AC/DC converter

Başlatan ahmetkrgz, 30 Nisan 2021, 02:59:05

ahmetkrgz

İyi günler,
0-30 volt ac / 0-24 volt dc bir converter mevcut.
Arkadaşım girişine 220 Vac verip LM338T regulatorunu yakmış onu değiştirdim.
Fakat bu sefer boştayken bile devre akım çekiyordu onu hallettim.
Ama devre boşta maks. 20Vdc çıkış veriyor ve yük altına girince düşme yapıyor verdiği değer 1volta kadar düşüyor sizce bunu neden yapmaktadır ?

AX

Merhaba ahmetkrgz devre şeması olmadan arızaya yorum yapmak sadece senin anlattığın kadarıyla devrenin yapısını tahmin ederek olabilir. Yanılmıyorsam LM338T metal kılf (TO3) 5Amp. ayarlı regülatör tüm-devresidir ve bu tümleşik devrenin çok az çevre elemanı vardır. Normal şartlarda bu entegre 0-Volta kadar inemez minimum 1,2 Volt veren bu tüm-devrenin 0 volta kadar inmesi için Negatif(Ground) çıkıştan -1,2 Volt verebilen bir devre oluşturmak gerekir volt ayar potansının minimum ucu bu noktaya bağlanır genelde bu negatif tank devresi diyot, kondansatör direnç ve zener-diyot elemanlarıyla uygulanan mini bir devredir eğer böyle bir devre var ise potansın minimum  gerilim kenar ucunu ayır direk eksi çıkış noktasına bağla bu durumda minimum 1,2volt a inersin güç kaynağını tekrar test et srun düzemiş ise arızayı negatif devre elemanlarında ara onarımdan sonra potansın ucunu eski yerine bağla. Senin devrenin sorunu yarıiletken arızasına benziyor. Birinci tavsiyem köprü-diyotu ölç hatta direk değiştir bozulmuş olma ihtimali yüksek. Eğer arıza devam ediyorsa köprü diyotun artı ve eksisine bağlı blok kondansatörü bozuksa yükte gerilim düşmesine neden olur. Ama ilk olarak devredeki tüm diyotları ölç ters sızıntı var mı kontrol et.

asma

Merhaba
Ben de uzun uzun yazıyordum gerek kalmadı.  ;)
Şemayı devreye bakarak çıkartabilirsiniz. Ya da ayrıntılı bir kaç resim eklerseniz de faydalı olur.
Kolay gelsin.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın