SMPS devresi 220 - 19v 9v

Başlatan selimt, 08 Nisan 2021, 11:44:55

selimt

Merhabalar elimde amerikadan gelme bir 280w rms değeri olan 5+1 ses sitemi var.normalde 110v giriş 19v 9v çıkış veren torodial  bir trafosu mevcut fakat içindeki trafo bozulmuş ve yok şuan.Bu ses sitemini besliyebilecek giriş 19v 9v çıkış bir SMPS güç kaynağı satın almak yada yapmak istiyorum .işe yarar mı bilmiyorum malzeme olarak elimde 2 adet 19v 4.74A laptop şarj aleti var . yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

dede_salih

Merhaba
Ses sisteminin pcb devresini, kullanılan amfi entegrelerini ve kullanmayı düşündüğünüz hoparlör bilgilerini belirtmeden yapılan hesaplamalar net ve doğru olmayacaktır. Öncelikle bu bilgileri bizimle paylaşır ve görsel eklerseniz sonuca daha hızlı ilerleyebiliriz.

Ben hesaplama konusunda yeterli bilgiye sahip değilim ancak kullanılan trafonun toroid olduğundan bahsettiniz. Bu tip trafolar sarım alanlarının genişliği ve karkas kullanmaya gerek kalmaması gibi özelliklerinden dolayı genellikle yüksek güç gerektiren devrelerde kullanılıyor. Zaten belirttiğiniz 280W RMS değeri de az bir değer değil.

Bildiğim kadarıyla AB sınıfı amfilerde verim %60, D sınıfı amfilerde ise verim %90 olarak kabul ediliyor. Bundan yola çıkarsak eğer 280W RMS için 312W ile 467W  gibi değerler ile beslemek gerekiyor ki çıkışta o gerçek gücü alabilelim. Tam hesaplama bu şekilde değil elbet ama kabaca fikir verebilir.
Burdan yola çıkarsak eğer elinizdeki laptop adaptörleri ile bu güçlere ulaşmak pek mümkün gözükmüyor.
(19V × 4.5A = 85.5W) (85.5W x 2 = 171W)
Üzerlerinde oynama yaparak sınırlı bir miktar güç kazanabiliriz belki ancak onlarında içinde bir trafo var ve bu trafo dağıtılıp yeniden sarılmadan yüksek bir güç arttırımından söz edemeyiz.
Besler mi? Besler ama sesi arttırıp hoparlörlere daha fazla güç göndermek istediğimizde seste bozulmalar olacak ve bazı şeyler ters gidecektir. Yani artık 280W RMS olmayacaktır.

Kendiniz yapmak isterseniz eğer basit SMPS devre şemaları forumda mevcut. (IR2153)
Ancak amfi beslemelerinde anahtarlama frekanslarının oluşturduğu gürültülerden dolayı smps değil de trafolu beslemeler daha çok benimseniyor. Elbette karar sizin.
Aşağıda linkte amfi beslemesi için trafo hesaplama konusuna yer verilmiş. İncelemende fayda var.
https://320volt.com/amfi-guc-kaynagi-hesaplamalari/

selimt

Merhaba cihaz z5300e 110v olanı kanal başına değerleri aşağıdaki gibi
280 watts total amplification 35.25 watts x 4 for front and back satellites 39 watts for center channel 100 watts for subwoofer.
Cihazda normalde yazdığım gibi resmini internetten bulduğum 19v 9v çıkışlı trafo var fakat benden önceki sahibi sanırım bozulduğu için bu trafoyu değiştirmiş .Mervesan 90va resimdeki trafoyu takmış bu trafoda 9v ve 19v çıkışları yok. bu trafoyu şöyle kullanmış trafo çıkışlarını 18 v ve 36 v a bağlamış girişi ise 220 v a bağlamış.bu 220v giriş üzerinden 110v verdiğin de çıkış olarak 9v 18v değeri alıyoruz .Aslında benim asıl derdim bu arada kullandığım 110v ataba güç kaynağını devre dışı bırakmak. smps devre bu forumda çok gördüğüm için belki hazır devre varsa daha kolay çözerim dedim.Bu trafoyu 220v giriş 9v 19v çıkış şeklinde dönüştürebilirsem oda işimi görür .birde bu 90va değeri kaç watt a denk geliyor onu araştırmama rağmen bulamadım .

dede_salih

Öncelikle siz bu 9V ve 19V besleme gerilimini nerden ölçüyorsunuz?

Amfi beslemeleri genelde simetrik olur. Trafoda 5 kablo olur. 2si AC şebeke gerilimi için, diğer 3 kabloda ortak topraklı simetrik besleme için. Bazen ek yardımcı sargılarda oluyor. Onlarda ton kontrol kısmı ve diğer ekstra beslemeler için. Şimdi bu bilgiler doğrultusunda sizin trafoyu inceleyelim. 2 giriş AC şebeke için ve burdan 220V şebeke akımı girmeli ki çıkıştan, belirtilen gerilimleri alalım. Ancak siz burayı ayrı bir düşürücü vasıtasıyla 110V ile besliyorsunuz. Bu bir sorun oluşturmaz. Ancak belirtilen voltajları yarı yarıya düşürür. Tam tersi olsaydı eğer yani 110V sargıyı 220V ile besleseydik. İşte o ciddi zararlar verirdi.
18V ve 36V çıkışlarından simetrik 18V almış olmalılar. Ancak siz 110V ile beslediğinize göre simetrik 9V olmalı.
Tahminim sizden önceki sahibi herhangi bir arızadan dolayı yada 220V şebekeye uyarlamak için bu trafonun 220V girişlerini kullanmış.

Düşürücüyü devreden çıkarmak istiyorsunuz. Buradan anlıyorum ki cihaz bu şekliyle faal olarak çalışıyor. Normal şartlarda bu dönüşüm işine gerek duyulmaması gerekir. 110V ile beslenecekse 110 sargısı, 220V ile beslenecekse 220 sargısı kullanılır. Ancak bu işlemi yapan kişi başka bir amaç gözetmiş olabilir.

Öncelikle trafoyu devreden ayırın ve aynı kurulum ile düşürücü vasıtasıyla 110V gerilim verip trafonun 0-18-36 çıkışlarını sırasıyla bir ölçün. Bakalım tahminimiz doğru mu? Gerilimler yarı yarıya düşmüş mü?
Sonra cihazın pcb devresinin görsellerini ekleyin ki besleme geriliminin simetrik 19V olduğundan emin olalım. Eğer böyleyse ki zaten eklediğiniz toroidal trafo resminde simetrik 19V beslediğini görüyorum. Düşürücüyü kullanmamıza gerek yok. Simetrik 18V ile beslemiş oluyoruz. Ancak orjinal trafonun besleme performansını bu trafoyla alamazsınız.

selimt

Hocam merhaba video yu link olarak ekliyorum eskiden çekmiştim.Bu trafonun 220v girişi üzerinden 110v besleyerek aldığım değerler 9 ve 19
https://youtu.be/VBs-G6oaiSk

dede_salih

Tahmin ettigim gibi. Gerilimler yarı yarıya düşmüş.

Şimdi size şöyle anlatayım. İlk ölçüm noktanız 0 ile 18 arası. 18V okumanız gerekirken 9V gerilim okuyorsunuz.
2. ölçüm noktanız 0 ile 36 arası. 36V okumanız gerekirken 19V okuyorsunuz.
Yani beslemeyi yarıya indirdiğiniz için gerilimlerde yarı yarıya azalmış.
Pcb devre nasıl simetrik alıyor derseniz cevap ölçüm noktalarında. Şayet 18 ile 36 arasını ölçerseniz burada da 9V gerilim okuyacaksınız.
Orjinal trafonun simetrik 19V gerilim verdiğine eminiz. Çünkü toroid trafo görselinde bariz belli. Yani düşürücüyü kullanmanıza gerek yok. Elinizdeki trafoyu şebeke gerilimi ile besleyebilirsiniz. Simetrik 18V ile daha sağlıklı çalışacaktır.  Ancak yukarıda bahsettiğim gibi bu trafodan tam performans alamazsınız.

selimt

Bunu bilmiyordum çok şaşırdım şimdi troid trafonun 9 voltu normal trafoda 18v mı eşit oluyor.
ben bunu satın aldığım kişi hiç kullanmamış onunda biryerden eline geçmiş .ben cihazın üzerinde 110v yazdığı için 110v dönüştürücü aldım onunla denedim çalıştı dedim 110v la çalışıyor bu .sonra subwoofer ı taşırken baktım içinde birşey sallanıyor .içini açtım baktım trafo değiştirilmiş tam düzgün sabitlenmiş .sonra araştırdım orjinal trafosunda 9 19 çıkışlarını gördüm.110v verdiğimde bu üzerindeki trafoda düz mantıkla yarı yarıya düşüp 9 19v u görünce  normal kullanıyorum diye düşünüyordum .
Bir kaç sorum olucak hocam troid trafo tek kablo üzerinden aynı voltajı nasıl hem - + gerilim olarak verebiliyor.Birde bu 90va Mervesan trafo %100 verimle 90w mı verebilir .  :)
Çok teşekkürler paylaştıklarınız için.

dede_salih

Alıntı Yapşimdi troid trafonun 9 voltu normal trafoda 18v mı eşit oluyor.
Hayır. Orjinal trafosu toroid olan ve 2 tane 19V çıkışı var. Şuan üzerinde olan Mervesan marka saç trafo ve çok çıkışlı bir trafo.
Siz 110V ile beslediğiniz için çıkıştaki gerilimler yarı yarıya düşmüş.
0-18 arasında 9V var. Aslında 18V olmalıydı. 18-36 arasında da 10V var. Aslında burda da 18V olmalıydı. Pcb devre toprak bağlantısını 18 yazan bölümden yapıyor olmalı. Bu sekilde 9V ve 10V simetrik olarak karti besliyor. Yani 9V 19V olarak 2 ayrı gerilim yok. Sadece 19V gerilim var. Birinin 10 olması da muhtemelen sargılardan kaynaklıdır. Bu 9 nerden geldi derseniz ölçüm noktanızdan kaynaklı. Yani siz beslemenin yarısını ölçüyorsunuz.

Alıntı Yaptroid trafo tek kablo üzerinden aynı voltajı nasıl hem - + gerilim olarak verebiliyor.
Trafolar AC akımla çalışır. Sürekli yön değişir. Yani +- yok trafolarda. Benim hatam kusura bakmayın. Yukarıdaki postları düzelttim. Simetrik +- diye bahsetmem kartın girişindeki doğrultma bölümünde oluyor. Yukarıda bahsettiğim gibi trafo 9V-10V olarak 2 ayrı gerilim üretiyor. Beslemeyi 220V olarak yaptığınızda üzerindeki değerleri verecektir. Yani 18V-18V olarak 2 ayrı gerilim. Pcb devre girişinde bu gerilimin yarısı pozitif, yarısı negatif olarak doğrultuluyor. Ortası (18 yazan kısım) toprak oluyor.

Alıntı YapBirde bu 90va Mervesan trafo %100 verimle 90w mı verebilir.
Ben %100 verimli çalışacağını düşünmüyorum. Yukarıda VA değerini sormuştunuz. VA Voltamper'in kısaltması oluyor. Buda görünür güç anlamındadır. Watt ise aktif güçtür. Yani cihazın aktif olarak çektiği güç. Bu ikisi arasında dönüşüm yapmak için "cos fi" değerine ihtiyaç var. Kabaca söyleyecek olursam 90VA trafo 90W veremez.

asma

Merhaba
Resimdeki troid trafo orta uclu ve 19V - 0 - 19V olarak yazı var üstünde. (TOU433017F2)
Trafo girişi 110voltluk ise 110V ile çalıştırıldığında üzerinde yazan voltajı verir.
O trafo olmadığına göre 220V girişli bir trafo kullanabilirsiniz. Çıkış voltajı da orjinalinde yazdığı gibi olmalı. Yani 2x19Vac 
Gücü için RMS değerinden yüksek VA değeri olmalı diye biliriz.  Aslında 280Watt RMS için 450VA ila 600VA gibi yüksek değerler gerekir. Ancak çok çıkışlı ve aynı anda max. değer veremiyeceği düşüncesiyle bu değer düşük (450VA) seçilebilir. Tek 280W çıkışlı amfi için 280W ses çıkış gücü için (amfi AB sınıfı ise) %60 verim ile 460W DC güç harcar. 460W DC için Cos fi 0,88 den 530VA trafo gerekir (diyemeyiz) dersek AC den DC ye geçişteki kaybı yok saymış oluruz. Pratikte işe yarar. Sağlam olsun diyorsak bu değerin biraz üstünde trafo alırız. 550 veya 600VA

Trafonun bağlı olduğu siyah kablo orta uç olduğunu da belirteyim. Bu uç aslında orta uçtur.
Yani simetrik beslemenin şasesi bu uç olur.
Elinizdeki 90VA trafoyu 220V ile besleyip kullanabilirsiniz. Tam güçte kullanmak için trafo alacaksanız , 2x19V a takılmayın. 2x18V ile de kullanabilirsiniz.

Kolay gelsin. 

selimt

Hocam kusururma bakmayın benim kafam biraz karışdı.
Şimdi torodial trafolarda voltaj ac akım dalgalı olması sebebiyle üzerinde yazan 19v değerini hem -19 hem +19 veriyor daha sonra doğrultucular ile devreye -19 ve +19 dc olarak ulaşıp 38v luk bir gerilim oluşturuyor .Bu TOU433017F2 birde 9v çıkış var buda aynı şekilde +9 -9 dan 18v lık bir gerilim oluşturuyor.
Anladığım kadarıyla bu bende takılı olan sac trafoda toroiddeki + - gerilim farkı durumu yok 220 girişinden 220 verdiğimizde çoklu çıkılardan 18v ve 36v u kullanmam gerekiyor.O zaman elimdeki trafonun bağlantısı doğru ben 220 de kullanabilirim.Trafo VA değeri olarak yetersiz.
Ben 500VA lık bir trafo bağlıyacaksam bunun üzerinde 18 ve 36 veya 38V 2 çıkış olması gerekmekte böyle bir trafoda bulmam zor sanırım.
Şöyle bir çalışma var mı örneğin çıkışları 6v 12v 36v bir trafo buldum ben bu 6v ve 12v çıkışları birleştiri 18v elde edebilir miyim?
Bu sorunu sizce en kolay nasıl çözerim?

Çok teşekkürler vakit ayırıp cevap verdiğiniz için.

dede_salih

Alıntı YapŞimdi torodial trafolarda voltaj ac akım dalgalı olması sebebiyle üzerinde yazan 19v değerini hem -19 hem +19 veriyor daha sonra doğrultucular ile devreye -19 ve +19 dc olarak ulaşıp 38v luk bir gerilim oluşturuyor.
Trafolar (toroid,saç,ferrit v.b.) yalnızca AC akımla çalışır. AC akımda +- sürekli yer değiştirir. Bu yüzden hem +19V hem -19V tanımı doğru olmaz. Simetrik 19V gerilim deriz. Buda 2 tane 19V AC akım olduğunu gösterir. Pozitif ve negatif yapılan kısım trafo da değil pcb devrenin üstünde oluyor. Kablonun bağlandığı noktada 4 adet diyot (yada köprü diyot) ve devamında 2 adet büyük kapasitör bulunur. İşte bunlar doğrultup filtre eder. Aşağıya görsel ekliyorum.

Alıntı YapBu TOU433017F2 birde 9v çıkış var buda aynı şekilde +9 -9 dan 18v lık bir gerilim oluşturuyor.
Bu toroid trafo da sadece simetrik 19V çıkış var. 9V çıkış yok. Pcb devreye simetrik 19V (19-19) AC akım giriyor.

Alıntı YapO zaman elimdeki trafonun bağlantısı doğru ben 220 de kullanabilirim.Trafo VA değeri olarak yetersiz.
Saç trafonun bağlantısı doğru. 220V şebeke ile besleyeceksiniz. Böylece çıkışlarından simetrik 18V alacaksınız. Aşağıya görsel ekledim. 0 ile 18 arasını ölçtüğünüzde 18V, 18 ile 36 arasını ölçtüğünüzde 18V, 0 ile 36 arasını ölçtüğünüzde de 36V göreceksiniz. 18 yazan kısım devrenin ortak toprağı olmuş oluyor. Pcb devreyi incelerseniz burada toprağa bağlanmış olduğunu göreceksiniz. Trafonun VA değeri yetersiz. Yüksek yüklerde sorun yaratabilir.

Alıntı Yapörneğin çıkışları 6v 12v 36v bir trafo buldum ben bu 6v ve 12v çıkışları birleştiri 18v elde edebilir miyim?
Bu sorunu sizce en kolay nasıl çözerim?
Doğru bağlantıyla elbette elde edebilirsiniz. Benim tavsiyem 220V ile besleyip, kullanacağınız hoparlörleri de bağlayıp bir deneyin. Fazla yüklenmezseniz bu şekilde de çalışır ancak etiketinde bahsedildiği değerleri artık veremez. Eğer ki maddî durum el veriyorsa ve trafo değiştirmek mümkünse forumdaki arkadaşlar trafo seçimi konusunda yardımcı olacaktır. Belki elinde olup satmak isteyende olabilir.

Iyi çalışmalar.

selimt

Hocam iyi akşamlar olay tamamen benim cahilliğim ben bu trafo değerlerini üzerindeki resimden okuyup onuda yanlış okumam sebebiyle gerçekleşti.üzerindeki resmi sac trafodaki gibi 0 9 19 resmi ekledim aylarıdır böyle olduğunu düşünüyorum .aslında kırmızı 19 black 0 org 19 olarak düşünmem lazımmış. ben bu cihazı aldım sonra kafam karıştı içindeki olayla .sonra z5500 almak vardı kafamda hep onu aldım onda da sıkıntı çıkmıştı sayenizde yaptım .bundaki olayıda sizin sayenizde çözdüm çok teşekkürler

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın