KASET ÇALAR TEYP AUTO STOP

Başlatan mustafaaxu, 08 Mayıs 2021, 21:49:10

mustafaaxu

TEYP AUTO STOP

Değerli dostlar ilgiç bir devre olan kaset çalar auto stop deneyimlerimi aktarmak istedim 

Bir müddet  teyplerde auto stop devrensin çalışmasını araştırdım
İnternette araştırdım fazla kaynak bulamadım
Mekanik tipi  basitçe yapılmakta teyp kasetinin 5 yuvasından 2 cisine plastik bir baskı kolu serit bandın üzerine bastırılır kolun diğer ucunada bir swich eklenir kaset bittiğinde gerilen şerit bant kolu iterek swici itekler
Buna bağlı role motorun voltajını kapatarak mekaniğin baskı lastığinin aşınması önlenmiş olur.
Yeni  mekanik yöntem dönen kaset makarası disk üzerindeki stop kolunu disk teki tırnaktan ayrı tutar kaset bittiğinde stop kolu disk üzerindeki tırnağa takılarak mekaniği stop yaptırır.
Gelelim Elektronik olanlara;
Bu tip devrelerde de temel mantık biraz farklı  algılayıcımız gene kaset bittiğinde dönmesi duran makaradaki mıknatıs
Bu tip devrelerde iki sensör çesidi ile yapımakta
Hall magnet sensör ve Reed relay (cam kontak)

1DEVRE; 

Hall sensör AH276  4 pinli ic çalışması  mıknatısın S kutbunu algılayınca 3 nolu ucu -yapar N kutubu algılarsa 2 nolu pini – yapar

Kaseti döndüren makaranı üzerinde bağlı SveN kutuplu mıknatıs dönerken
Hall sensör ün 2ve 3 nolu uçlarının çıkşını  sürekli değiştiriyor
Elektronik devremiz bu hareketi işleyerek + çıkış vermekte
Kaset bitince makaradaki mıknatısın dönmesi durduğunda  çıkış – eksi volta düşüyor
Hall sensörün pin3 den  gelen – volt 22uf kondansatörde depolanır TR1 iletime geçer
Mıknatısın dönmesiyle konum değiştirerek 2 nolu pin – olunca TR2 de iletime geçerek TR1 çıkışındaki + voltajı çıkışa aktarır çıkışta devamlı bir artı volt okunur
Kaset bittiğinde makara durduğunda mıknatıs konumu s yada n kutbunda kalır
İki transistör AND kapısı gibi çalışmakta 2 giriştre aktif olmadığından çıkışta
Eksi konumunda kalmaktadır.
Buradan alınan çıkış ile teyp stop ediliyor.
2DEVRE:

Gene hall sensör bu sefer 3 pinli olan tipi
Buradaki çalışma mantığı gene aynı hareket mıknatısın konum değişikliği yada durmasını takip ederek dönerken devamlı eksi çıkış vermekte hareket durunca çıkış kesiliyor Buradan alınan çıkış ile teyp stop ediliyor.

3,3k ve 4148 diyot üzerinden sarj olan C1 100uf  TR1 için + voltajı hazırlar
Mıknatıs konum değiştirdiğinde hall sensör 3nolu pini – olur TR1iletime geçirir
hall sensör     aynı anda 3,3k bloke derek C1 dolmasını engeller
 TR1iletime geçince 100uf üzerindeki enerjiyi çıkışa aktarır
C2 üerine depolar TR2 bezine 10k ile aktarır polarma voltajı oluşur  C2 aynı zamanda  çıkış süresini uzatarak hall sensörün konum değiştirme süresini eşleştirir çıkışta devamlı eksi çıkış olur.
Kaset bitince
Hall sensörün 3 nolu uçta artık konum değiştirmez iletimde ise C1 dolmasını engeller kesimde ise TR1 iletime geçemez her konumdada eksi çıkış olmaz
Buradan alınan çıkış ile teyp stop ediliyor.

3DEVRE

ikinci devre ile aynı
sadece hall sensör yerine reed relay cam kontak kullanıldı
hatamız varsa affola
koly gelsin
TA5EK

mustafaaxu

seron

Çocukken bu teyplerle walkmanlarla az daha kafayı sıyıracaktım. Sırf bunlar yüzünden derslere önem vermezdim. Bir walkmanım vardı, adaptörle beslenmesini sağlayan barrel sokete içerden direnç ilavesi yaparak pilleri şarj ettirmeyi öğrenmiştim. O yıllarda altın bilgilerdi bunlar.

O hall sensörlü devre ile osilatör yapmayı düşünmüştüm bir aralar. Yani osilatör devresi kurmak yerine o fandan kullanarak hall sensöre turn on/tun off yaptırarak çıkıştan darbeli akım aldırıp akü şarj cihazı yapabilir miyim diye çok kurdum. Ama sonra rafa kaldırdım olayı...

mustafaaxu

aynen Seron  kardesim  85 yıllarda nerdeyse 1 maaşıma yakın bir paraya aldığım walkman o zamanlar mekanik bir harikaydı gözümde
bu zamandada ise bir kaç tane teyp ve pikabı olan arkadaşım var tamirlerini yapıyorum çok mutlu oluyorlar bense onlardan daha çok mutlu oluyorum tabi bir tarihin ömrünü uzattığım için belki yeni nesil için anlamsı olmayabilir ama....
ben hala kendi mekaniğini pre-amp ampli vu metre motor hız kontrol devresini yaptığım
teybimden dinliyorum.
bu deneyimlerimide bazen paylaşıyorum ilğilenen oluncada tamam diyorum daha çöpe atılmamış diyorum
kolay gelsin seron kardeş
devrelerin forma renk ve farkındalık yaratıyor
Ta5ek
beğenen arkadaşlarada teşekkür ederim

seron

1998'de 4,5milyon liraya (şimdiki 4,5 lira) bana walkman aldılar. O yıllarda pil bitirmeyen sony walkmanlar vardı. İlginç şekilde benim walkmanın bitik pillerini takıyordun, 3-4 kaset daha bitiriyordu. Bunun nasıl olduğunu çözene kadar dıtımı yırttım ama elektronik bilgim sıfır çözemedim. Walkmanım çok pil sömürüyordu inanılır gibi değil. Adaptörle pil şarj edeceğim diye kaç pili patlattım hatırlamıyorum. O walkman bozulduğunda yerine inatla yenisini aldım. Bu kez üzerinde alkaline yazan pillerin muazzam derecede fazla dayandığını farkettim. Yine tesadüfen, adaptörle pilin arasına uygun direnç bağlayınca pilin patlamadan, bir süre daha kullanıcak şekilde şarj edilebildiğini farkettim. Yanık bir trafoyu söküp tel sararak kendi walkman adaptörümü yapmıştım. Sonradan aldığım NiCd 600mAh şarjlı pillerle anılarımı unutamam. Teyp mekanizmaları o yıllarda çok ilgimi çekerdi. Sokaktan bulduğum bir walkman mekanizmasına motor takıp kendi walkmanımı yapayım diye yıllarca beklettim ama yapamadım. Uygun amfi yoktu, ben de yapamıyordum...

Bugün MP3 çalarlar bilgisayarlar çıktı. O zamanın zihniyetiyle teknolojinin bugünlere gelebileceğini asla tahmin etmezdim. Etseydim uğraşmazdım bu kadar.

Hey gidi yıllar. Bizler daha genç sayılırız abi ama biz de yetiştik o yıllara şükür :D

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın