan proje;

LM3914  için ses sinyali girilmeyecek

Ses sistemi mono  ise  stereo pot kullanıp potun 1 kanalını led göstergeye diğerini ses sinyali için kullanacaksınız 

Stereo  ise  3 kanal potans gerekli  veya https://320volt.com/el-yapimi-5-1-potansiyometre/  yazısında ki gibi potans yapabilirsiniz

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın