Anakartın yandığı anlaşılır mı?

Başlatan Piramit, 25 Mart 2021, 20:59:17

Piramit

Merhabalar,
Power supply yanmış sanırım çünkü çalışmıyor harici olarak baktım yeşil ve siyah kablo ile ; fanı dönmüyor: Başka bir power supply ile denedim işlemci fanı dönüyor fakat ekrana görüntü gelmiyor bildiğim tüm yolları denedim.
Ram,
Ekran kartı,
Hdd,
Uzay montaj,
Power supply kalitesiz olduğu için anakartı da yaktı diye düşünüyorum. Anakartların arka kısmı nasıldır bilmiyorum ama bu anakartın sanki yanık gibi duruyor. Bende eski p4 bir anakart var onda yok işlemci kısmının arka bölümlerine denk geliyor belki de normaldir bilmiyorum. Ama görüntü gelmiyor.

Yandığını anlamanın bir yöntemi var mıdır?

seron

Anlaşılır.
Anakart yandı demeyelim de, anakartın üzerinde arızalı yerler olabilir diyelim.
Fan dönüyor ama ekran gelmiyorsa yüzde 70-80 kondansatör arızası. Mosfet kısadevre hatası olsa hiç dönmez fanlar. Bunu işlemci fanı dönüyor varsayımına göre söyledim.
Bugün ful bir eski anakart için uğraştım. En son bir kondansatörün lehimlemesinde sıkıntı olduğunu farkederek sistemi çalıştırmayı başardım. Kondansatörün bir ayağını -yıllar önce değiştirirken- iyi lehimlememişim.
O anakarın üzerindeki renkler çay-gaave-kir değilse, muazzam bir ısıya maruz kaldığını gösterir. Bu da yanmış parça ihtimalini kuvvetlendirir. Ama fanlar dönüyor diyorsun. Önce anakartın üzerinde ramlara yakın olan kondansatörleri yenile. Şişmiş kapasitör görmeye çalış. Varsa değiştirmelisin. Yoksa değiştire değiştire gidebilirsin. Üstünden yapılan ölçüm kesinlikle yanıltıyor onu belirteyim.
Ekran kartındaki kapasitörleri de kontrol etmelisin. şişen patlayan çatlayan var mı? Bugün ekran kartından iki tane davul gibi şişmiş kapasitör değiştirdim. Aynı PC. Yani bu ameleliğin karşılığında eski bir Windows XP'li bilgisayarı ayağa kaldırdım ama değdi mi değmedi mi yorum yok.
Kapasitörleri dene.

Piramit

Alıntı yapılan: seron - 29 Mart 2021, 00:51:42Anlaşılır.
Anakart yandı demeyelim de, anakartın üzerinde arızalı yerler olabilir diyelim.
Fan dönüyor ama ekran gelmiyorsa yüzde 70-80 kondansatör arızası. Mosfet kısadevre hatası olsa hiç dönmez fanlar. Bunu işlemci fanı dönüyor varsayımına göre söyledim.
Bugün ful bir eski anakart için uğraştım. En son bir kondansatörün lehimlemesinde sıkıntı olduğunu farkederek sistemi çalıştırmayı başardım. Kondansatörün bir ayağını -yıllar önce değiştirirken- iyi lehimlememişim.
O anakarın üzerindeki renkler çay-gaave-kir değilse, muazzam bir ısıya maruz kaldığını gösterir. Bu da yanmış parça ihtimalini kuvvetlendirir. Ama fanlar dönüyor diyorsun. Önce anakartın üzerinde ramlara yakın olan kondansatörleri yenile. Şişmiş kapasitör görmeye çalış. Varsa değiştirmelisin. Yoksa değiştire değiştire gidebilirsin. Üstünden yapılan ölçüm kesinlikle yanıltıyor onu belirteyim.
Ekran kartındaki kapasitörleri de kontrol etmelisin. şişen patlayan çatlayan var mı? Bugün ekran kartından iki tane davul gibi şişmiş kapasitör değiştirdim. Aynı PC. Yani bu ameleliğin karşılığında eski bir Windows XP'li bilgisayarı ayağa kaldırdım ama değdi mi değmedi mi yorum yok.
Kapasitörleri dene.
Elektronik gerçekten sabır işi.
İşlemci yakınlarında 3 tane patlak kondansatör vardı; üçü de aynı değerdeydi, yenileriyle değiştirdim maalesef çalışmadı gene. Powersupply çalışmıyor, başka çalışan powerla denedim yok, powersupply giderken yalnız gitmeyim, anakartı da yanımda götüreyim demiş sanırım power marka değil çünkü. Pwersupply yanmış büyük ihtimalle.
2. el anakart satın aldım, onun arka kısmında o yanıklar yoktu. Eski anakartta o kısımdakiler çay, toz..vs değil tinerle temizlenmiş hali toz dahi yok.
Değmiştir bence, çalıştırabilseydim kondansatör değişimiyle anakartı sevinecektim fakat maalesef ki çalışmadı.
Teşekkür ederim.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın