logitech z5500 tamir

Başlatan selimt, 04 Mart 2021, 20:57:49

selimt

Merhaba elimde ikinci el olarak aldığım z5500 ün.Sol ön kanalından ses alamıyorum temel bir elektrik elektronik bilgim var.Multimetre ile ölçümler yaptım ama tam işin içinden çıkamadım devre üzerinde herhangi bir komponentte kopukluk yanık vs de göremedim.Subwoofer amfi devresini temiz bir şekilde sabwooferdan ayırdım resimlerini ekliyroum.İstanbulda oturuyorum tamir ettirebileceğim bir usta aramaktayım teşekkürler

https://hizliresim.com/YfLiPQ
https://hizliresim.com/Dxaflb

asma

Merhaba

Temel elektronik bilgisi ve multi metre ile yapabilecekleriniz hiç te az değil. Arızayı doğru tespit ettikten sonra çözüm yolu yine sizin seçiminize kalır.
Mesela sol ön ve sağ ön hoparlör yerdeğiştirip hoparlörün ya da çıkış kanalının sağlam olduğunu görürsünüz.
Çıkış kanalı arızalı ve kablo takibiyle hangi çıkış entegresine bağlı olduğunu ve o entegrenin ne olduğunu bilirsiniz.
Sağ tarafta üstten ikinci entegre (mesela) tda7294 kullanılmış.
Giriş ve çıkışını tespit edip daha dikkatli göz muayenesinden sonra (sorun yoksa) test edebilirsiniz.
Bağlantıları tamamlayıp (çalışan ve çalışmayan) en az iki kanal bağlıyken teste başlayın.
Entegrenin girişine dikkatlice dokunduğunuzda ses duymalısınız. Ses varsa entegre sağlam kabul ederek ses kaynağıyla irtibatı kontrol edilir.
Ses yoksa emin olmak için ses girişindeki kondansatörü sökerek tekrar dokunun. Ses çıkmıyorsa büyük ihtimal entegre arızalıdır.
Kolay bulunur , çok pahalı değildir, sökme takma işi profesyonellik gerektirmez. Yeterki lehim yapmayı ve pasta artıklarını temizlemeyi bilin.

Kolay gelsin.

selimt

Merhaba günaydın.Vakit ayırıp uzunca açıklama yapıp paylaştığınız bilgiler için teşekkür ederim.Arızayı tespit etmek için birkaç yol izledim.Bu cihazın temel ses sinyallerini kontrol podu üretiyor.Kontrol podundaki sol ses çıkışını sağ çıkışla değiştirerek sol kanal sesini sağlam olan sağ hoparör çıkışından aldım ses sinyalinin sağlam geldiğinden emin oldum.Bu (ince sarı ses sinyal kablosu) kart üzerinde takip ettim.R4589i numaralı entegreye geldiği ölçtüm ama burdaki komponentler bana karışık geldi bilgim tecrübem yetmedi tda 7294 den de dediğiniz yöntemle sağlamlığını kontrol etmeyi bilmiyordum.Test ederken soğutucu bloğa bağlamam gerekli mi? .giriş bacaklarına dokunmak derken bu böyle herhangi bir tornavida ile dokunsam parazit yapıp ses mi çıkarır?tda 9294 ün hangi bacağına dokunma gerekli 2 mi 7 mi ? Baya bir tecrübesilik söz konusu başka bir yerine zarar verip komple çöp olmasından da korkuyorum.Elimde sıcak hava tabancası da dahil herşey mevcut.Cevabınızı bekliyorum yada kadıköyde oturuyorum güvenilir bir elektronikçiye yönlendirebilirseniz de memnun olurum resimleri ekliyorum saygılar.

https://imgyukle.com/i/NQVCF8
https://imgyukle.com/i/NQVrSh
https://imgyukle.com/i/NQVyBn
https://imgyukle.com/i/NQVJ9M

selimt

Merhaba birde bu yeni yüklediğim resimde 79m18A ve 78m18a internetten baktığım kadarıyla voltaj regülatörü imiş onun etrafında duman izleri var sanırım
https://imgyukle.com/i/NQNqPp

dede_salih

Merhaba
Aşağıdaki linkte ürününüze ait bir şema mevcut. Tamamı dahil değil ama fikir verip yardımcı olabilir.

https://www.elforum.info/uploads/monthly_2018_03/5abbd52f70915_LogitechZ5500.png.d4e0e118d6f6d51a25788d4e4bc1d1be.png

78M18A pozitif, 79M18A negatif 18V voltaj regülatörüdür. Giriş (1.bacak) voltajını 18V olarak çıkıştan (3.bacak) regüle eder.
R4580I ses sinyalleri için kullanılan bir op-amp. Muhtemelen pre-amp olarak tda7294'ten önce ön yükseltme işlemi için kullanılıyordur.
Regülatörler op-amp'ların beslemesi için kullanılıyor. Biri bozulursa eğer bütün preamfiler beslemesiz kalacağından bütün kanallardan ses alamayacağınızı düşünüyorum.
Sadece sol ön kanaldan ses alamadığın düşünülürse bu kanalın hoparlör girişinden tersine doğru takip ederek bu kanalın amfisi (TDA7294) ve preanfisini (R4580I) tespit edip bunların besleme voltajlarını bir kontrol et.
Nette arama yaparken entegre isminin yanına "datasheet" yada "pinout" yazarsan bacak bağlantılarını bulabilirsin.
Iyi çalışmalar. 

selimt

Salih hocam çok teşekküler açıklamanız için eklediğiniz şemayı bende buldum genel olarak işime yaradı ama tda7294 kısmı ve r4580i kısmı benim blgimw fazla karışık geldi.Ben birkaç şey sormak istiyorum.
1.Ben bu tda7294 den ve r4580i den doğru ölçüm yapabilmem için amfiyi enerjilendirmeme gerek var mı?
2.Bu sırada test ederken amfiyi soğutucu bloğa bağlamam gerekli mi?
3.r4580i için birkaç şey sormak istiyorum.şemasını incelediğimde 4 ve 8 voltaj girişleri ok.bu devre sanırım iki farklı sinyali de iki faklı çıkışla yükseltme desteğine sahip ama bu r4580i de tek taraf kullanılmış. in+ in- de mantığı bilmiyorum şimdi dekoderden in+ ile sinyal geliyor ama yinede bu sinyali yükseltebilmek için in - ile groundlamak mı gerekiyor.daha sonra da in- ve out + ile bu yükselip çıkıyor bu devreden? Ben bu -in ve out+ multimetre ile ölçerisem bir volt değeri mi okurum ?
4.tda7294 içinde birkaç şey sormak istiyorum .sizinde paylaştığımız şema ile tda7294 datasheeti karşılaştırdım devreye baktım  bacakları soldan değilde sizdeki şemayı sağdan sola diye saymak gerekli sanırım. Amfi devrede ve tda7294 datasheet de 14 nolu bacak hoparlör + çıkış olduğunu inceledim.bu pre ampdan gelen sinyal bu devrede 13 e mi bağlanıcak bu durumda
5.son birşey bu sizdeki şemada TS BS denilen şey top Side bottom side kısaltması mı bunu anlamamıştım şuan öyle ise büyük bir aydınlanma yaşıyorum. :D

Yazdığınız yorum ve ayırdığınız vakit için çok teşekkür ederim .Cevabınızı bekliyorum teşekkürler saygılar

IMG_20210307_133800.jpg
IMG_20210307_145407.jpgIMG_20210307_033401.jpg

dede_salih

Sorularını bildiğim kadarıyla yanıtlandırayım.
1-Bahsettiğim besleme voltajları kontrolü olduğu için amfiyi enerjilendirmek gerekir. Bu enerjinin bütün entegrelere doğru bir şekilde ulaşıp ulaşmadığına bakacağız zaten. TDA7294'lerin 15. ve 8. bacakları kısa devre edilip negatif voltaj, 13. ve 7. bacakları da pozitif voltaj alacak şekilde yapılandırılmıştır. Sen bu iki bacak (13-15) arasında 37+37=74V okuman gerekir. Her bir TDA7294 için bu voltajları kontrol edelim. R4580I içinde 8. bacak pozitif, 4. bacak negatif voltaj alacak şekilde oluşturulmuş. Bu iki bacak arasında da 18+18=36V okuman gerekir. Opamp'lara gerekli voltaj gelmemesi durumunda 78M18A ve 79M18A entegrelerini kontrol etmelisin. Bunların da 1. bacaklarına 37V, 3.bacaklarında da 18V gerilim okuyor musun? Bunların da kontrolünü yapalım ki besleme kısmından emin olalım.
2-Besleme testi olacağı için ses giriş ve çıkışlarını bağlamana gerek yok. Çok ısınacağını düşünmüyorum. Sonuçta yapacağımız kontrol çok uzun sürmeyecek ama ara ara sıcaklığı kontrol etmende yarar var.
3-Opamplar eviren (-) ve evirmeyen (+) girişler arasındaki farka göre çalışır. Kendi kazanç oranıyla bu iki girişteki farka göre çıkıştan yüksek sinyal alınır. Bu işi nasıl yapıyor dersen yeterli bilgiye sahip değilim. Seni yanlış bilgilendirmek istemem. Şemada sadece subwoofer kısmı bulunuyor. Buradaki  R4580I'ler ise evirmeyen yükselteç (giriş sinyali evirmeyen [3] bacaktan verilmiş.) ve voltaj takipçisi (6. ve 7. bacaklar kısa devre edilmiş.) olacak şekilde birbiri ardına bağlanmış. Sinyal iki entegreden de geçtikten sonra TDA7294'e ulaşıyor. Buradaki TDA7294 çifti de köprü bağlantı olacak şekilde oluşturulmuş ve gücü arttırılmış.
Op-amp kullanımları için faydalı bir görsel linkini aşağıya ekledim.
https://i.stack.imgur.com/fPDhA.png
4-Bir üst maddede belirttiğim gibi bu kısım sadece subwoofer kısmı. Burası içinde gücü arttırmak için TDA7294 çifti köprü olarak bağlanmış. Yani çıkışları birleştirilmiş. Bacaklar soldan sağa (1..15) olacak şekilde çizilmiş. Aşağıdaki linkte sayfa 22'ye bir göz atmanı öneririm. Körü bağlantı için şema verilmiş.
https://www.st.com/resource/en/datasheet/tda7294.pdf
Bahsettiğin köprü olmayan bağlantı şekliyse eğer 14. bacaktan hoparlör +'sına, hoparlör -'sini de toprağa bağlarsın. Diğer kanalların bağlantısı muhtemelen böyledir.
Şemada pre-amp den çıkan (7.bacak-U15) ses sinyali TDA7294'ün giriş (3.evirmeyen bacak-U6) kısmına bağlanıyor. Diğer TDA7294'ün giriş (3.evirmeyen bacak-U7) bacağının toprağa çekildiğine dikkat edelim.
5-Açıkçası bende böyle bir şema çizimi ilk defa görüyorum. O yüzden bir fikrim yok bu kısımlar hakkında.
Kolay gelsin. İyi çalışmalar.

selimt

Hocam tekrar merhabalar yardımların için çok teşekkür ederim çok şey öğrendim . Sanırım problemi buldum.Ama birşey danışmak istiyorum.
Şimdi hem TDA ları hem diğer r458 leri voltlarını ölçtüm .özetle tablo aşağıdaki gibi
Bu 4 ve 8 bacak arası 0.50 v gibi değer çıkıyor yani entegre beklenmiyor .
R513 R512 bakır noktalarda 36v olarak ölçtüm
Sonra r512 den 8 arasını ölçtüm 33v çıktı
R513 ve 4 arasını 0.5 gibi birşey okudum.
R513 le 8 arasında bir sıkıntı olduğunu anladım .aradaki kondansatörü arızalı herhalde diye söktüm kondansatör sağlam sanırım. onun girişinde 01A direnç var sanırım bu direnç patlamış . resimleri ekledim sizin fikriniz nedir?.ben bu dirençi nasıl bulabilirim yerine alternatif ne kullanabilirim?
Teşekkürler tekrardan

selimt

Elimde çıkma bir devre vardı onun üstünde 01A yazan SMD ler var bunu bir deniycem .bunlar olur sanırım

dede_salih

Tebrik ederim. Belki sorununu çözmez ama bir arıza tespit etmişsin.
Resimden gördüğüm kadarıyla direnç delinmiş. Opamp beslemesine seri bağlı olduğunu görüyorum. Anladığım kadarıyla hem giriş akımını düşürüyor hemde bütün opampların beslemeye eşit miktarda yüklenmelerini sağlıyor.
01A SMD direnç kodlaması 100 ohm %1 toleranslı anlamına geliyor. %1 toleranslı standart 1/4 watt karbon direnç te bağlayabilirsin.  Bir sorun oluşturacağını sanmam. Yanlız böyle yapacaksan o opampın hem negatif hemde pozitif hattındaki 01A'ları çift olarak değiştirmende fayda var.
Gelişmelerden haberdar edersen sevinirim.
Iyi çalışmalar.

selimt

Hocam merhabalar bu resimini attığım 01A lar ile ikisinide değiştirdim şuan her ikisinin çıkışından da 15.5 v gibi bir değer okuyorum.dirençeleri devreye takmadan kontrol ettim 100 ohm du ikiside sebebini anlayamadım

selimt

Bu dirençlerin pozitif negatif yönleri var mıdır?

dede_salih

Dirençlerde polarite (negatif-pozitif) durumu söz konusu değildir.
Ölçüm noktanız direncin yanındaki bakır noktalar ise +15 ve -15 o.ü. toplam 30V görmeniz gerek. Bu değerler fena değil opamp beslemesi için aslında ama regülatör sabit 18V olduğu için tereddütte kaldım. Yok sadece 15V alıyorsanız bu iki noktadan o zaman birşeyleri atladık demektir.
Diğer bütün opampların bahsettiğim noktalardan ölçümlerini yapar mısın? Hepsinde durum aynı mı görelim. Birde 78M18A ve 79M18A 'nın 3. Ve 2.(toprak) bacağı arasındaki gerilim değerleri nedir?
Son olarak bahsettiğiniz direnç değişiminden sonra ses sinyali verip bozuk olan kanaldan ses aldınız mı?

selimt

Hocam sonunda çözüldü sanırım .Bu direnç inanılmaz küçük ikisinide değiştirdim ama sürekli almam gereken değeri alamadığım için defalarca söktüm taktım arada kondansatörü falanda söktüm çok fena yordu  :o .ama gene olmadı sonra r4580i entegresini rear lh rear rh a bağlı olan ile değiştirmeye karar verdim zor bela ikisini değiştirdim .Sonunda ses alabildim  8) bozuk kanaldan .daha sonra arka kanallarda ses varmı diye kontrol ettim .arka kanallarda ses yok hocam .direnç patlamış ama r4580i de bozulmuş.bir adet ihtiyacım var şuan aliexpressten alabilirim ama daha kısa sürede İstanbulda bulabileceğim bir yer varmıdır ?.birde fotoğraf ta görüleceği üzre entegre falan kirlendi biraz bunu isopropyl alkol ilemi temizliyeyim yoksa selilozik tiner olur mu sizce.  :) .
Herşey için çok teşekkürler.

Herşey için çok teşekkürler.

seron

Merhaba ikisi de oluyo :)
Dirençleri SMD kullanmak zorunda değilsiniz elinizde varsa THT dirençlerle ile test edip bir bakın düzgün çalışıyosa ister sipariş verip değiştirin ister öyle bırakın. Tebrik ederim ben uğraşsam da yapamazdım.

selimt

R4580i yi aliexpressten sipariş verdiğim opa1612 ile değiştirdim .hatta 10 tane spariş vermiştim elim değimişken diğer 7 tanesini daha değiştirdim  :) bu op amp daha iyi bir modelmiş şuan sorunsuz kullanıyorum @dede_salih size yardımcı olan herkese çok teşekkür ederim

seviyoree

Merhaba,
Benimde Z-5500 ım var ancak bir gün sesini çocuklar çok yüksek seviyede açtılar ve panoya elektrik gelmiyor ve ışığı yanmıyor. Sigortası patlamıştır diye okuyup sigorta aldım, değiştirdim ama uine de çalışmıyor. İst da olup tamirini yapabilecek biri varsa bana yazabilir mi? Bolzulduğuna o kadar üzüldüm ki anlatamam size:((

Yusuf usta

Alıntı yapılan: seviyoree - 17 Ağustos 2021, 18:51:51Merhaba,
Benimde Z-5500 ım var ancak bir gün sesini çocuklar çok yüksek seviyede açtılar ve panoya elektrik gelmiyor ve ışığı yanmıyor. Sigortası patlamıştır diye okuyup sigorta aldım, değiştirdim ama uine de çalışmıyor. İst da olup tamirini yapabilecek biri varsa bana yazabilir mi? Bolzulduğuna o kadar üzüldüm ki anlatamam size:((
İçindeki sigortalar atıktır belki. vidalarını sökün siyah metal kapağın kontrol edin. cam sigortaları değiştirin. çalışmaz ya da tekrar atarsa kurcalamayın.  semtinizi yazın size en yakın tanıdık tamirciyi yazayım referansla gidin emin ellere teslim edin.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın