3 Digit 7 Segment Led Display (Voltmetre) İncelemesi (3 hane Led Gösterge)

Başlatan elektrofizikci, 15 Mayıs 2021, 01:47:46

elektrofizikci

Merhaba arkadaşlar. İyi bayramlar herkese. Bu bölümde, yanlış bağlantı nedeniyle yandığını tahmin ettiğim DC 0-100 Volt voltmetreyi  inceledim. Çok basit bir yapısı olmasına rağmen en önemli parçasının marka modelini kazıdıklarından tamiri çok da mümkün olmadı. Her zaman olduğu başka şeyler de konuştuk. İlgilenenlere iyi seyirler dilerim.
"elektrofizikci" adıyla facebook sayfamdan, web sitemden, youtube kanalımdan, twitterden, hotmail adresimden ve Linkedin den takip edebilirsiniz. Elektrik Elektronik ve Makine üzerine fuarlar, söküm videoları, kendin yap ürünleri, teknik denemeler, robot yarışları bu sitede  [url=http://www.elektrof

mustafaaxu

Dijital Voltmetre DC 4.5 V için 30 V modül
Hocam hazır konuyu açmışken izninle bir ek bilgide ilgilenen arkadaşlara ben sunayım
Bu tür modüllerin dc 4,5v to 30v iki kablolu olanlar doğal olarak 4,5 volt üzerinde çalışmakta
Eğer arkasına baktığınızda çoğunlukla 3 tane lehim uçu vardır boşta olan 0 om direnç ile +ya  kısa devre edilmiştir bu direnç sökülerek 4,5voltun altını 0 ila  30volt  ölçme özelliği kazanmış oluyor
4,5v atınta displey ledleri yanmadığı için 7805 ile ek besleme yapıyoruz.

Tabi alırken 0-30 yada 0-100volt özellikli alınabilir
Benim konum Elinde 4,5v 30 yada 100v ölçebilen modülleri değerlendirmek için
Bu moduller ticari zeka ile yapılmış olup hiçbir parçasından faydalanamıyorsunuz
Arızalı bir modülün displeyi sağlam kalmış ise onuda onunda özel bi dizilim kodu var
Herhangi bir 7 segmend display driverin kodu uymamakta
Benim incelememde displeyin  6 ten sonra ortak ucun haricinde bazı uçlara ters volt verdiğinizde kalan segmentler yanıyor ben pic16F84 ile çıkış kodunu yazdım Ama Pic in fiyatına 2 yeni modül alıyorsunuz.
Hocamın dediği gibi ardinyo ile çıkış kodu sıralanırsa olabilir bu bir displeye değmez bence
Modülü sabit değide denemelerde kullanıyorsanız koruma diyodu + - arasına ekleyin
Kolay gelsin
Ta5ek

modüllerde bağlantı yerleri farklı olabilir ama yöntem aynıdır

elektrofizikci

"elektrofizikci" adıyla facebook sayfamdan, web sitemden, youtube kanalımdan, twitterden, hotmail adresimden ve Linkedin den takip edebilirsiniz. Elektrik Elektronik ve Makine üzerine fuarlar, söküm videoları, kendin yap ürünleri, teknik denemeler, robot yarışları bu sitede  [url=http://www.elektrof

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın