Voltaj Watt Hesabı

Başlatan Malicarpar, 21 Şubat 2021, 02:51:20

Malicarpar

4 trli bir amfi devresi yayıncı sitesinde +-65v ile besleme yapılmasını söylüyor
 +-65v gerilim ile 200w güç veriyorsa +-28 yada +-30v ile kaç watt güç verebilir ??

asma

Şema olmadığı durumlarda cevaplar varsayım üzerine olur.
Eğer AB veya B sınıfı amfi ise , eğer 200W değeri 8 ohm yükte verebiliyor ise:
Çıkış voltajı 40Veff olmalı. Bu değer DC 56Volt ile elde edilebilir. Kayıplar için kabaca 2 transistörden geçen Iac 5A olduğunda 65V - 56V tan 9V değerini buluruz.
Eğer o devre 30V simetrik beslemeyle çalışabiliyorsa:
 28-30Vdc için 20Veff  yani 50W/8ohm uygun mu diye bakalım. Transistörden geçecek akım yarıya inerse kayıp voltajı da yarısı olur diye varsayalım. Hatta 5V kabul edelim.
Besleme +/-30Vdc , en fazla 25 voltu yüke aktarabiliyor ise 8 ohm yüke 39W güç aktarabilir.
Bu kadar bilinmezin içinde yaklaşık 40W güç verir diyebiliriz.
Hesabı şöyle yapıyoruz:
Besleme voltajından kayıp voltajı çıkarttığımızda çıkışa uygulanabilen Vmax değerini buluyoruz. Güç formülünde efektif değerler kullanıldığı için Veff hesaplanır. Ve formülde yerine konur. P=U^2/R   Vmax/1,4142= Veff
Kayıp voltaj, amfi dizaynı ve/veya çıkış transistörlerinin değeriyle çok ilgilidir.
Örnek değerlere göre o amfi için kayıp çok fazla.
Bu değer %1 in altında thd için verilmiş ise ve %10 için daha yüksek değerler mümkünse kabul edilebilir.

Malicarpar

Alıntı yapılan: asma - 21 Şubat 2021, 10:33:00Şema olmadığı durumlarda cevaplar varsayım üzerine olur.
Eğer AB veya B sınıfı amfi ise , eğer 200W değeri 8 ohm yükte verebiliyor ise:
Çıkış voltajı 40Veff olmalı. Bu değer DC 56Volt ile elde edilebilir. Kayıplar için kabaca 2 transistörden geçen Iac 5A olduğunda 65V - 56V tan 9V değerini buluruz.
Eğer o devre 30V simetrik beslemeyle çalışabiliyorsa:
 28-30Vdc için 20Veff  yani 50W/8ohm uygun mu diye bakalım. Transistörden geçecek akım yarıya inerse kayıp voltajı da yarısı olur diye varsayalım. Hatta 5V kabul edelim.
Besleme +/-30Vdc , en fazla 25 voltu yüke aktarabiliyor ise 8 ohm yüke 39W güç aktarabilir.
Bu kadar bilinmezin içinde yaklaşık 40W güç verir diyebiliriz.
Hesabı şöyle yapıyoruz:
Besleme voltajından kayıp voltajı çıkarttığımızda çıkışa uygulanabilen Vmax değerini buluyoruz. Güç formülünde efektif değerler kullanıldığı için Veff hesaplanır. Ve formülde yerine konur. P=U^2/R  Vmax/1,4142= Veff
Kayıp voltaj, amfi dizaynı ve/veya çıkış transistörlerinin değeriyle çok ilgilidir.
Örnek değerlere göre o amfi için kayıp çok fazla.
Bu değer %1 in altında thd için verilmiş ise ve %10 için daha yüksek değerler mümkünse kabul edilebilir.

mmmmmm.rar

açık şemayı ekte bulabilirsiniz çıkış empedansı olarak 4ohm haporler  kullanacağım ts-w252f pioneer 120w rms çıkış gücü max peak değeri 400w olan bir hapörler bağlayacam
amfiyi  65v ile de besleyebilirim fakat 200w güç çok  fazla olur ve haprleri zorlamasın diye voltajı düşürüp  düşük güç almayı hedefledim diğer bir sebebi ise  LM3886 Amfiyi +-28v ile besleyeceğim için ikisini de aynı voltaj ile besleyip tek smps devresi kullanmayı hedefledim ikisini ayrı voltajlarla besleyecek olursam 2 tane smps devresi yapmam gerekecek

asma

Alıntı yapılan: Malicarpar - 21 Şubat 2021, 19:12:27açık şemayı ekte bulabilirsiniz çıkış empedansı olarak 4ohm haporler  kullanacağım ts-w252f pioneer 120w rms çıkış gücü max peak değeri 400w olan bir hapörler bağlayacam
amfiyi  65v ile de besleyebilirim fakat 200w güç çok  fazla olur ve haprleri zorlamasın diye voltajı düşürüp  düşük güç almayı hedefledim diğer bir sebebi ise  LM3886 Amfiyi +-28v ile besleyeceğim için ikisini de aynı voltaj ile besleyip tek smps devresi kullanmayı hedefledim ikisini ayrı voltajlarla besleyecek olursam 2 tane smps devresi yapmam gerekecek

Açık şema biraz oynanmış , hoşuma gitmeyen yerler var. Benzer devrelerde zener diyot 24V seçilmiş bu zenerin sınırlama direnci yüksek voltaja göre belirlenmiş. 28V için değeri düşürülmeli. Geribeslemede 68k ve 1k kullanılmış. 68k yı R1 ile aynı değere 33k ya çekmeniz yerinde olur.
Bu değişiklik amfinin tek başına kullanıldığı durumda şart değildir. Farklı amfilerle kullanıldığında hepsinin aynı giriş voltajıyla tam güç vermesi beklenir.( bu bağlamda LM3886 ya bakıp 22k nın biraz üzeri 27k gibi bir değer denenebilir)

4 ohm da sorun olmaz ve 70W veya biraz üzeri güç almak mümkün.

Tercih sizin elbette ama LM3886 için uygun şartlar varken devşirme transistörlü amfiden aynı keyfi alabilirmisiniz bilmiyorum.

Malicarpar

Alıntı yapılan: asma - 22 Şubat 2021, 06:43:20
Alıntı yapılan: Malicarpar - 21 Şubat 2021, 19:12:27açık şemayı ekte bulabilirsiniz çıkış empedansı olarak 4ohm haporler  kullanacağım ts-w252f pioneer 120w rms çıkış gücü max peak değeri 400w olan bir hapörler bağlayacam

Açık şema biraz oynanmış , hoşuma gitmeyen yerler var. Benzer devrelerde zener diyot 24V seçilmiş bu zenerin sınırlama direnci yüksek voltaja göre belirlenmiş. 28V için değeri düşürülmeli. Geribeslemede 68k ve 1k kullanılmış. 68k yı R1 ile aynı değere 33k ya çekmeniz yerinde olur.
Bu değişiklik amfinin tek başına kullanıldığı durumda şart değildir. Farklı amfilerle kullanıldığında hepsinin aynı giriş voltajıyla tam güç vermesi beklenir.( bu bağlamda LM3886 ya bakıp 22k nın biraz üzeri 27k gibi bir değer denenebilir)

4 ohm da sorun olmaz ve 70W veya biraz üzeri güç almak mümkün.

Tercih sizin elbette ama LM3886 için uygun şartlar varken devşirme transistörlü amfiden aynı keyfi alabilirmisiniz bilmiyorum.

yaptığınız hesaplamalar doğrultusunda ortaya çıkan sonuca göre iki farklı devreyi aynı voltaj ile beslemek mümkün değil mecburen her bir besleme grubuna ayrı bir smps devresi yapmam gerekecek

4 ADET LM3886 AMFİ Devresi için kayıplarla birlikte 28-0-28v 400W LIK  SMPS DEVRESİ YAPACAM
4 Transistörlü 200W amfi devrersi için 65-0-65v 400W lık smps devresi yapacam
14 adet preamfi Haporler K. seçici devre mikrofon gibi devreler için ise 15-0-15v 200w lık smps devresi yapacam

bu durumda da ya üç ayrı smps devresi yapacam ( tamircihasan ın  smps devrelerini )
yada devrelerden birini editleyip EI33 trafolar yerine büyük elimde bulunan 65x65mm büyüklüğündeki kaynak makinasından çıkan trafoyu  yeniden saracam   diyotları da ona göre elimde bulunan güçlü diyotlarla  değiştirip  üç ayrı  gerilim çıkışı bulunan 15-0-15v 28-0-28v 65-0-65v şeklinde çıkış verecek tek trafo lu yapacam  başka çare görün müyor

Malicarpar

Alıntı yapılan: asma - 22 Şubat 2021, 06:43:20Açık şema biraz oynanmış , hoşuma gitmeyen yerler var. Benzer devrelerde zener diyot 24V seçilmiş bu zenerin sınırlama direnci yüksek voltaja göre belirlenmiş. 28V için değeri düşürülmeli. Geribeslemede 68k ve 1k kullanılmış. 68k yı R1 ile aynı değere 33k ya çekmeniz yerinde olur.

şemada herhangi bir oynanma yapılmadı orjinal devre 2x200w lık stereo devreydi hatta şuan evde kullandığım devre bir zamanlar yapmıştım  pcb yi ikiye böldüm mono olarak şuan kullanıyorum  Ahmet Yerli Abimizle fikir alışverişi yaparken devreyi yeniden çizmemi söyledi PGND VE SGND kurallarına uygun olarak çizmemi istedi bende yeniden çizdim devreyi  tek gnd yerine sgnd ve pgnd yi ayırdım değişiklik sadece o var

şuan devrelerin pcb lerini hazırladım  deldim  malzemelerini toparlıyorum tam full stütyo tarzı bir 4+1 ses sistemi  olacak inşallah hem 220v ile çalışacak hemde elektirik kesilince de yaklaşık 2 3 saat yada 5 saat civarında ses şiddetine bağlı olarak akü ile çalışabilecek

2 adet elektro bass gitar girişi ton kontrollu devre ve buna bağlı feedback delay time  efekt  devresi
2 mikrofon ve aux girişi devresi ve her mikrofon için 5 band EQ Devresi + buna bağlı feedback delay time  efekt  devresi
20hz-250hz subbass filitre devresi
200hz-20khz mid tiz filitre devresi
sinyal toplayıcı devre
giriş seçici devre
haporler koruma devresi  ve bütün bu preamfi devrelerini beslemek için 20 çıkışlı zener diyotlu regüle devresi
4 adet lm3886 devresi bunu beslemek için 6 tane 10.000uf li güç katı devresi
4 tr li 200w amfi devresi bunu beslemek için 4 tane 10.000uf li güç katı devresi
smps devresi
akü şarj devresi
220v ile akü arasında geçiş yapacak kontaktör devresi

son olarak da bütün işlemler bitirilip kabin hazırlandıktan sonrada  neo pixel led li ardunio kontrollu vumetre devresi eklenecek

toplam maliyet yaklaşık 7000 TL şuan ki hesaplamalar doğrultusunda ortaya çıkacak olan sistemi siz düşünün  :D  :D  :D

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın