XL4016 DC DC Modül bobini değiştirirsem ne olur ?

Başlatan 07 Osman, 28 Nisan 2021, 01:43:06

07 Osman

Merhabalar,

Aşağıdaki resimde görülen piyasada XL4016 300W 10A DC-DC Step Down Voltaj Düşürücü Modül  olarak satılan devrede,  başka hiç bir değişiklik yapmadan mevcut  bobini sökerek, yanında bulunan bobin ile değiştirsek devrede ne gibi bir değişiklik olur / olur mu?

WhatsApp Image 2021-04-28 at 01.22.40.jpeg

seron

Sakın değiştirme abi o bobinin mikrohenri değeri milim milim hesaplıdır kontrolör elemanı ona göre sürüyordur elindeki bobin ise belli değil.

dede_salih

Orijinal bobinin tel çapı değiştirmek istediğinden ince fakat 3'lü paralel olarak sarılmış. Buda akım taşıma kapasitesinin fazla olması demek. Örneğin 8A güç çektiğinde orijinal bobin ısınmıyorsa diğeri ısınacaktır.

Sarım sayıları da neredeyse birbirinin 4 katı. Buda depolanan endüktansın fazla olması anlamına geliyor. Açıkçası bu durumun ne gibi bir değişiklik oluşturacağını bilemiyorum.

Step Down modüllerde bobin, akım sınırlama amacıyla kullanılıyor. Modül muhtemelen yeni bobinle de çalışacak, ancak akım taşıma kapasitesi azaldığı için büyük yükler de ısınacaktır. Bu yüzden değiştirmenizi önermem.

Alıntı Yapkontrolör elemanı ona göre sürüyordur.
Bildiğim kadarıyla anahtarlama işlemi, bobinle değilde geri bildirim kısmı ile sağlanıyor.

07 Osman

Şimdi sizin cevaplarınızı okuduktan sonra tamamen hatalı olduğunu anladığım düşüncem şöyleydi;

Maximum 10 amper verdiğini iddia eden bu modül dedim ki teller kalınlaşır ve spir sayısı artarsa örneğin 10 değilde 15 ampere kadar akım verebilir diye düşünmüştüm. Haa  10 amperi sürekli kullanacakmıyım, tabiiki hayır, ama bulunsun zarar olmaz düşüncesinde idim.

Uyarılarınız için teşekkür ederim.

dede_salih

Modülün 10A desteklediği yazıyor. Ancak fanlı soğutma olmadan bu değerleri verebileceğini sanmıyorum. Bu şartları sağlasanız bile güçlü bir anahtarlama elemanı ilave etmeden uzun ömürlü olacağını düşünmüyorum.

15A yüksek bir değer. Akım artışı için bobinin tel kalınlığını arttırmanız yeterli. Sarım sayısıyla işiniz yok. 
Düşünceniz doğru ama eksik. Sadece bobin değişikliği ile bu değerleri almanız mümkün değil. Birtakım değişiklikler şart. Ben aklıma gelenleri yazayım kararı siz verin.

1-XL4016 entegresi maksimum 10A destekliyor. İçindeki anahtarlama elemanı 15A dayanmayacaktır.
2-MBR20100CT şotki diyot 20A destekliyor ancak bu değerlerde ciddi olarak ısınacaktır.
3-PCB üzerindeki ana akım yolları 15A için kontrol edilmeli.

07 Osman

gevv

yüksek akım için modifiye yapılabilir fakat maliyet baya yüksek olacak

diyotlar ile 2 modül paralel bağlantı ile  denenebilir

https://eepower.com/technical-articles/using-dc-dc-converters-in-parallel/#

bir videoda XL4016  modülün max 8a verdiğini izlemiştim ek soğutma ile  zaten XL4016  ve benzeri modüller pik değerlere göre sunuluyor

mustafaaxu

hocam burada bobini değiştirerek ne yapmak istediğin önemli  akımımı arttırmak istiyon voltajımı
yoksa değiştirsem ne olur  ona göre
Swiching Regulator lerde Bobin etkisi nedir ona bakarak sorunuzun cevabını bulabiliriz

Affınıza sığınarak biraz bilgilerimizi tazeliyelim..
Bobinler içerisinde akım ve manyetik alan depolayan elektronik devre elemanları olarak bilinirler
DC-DC step up ve step down modüllerde bobin çap ve tur sayıları ile oynayarak devre üzerinde akım ve voltaj değişikliği yapılabiliyor fakat tam olarak verim olmuyor
temel olarak step up devrelerde voltajı ve akımı arttırmak için bobinin değerlerini değiştirmek yetmiyor aynı zamanda bobin üzerinde güçlü manyetik alan oluşturmak için anahtarlamaon off yapan  mosfetin  ve hızlı diyodun da değiştirilmeri gerekir.Swiching Regulator devrelerinde Nüvedeki bobinlere üzerine bir  gerilim uygulandığında nüve üzerinde bir manyetik akı oluşur. bobinde depolanan enerji akımı diyot üzerinden kondansatöre aktarılacaktır kontrol devresi ile istenen volaja ulaştığnda mosfetin anahtarlama darbeleri değiştirilerek çıkış voltajı sabit tutulur

Step up devresinde Burda orjinalinden farklı bobini değiştirerek
Fazla tur voltajı arttırır akımı düşürür
Düşük tur kalın tel voltajı düşürür akımıda düşürür Akım artması için MOSFET ve DİYOD un değişmeside gerekir

Gelelim step down Buck converter lere
DC-DC converter ler ise  DC olan bir gerilimi yine DC bir gerilime düşüren, çıkış kısmındaki gerilim ayarlanabilir voltaj düşüren devrelerdir
Burada şekil1 de anartar on iken enerji kondansatöre dolar
şekil ikide anahtar of iken C boşalır  Tabi bu bu kadar kolay olmaz C dolarkende boşalırkende aşırı direnç gösterecek ve sistemi bozacaktır
C nin ters etkisi D ve RS eklenerek du dengesizlik giderilir RS ile aşırı akım çekilmesi önlenir D ile boşalması sağlanır
Burada RS verim akım kaybına ve ısı oluşmasına neden olduğu için onun yarine BOBİN koyulur.

Bobinin etkisi ise
bobinlere üzerine bir  gerilim uygulandığında nüve üzerinde bir manyetik akı oluşur ve bir karşı voltaj oluşur
bobin üzerindeki enerji kesildiğindede oluşan manyetik akı ters yönde  bir karşı voltaj oluşur bu voltaj eğer D diyodu üzetinden boşalarak  mosfetimizi koruyacaktır.

Hesaplı Bobin ne yapar
Step up ve step down Swiching Regulator lerde belli turda ve çapta hesaplı bobin akım sınırlaması ile bobine enerji yüklendiğine  geçen akımı ve emk ile olusacak voltajı belirler Buda sistemin belirlediği frekansta tam rezonans ta calışmasını sağlar maksimum verim alınır

Gelelim farklı Bobin Step up ve step down Swiching Regulator lerde ne yapar

Çok tur ince tel :
kullanılırsa rezonans frekansı değişime zorlanarak harmonik frekansler üretir akım sınırlaması yapar üzerinde fazla voltaj oluşur
Kalın tel az tur :
aşırı akım çekerek mosfeti zorlar ısı oluşur  üzerinde düşük voltaj oluşur

Osman kardeş benim bilgim bu kadar yanlışlarım varsa affola  umarım işinize yaramıştır

kolay gelsin
TA5EK

07 Osman

Değerli bilgilendirmeniz için teşekkür ederim.  Ama bu yazdıklarınızdan ben kısaca şunu anladım; "Osman sen girme bu işlere" 

Bende sizler gibi bu kadar derin bilgiler yok. İşte sizler sayesinde bu platformlardan öğrenmeye çalışıyoruz.  Zaten projemi de tamamladım, bana yeterli seviyede bir güç kaynağı oldu.

zihni42

Giriş Gerilimi Ayarlanabilir (6-12 V), Çıkış Gerilimi Sabit (24 V , 1 A) DC-DC yükseltici devre nasıl kurabilirim yardımcı olursanız sevinirim.

mustafaaxu

hocam hazır modül kullanmak istersen böyle birşey kullanabilirsin
genel olarak bu tip step up modüllerin giriş voltajları geniş bir spektrma yayılmıştır  giriş voltajı 3V ~ 32V, optimum çalışma

voltajı aralığı
Geniş çıkış voltajı 5V ~ 35V
her kullanımda değişik calışma voltajı gerekiyorsa 10 k trimpotu söküp yerine kablo uzunluğu 5 cm geçmeyecek kadar 10k pot

bağlayabilirsin
amaca uyguntip modüllülü bulabilirsin

yok ben step up devreyi kendim yapacam dersen bu devre sana fikir verebilir

kolay gelsin
ta5ek

zihni42

mustafaaxu

hocam teknik olarak sıfır olması pek mümkün değil
kırmızı hattı takip edersen çıkışta giriş gerilimini okuman lazım
Eger sıfır volt okuyorsanız iki sebep olabilir ya mosfet yada hızlı diyot
Diyot bozuk olabilir yada ters takılmış olabilir
Mavi hat mosfet tarafında ise bozuk olup kısa devre yapıyordur bu durumda aşırı akım çekerek ısınması lazım
Eger mosfet sağlamsa sırada UC3843 Entegresi gerekli pals üretmiyordur
kolay gelsin
ta5ek

ali1986

merhaba arkadaşlar.foruma yeni uye oldum.Simdiden hepinize tesekkur ederim degerli yorumlarınız icin.
Aylardir ugrastigim sorun şu;16 kanal animasyon kartinda Irf540n n channel mosfetlerin cikisina 1 er metre serit led bagli.Ortalama akim 800mA 1A arası.Buraya kadar hersey sıkıntısiz çalışıyor.Ancak herhangi gibi.bit kisadevre aninda mosfet aniden bozuluyor ve asiri akim cekerek aşırı derecede isiniyor ve bu bir risk.Cok aşırı ısınıyor.Yangin cikacaracak endişesinde kalıyor insan.0.75mA cam sigorta bu isi çözüyor ancak mosfete basit yoldan baska türlü koruma yapilamazmi?ornegin gate akimini kisadevrede gndye çekme gibi veya drain çıkışına seri ptc baglamak gibi? YARDIMLARINIZI BEKLIYORUM.

bymax

L1 47uh 1.7mm emaye tel çok kalın. bulunmuyor..
daha ince tel ile 2x sarabilirmiyiz?

mustafaaxu

Alıntı yapılan: bymax - 22 Haziran 2021, 06:43:47L1 47uh 1.7mm emaye tel çok kalın. bulunmuyor..
daha ince tel ile 2x sarabilirmiyiz?

olur zaten genelde öyle yapıyorlar Ama 47uh baz alman lazım

seron

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın