Emergency Light IŞILDAK

Başlatan mustafaaxu, 03 Mayıs 2021, 19:15:26

mustafaaxu

Emergency Light  IŞILDAK
Normal ışıldaklar şebekeye bağlı çalıştırmak ve elektirik kesidiğinde yanmak üzere tasarlanmıştır
trafo yerine maliyeti düşürmek için kapasitif düşürücü  ve şarz devresi kullanılıyor
bu tip  devreler basit şekillerle yapılabiliyor dezavantajlarıda var iyi taraflarıda var bu  ısıldakların en buyük sorunu akü devamlı şarzda olduğundan kuruyor bozuluyor Devre üzerinde 6 volt sınırlayıcı etkisi kalkınca  220v kapasitif voltaj düşürücü sisteme fazla voltaj verdiği için şarz devresi yada kart bozuluyor

Size farklı düsünmenizi sağlayacak değişik bir devre EMCLED
bu devre 220 v şebekeye bağlı elektirik kesiince 220 volta bağlı buzdolabı çamaşır makinası diğer bağli ev aletleri üzerinden dönen negatip polarma voltajı r1 ile r2  D2 üzerinden BC308 iletime geçer ırfz44 iletime geçirir led leri yakar
elektirik geldiğinde ise BC308 in polarması r1 D1ve C üzerinde oluşan + artı  volt polarma ile kesimde kalır

2 ci devre ise  oda aydınlatması için anahtarlı bir yerde bağlı ise anahtar 220v verdiğinde lamba yanar
anahtar 220v kestiğinde lamba söner devrede iç direnç oluşturacak birşey olmadtğı için EMCLED sönük kalır
Devrede kullanılacak lambanın iç dirençsiz ekonomik lamba olması gerekmektedir
EĞER lamba yanarken elektirik kesilirse devre evde bulonan iç dirençli aletler üzernden negatif polarmayı döndürerek yanacaktır

Deneyip geliştirdiğim bu devrede tek sorun 18650 pilin  şarzı
elektitik arada bir kesiliyorsa 4,2v ve 10R ile birleşik kap usulü şarj edebilirsiniz
sık kesiliyorsa 4056 modül ile şarz devresi kurulabilir.
Umarım bir fikir vermiştir
kolay gelsin
TA5EK

birinci devre

İkinci devre

seron

İlk resimdekini basit olması dolayısıyla çok beğendim. Diğerlerine pek kafam bastı denemez sanırım akıllı tasarruf lambalardaki mantıkla çalışıyorlar.

İlk resimdeki klasik devredekiyle biraz oynama yaptım

sGnXp.jpg

10R direnci iki paralel 20R 5W yaptım. (Aslında 22R). Böylece wataj 10W olacaktı. İstenmezse yine 10R-5W kullanılabilir, zira ne kadar ısı çıkacağını bilemiyorum.

Her lede de ayrı ayrı direnç, tamamdır.

Ha unutuyordum trafo çıkışı 6V olamaz. 7808 dikkate alındığında daha yüksek olsa daha iyi olur. Dolu bir 6V kurşunlu akü 6,75V olsa, bir de 78XX'in voltaj düşümünü hesap etmek gerekir. Standart, ufak bir 12 transformatör bu iş için uygun olur sanırım.

Benim de birkaç akıllı tasarruf LED lamba devrem olacaktı. Ama üstünde fazla durmadım. Çizdim kenara attım duruyor.

mustafaaxu

düzeltmeler için teşekkür ederim kardeşim
trafo 12 degilde müsadenle 2x7,5 yapalım köprü diyot çıkışı 9v bulur
Bir denememde 7808 şarz devresinde giriş voltajını 12 yaptım potansiyel farkından aşırı ısındı bende artık 78xx lere 2yada 3 volt fazla giriyorum
ledlere ayrı direnç mantıklı olmuş bozulan kısım söner sadece

Diğer devreleri boş vaktinde incele enteresan
burdaki mantık şebekeye gönderilen negatif voltajın şebekeye bağlı ev aletleri üzerinden  dönen polarmayla çalışması

kolay gelsin

seron

Teşekkürler abi.
Küçücük entegre. Orjinali de zor bulunuyor takliti çok. O yüzden ısınması çok normal. 2x7,5 iyidir.
Devrelerini takip ediyorum emeğine sağlık.

doublescan

Merhabalar,
Kama star ks-715 69 led li ışıldak besleme kartında iki adet direnç yanık durumda bu dirençlerin değeri hakkında yardımcı olma şansınız var mıdır acaba?

cevat1

Alıntı yapılan: doublescan - 06 Mayıs 2022, 20:17:34Merhabalar,
Kama star ks-715 69 led li ışıldak besleme kartında iki adet direnç yanık durumda bu dirençlerin değeri hakkında yardımcı olma şansınız var mıdır acaba?

Direnci ölçmeye çalışın tamamen yanmadıysa değeri hakkında bilgi edinebilirsiniz.
Elektrolitik kondansatörü de değiştirin.

seron

Bir tanesi LED direnci. Diğer transistörün beyz direnci.

İmalat hatası: Kutupsuz kondansatör çok büyük. Göremiyorum ama ihtimal 2,2uF-400V. Hep aynı şeyi yapıyorlar. Bilerek büyük takıp bozulmasını sağla, tamir edemesinler, sonra bir daha sat.

O kocaman koyu kırmızı şeyi üzerinde 0,68K (680nF-400V) ya da 0,82K(820nF-400V) kutupsuz kondansatör ile değiştirin. LED'in hemen yanındaki 22k civarında olabilir. Beyz direnci 33k ila 47k olabilir. Tahminen ancak bu kadar. Transistör ve LED de bozulmuş olabilir. Parçalar ucuz, ama yapabilecek kişi ve malzeme gerek.

Fişteyken ellemeyin.

mustafaaxu

Alıntı yapılan: doublescan - 06 Mayıs 2022, 20:17:34Merhabalar,

hocam önce seron kardesimizin önerilerini dene
pcb nin arkasını ve daha detaylı açılardan resim ekle
görünenler kadarı ile led direnci 3.3k olabilir
transistöre gelince ;
sanırım şarz esnasında ledlerin sönmesini kontrol ediyor
devreyi kontrol et ledlere giden ve aküye baglı uçlerdan transistörün yapısını anlarsın

Bunları değiştirmek sorunu çözmez
Ledleri akünüzü ve diyodları kontrol edin
Akünüzü 10volt seri 1Amp lamba ile test sarza bağlayın (akünüz genelde 6 volt)
eger akünüz 7.5v üzerine çıkıyorsa bozuktur

Trafosuz kapasitiif dirençli şarz devrelerinde eğer akünüz bozuk ise şarz gerilimi aşırı yükselecek ve tüm devrenizi ve kondansatörü yakacaktır

not;
aman dikkat 220v ayırdığınızda 15 saniye bekleyin kırmızı kondansatörun 560k üzernden deşarz olmasını bekleyin
Şebeke gerilimi 220V öldürücüdür..... çok dikkatli olmak gereklidir

Kolay gelsin

mustafaaxu

doublescan

"Merhabalar,
Kama star ks-715 69 led li ışıldak besleme kartında iki adet direnç yanık durumda bu dirençlerin değeri hakkında yardımcı olma şansınız var mıdır acaba? "
soruma cevap veren arkadaşlara çok teşekkür ederim birkaç ayrıntılı fotograf çektim bunlarda yönlendirmeniz konusunda yardımcı olabilir sanırım

seron

3 adet 4V-1Ah kurşunlu kuru akü.

Muhtemelen akülerinizden birisi yanma kısadevre yapmış bu da elektronik karttan fazla akım çekip yanmasına neden olmuş.
IMG_20220509_200747_5_result_result.png

Işıldak tamir edilir ama masrafın kaça çıkacağını kestiremiyorum. Akülerin tanesi 25TL-45TL satıcıya göre değişiyor. O yanan parçalar fazla tutmaz. Transistör dahil değiştirmek lazım. O 225 kondansatörü 105 (1uF)'nin altına çeksek daha iyi olur.

Akülerin hepsini kontrol edin. Tek tek kabloları sökülecek multimetre ile ölçülecek. Bu arada sormayı unuttuk, tamir edebilecek misiniz? Malzemeniz havyanız var mı?

doublescan

Alıntı yapılan: seron - 09 Mayıs 2022, 23:25:503 adet 4V-1Ah kurşunlu kuru akü.

Muhtemelen akülerinizden birisi yanma kısadevre yapmış bu da elektronik karttan fazla akım çekip yanmasına neden olmuş.
IMG_20220509_200747_5_result_result.png

Işıldak tamir edilir ama masrafın kaça çıkacağını kestiremiyorum. Akülerin tanesi 25TL-45TL satıcıya göre değişiyor. O yanan parçalar fazla tutmaz. Transistör dahil değiştirmek lazım. O 225 kondansatörü 105 (1uF)'nin altına çeksek daha iyi olur.

Akülerin hepsini kontrol edin. Tek tek kabloları sökülecek multimetre ile ölçülecek. Bu arada sormayı unuttuk, tamir edebilecek misiniz? Malzemeniz havyanız var mı?

merhabalar,
yönlendirmeniz için teşekkürler,

kayınpederim bu konulara biraz meraklı onda havya ve ölçü aleti var onunla beraber yapabiliriz sanırım,

seron

İlk mesajda verdiğim direnç değerlerini iptal edin, yok sayın.

Ürününüzde bilinçli olarak yapılmış birçok imalat hatası var. Tekrar yazacağım.
Kırmızı renkli muska şeklindeki kondansatör aşırı büyük. Tehlike yaratacak kadar büyük.
Üzerinde 16V 100uF yazan kondansatör yanlış. 10uF 100V bulup yönlerine dikkat ederek değiştirin eskisinin renklerine bakın eksisini artısını ters bağlamayın patlar.
Kablolama hataları var. Renkler bilinçli olarak aynı seçilmiş ki bozulursa neyin nerden gittiği belli olmasın.

Dikkatli bir şekilde @mustafaaxu hocamın dediği değerlerle değiştirin. Transistör de bozuk olabilir. Bunlar ucuz parçalar fazla birşey tutmaz. Ama akü hala kısadevredeyse diğerlerini de öldürmüş olabilir. O resimdeki bombe, içerde kısadevre yaptığını gösteriyor.

Karta ve kablolamaya baka baka şemasını çıkardım. İsteyen bakıp lazım olunca tamir deneyebilir. Sıfırdan devre bile kurulur.

KAMASTAR KS715 IŞILDAK DEVRESİ.PNG

doublescan

Alıntı yapılan: seron - 10 Mayıs 2022, 09:23:14İlk mesajda verdiğim direnç değerlerini iptal edin, yok sayın.

Kırmızı renkli muska şeklindeki kondansatör aşırı büyük. Tehlike yaratacak kadar büyük.
Üzerinde 16V 100uF yazan kondansatör yanlış. 10uF 100V bulup yönlerine dikkat ederek değiştirin eskisinin renklerine bakın eksisini artısını ters bağlamayın patlar.
Kablolama hataları var. Renkler bilinçli olarak aynı seçilmiş ki bozulursa neyin nerden gittiği belli olmasın.

Dikkatli bir şekilde @mustafaaxu hocamın dediği değerlerle değiştirin. Transistör de bozuk olabilir. Bunlar ucuz parçalar fazla birşey tutmaz. Ama akü hala kısadevredeyse diğerlerini de öldürmüş olabilir. O resimdeki bombe, içerde kısadevre yaptığını gösteriyor.

Karta ve kablolamaya baka baka şemasını çıkardım. İsteyen bakıp lazım olunca tamir deneyebilir. Sıfırdan devre bile kurulur.

desteğiniz için çok teşekkür ederim

mustafaaxu

Alıntı yapılan: seron - 10 Mayıs 2022, 09:23:14İlk mesajda verdiğim direnç değerlerini iptal edin, yok sayın.

Şema için eline sağlık
Aynen hocam doğru tespitler
220 girişindekin C cok buyük 224 yerine 225 takılmış

Üzerinde 16V 100uF yazan kondansatör yanlış tabiki en az 100v olmalı

seron hocam konsansatör zaten patlamış galiba alt tarafı çok sişmiş
11.JPG

butip devrelerde sağlam aküler zener diyod  gibi voltajın aşırı yükselmesini sınırlıyor
akü bozulunca voltaj yükseliyor ne varsa patlatıyor
Zaten hocam  dediğin gibi ticari bir tuzak hepsi pert kullanacak geriye birşey kalmıyor

Ben böyle IŞILDAK  almış olsam hemen aşırı voltaj koruması yaparım
111.jpg

seron

Aboooov hocam ben de bunun konusunu hazırlamıştım tam zamanında gelmişim. Konuyu düzenliyorum, önce ne yazdığına bakayım...

EDİT: Hocam valla çok iyi düşünmüşsün bravo. Böyle bir devre için harika.

Bu konudan hareketle kendi sayfamda konu hazırladım daha şimdi bitti bakabilirsiniz:
https://basitelektronikprojeler.blogspot.com/2022/05/kama-star-isildak-tamiri-devre-sema.html

Elektrolitik aslında min350V olmalıdır. Ancak üreticisine göre bu kondansatörlerin büyükleri var küçükleri var. Genellikle kibar küçük olanlar bulunmuyor bu da PCB'ye sığmayacağı için mecbur 100V tercih ediyoruz. Oradaki beyz direnci ile seri bağlı diyot, zayıf akımlı yüksek gerilimi zaten 30V'lar sularına çeker. Bu nedenle 100V eğer herhangi bir aksilik olmazsa sorunu çözüyor.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın