Led floresan devresindeki sorun ne?

Başlatan Piramit, 21 Şubat 2021, 01:10:10

Piramit

İyi geceler,
Aşağıya eklediğim fotolardaki led yanmıyor 12 V. verdim harici olarak yanmadı; içini söktüm, devre üzerindeki (ismi sanırım) trafo kopmuştu. Yerini mantık yürüterek lehimledim.

Lehimledikten sonra, ölçü aleti ile dc konumunda ölçüm yaptım:

Tutarlı değil voltaj: 10 vdc'lere kadar çıkıyor.

Devre çıkışındaki + ve - kabloları,led üzerindeki kablolara değdirirken kıvılcım çıkıyor ve elimle 2 kobloyu tutunca çarpıyor. Ben de ölçü aleti ile AC konumunda ölçtüm:

Led bozuk büyük ihtimalle, devredeki trafo kopunca yanmış olabilir fakat lehimledikten sonra voltaj normal değil sorun nerde olabilir en azından devreyi kurtarayım?

dede_salih

Merhaba
Kopan parça ferrit çekirdekli smps trafodur. Burada bobin olarak kullanılmış olmalı. Tahmininiz doğru ancak yanlış lehimlediğinizi görüyorum. Yatık şekilde lehimlemişsiniz. Hatta tek bacağı yukarda boşta kalmış.
Lehimlediğiniz 2 bacak ile birlikte toplam 3 bacağın devre üzerine oturacak şekilde 3 tane deliği olmalı. Muhtemelen 2 bacak devre üzerinde birbirine bağlanmış ve buradan da smd tip bir diyot ile trafonun 3. bacağına irtibatlanmıştır.
Devre üzerindeki entegre hariç direnç, diyot, kapasitör gibi malzemeleri kontrol edip sağlamlığından emin olun. Trafoyuda söküp  pcb'nin resmini koyarsanız doğru bağlantı şeklini netleştiririz. Bütün bu işlemlerden sonuç alınamazsa geriye sadece entegre kalır.

Piramit

Alıntı yapılan: dede_salih - 21 Şubat 2021, 14:07:19Merhaba
Kopan parça ferrit çekirdekli smps trafodur. Burada bobin olarak kullanılmış olmalı. Tahmininiz doğru ancak yanlış lehimlediğinizi görüyorum. Yatık şekilde lehimlemişsiniz. Hatta tek bacağı yukarda boşta kalmış.
Lehimlediğiniz 2 bacak ile birlikte toplam 3 bacağın devre üzerine oturacak şekilde 3 tane deliği olmalı. Muhtemelen 2 bacak devre üzerinde birbirine bağlanmış ve buradan da smd tip bir diyot ile trafonun 3. bacağına irtibatlanmıştır.
Devre üzerindeki entegre hariç direnç, diyot, kapasitör gibi malzemeleri kontrol edip sağlamlığından emin olun. Trafoyuda söküp  pcb'nin resmini koyarsanız doğru bağlantı şeklini netleştiririz. Bütün bu işlemlerden sonuç alınamazsa geriye sadece entegre kalır.

Öncelikle teşekkür ederim.
Sadece 2 bacakta lehim vardı ve yer yatık gibi gözüküyordu, mantık yürüterek lehimledim yanlış olmuş dediğiniz gibi. Fotoğrafları aşağıya ekliyorum.

Adnancoskun

Alıntı yapılan: Piramit - 21 Şubat 2021, 21:40:24
Alıntı yapılan: dede_salih - 21 Şubat 2021, 14:07:19Merhaba

Öncelikle teşekkür ederim.
Sadece 2 bacakta lehim vardı ve yer yatık gibi gözüküyordu, mantık yürüterek lehimledim yanlış olmuş dediğiniz gibi. Fotoğrafları aşağıya ekliyorum.

hocam şu lehim yaptığın( yapacağın yeri güzel bir yıkasan tiner veya asetonla, oranın yollarını görsek,
bir de o trafonun bacaklarında bobin lehimli olan yerleri görsek, 2 uçlu mu? 3 uçlu mu?
Eğer 2 uçlu ise bostconverter olarak çalışıyor, bir de dc çıkışta kaç volt okuyorsunuz?
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

seron

Piramit

Sayın @Adnancoskun ve Sayın @seron teşekkür ederim.
Trafoya 2 uç gidiyor; 2 sargı teli gözüküyor, tek olan boşta tabi bunu sizin yazınızdan sonra inceledim, farkettim. Dc de 8-10 voltlarda geziyordu AC de 30 civarlarındaydı ve bir yüke bağlayınca kıvılcım çıkartıyor, elle temas edince de çarpıyordu.
Bu vaziyette yani trafo takılı değilken mi ölçmeliydim? Bu değerler trafo takılı iken değerler yanlış mı anladım acaba?
Fotoğraflar aşağıda:

seron

İki uçlu olduğundan eminseniz bu devre basit bir step-down converter. Diyodu değiştirdiniz mi yoksa o lehim pastası mıydı bilemiyorum.
LED şeridiniz seri bağlı şerit sanırım. Dolayısıyla kaç tane LED varsa 3V ile çarpın. Çıkan sayı, adaptörün çıkış voltajına ya eşit ya da daha düşük olmalıdır. Büyükse...
Adaptör şeridinize gerekli V değerini sağlayamıyor sanırım. Dediğiniz gibi 30V çıkış varsa en fazla 10 LED sürebilir.

Piramit

Alıntı yapılan: seron - 23 Şubat 2021, 03:46:59İki uçlu olduğundan eminseniz bu devre basit bir step-down converter. Diyodu değiştirdiniz mi yoksa o lehim pastası mıydı bilemiyorum.
LED şeridiniz seri bağlı şerit sanırım. Dolayısıyla kaç tane LED varsa 3V ile çarpın. Çıkan sayı, adaptörün çıkış voltajına ya eşit ya da daha düşük olmalıdır. Büyükse...
Adaptör şeridinize gerekli V değerini sağlayamıyor sanırım. Dediğiniz gibi 30V çıkış varsa en fazla 10 LED sürebilir.

Trafo kesin 2 uçlu,
Diyotu değiştirmedim, selülozik tinerle temizledim kartı,
Yalnız her iki akımda voltaj görmem normal mi? Hem dc hem de ac de voltaj var.
90 tane led var,120 cm uzunluğunda.

Teşekkür ederim.

Adnancoskun

seron

Ben de onu soracaktım.
Girişte diyot köprüsü ve C filtre görünüyor.
Ürün etiketinde ev ceryanı rakamları görünüyor.

Piramit

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 23 Şubat 2021, 20:55:40Bu devrenin girişi kaç volt?

Giriş 220V fakat çıkış bilgisi yok.
Ben o 120 cmlik lede, başka bir güç kaynağından 12 VDC verdim, yanmadı.
Led arızalı mı, kart çalışıyor mu anlamadım? DC de 8-10 V AC de ~30 V tuhaf geldi bana.

dede_salih

Tasarruflu led ampüllerin içindeki devreler ile benzer bir yapısı var. Ama bu şekilde bir trafo montajı ilk defa görüyorum.
Muhtemelen ilk yaptığınız montaj doğru.
Aşağıdaki linklerde benzer devre şemaları var. Yardımcı olacaktır.

https://www.firatdeveci.com/led-aydinlatma-ve-led-suruculer/
https://electronics.stackexchange.com/questions/391819/constant-current-led-driver-non-dimmable-to-work-with-pwm

Trafoyu aynı şekilde lehimleyip arızayı başka yerde aramalıyız bence.
Girişteki köprü diyottan sonraki büyük kutuplu kondansatörün bacaklarından kaç volt gerilim okuyorsunuz? Kondansatörler sağlam görülsede bazen değer kaybedebiliyorlar.
Trafoyu lehimlediğiniz yerde, aşağıda kalan çıkış diyotunun sağlamlığını kontrol ettiniz mi?
Önce pasif devre elemanları kontrol edin geriye sadece entegre kalsın.

Piramit

Alıntı yapılan: dede_salih - 23 Şubat 2021, 22:29:05Tasarruflu led ampüllerin içindeki devreler ile benzer bir yapısı var. Ama bu şekilde bir trafo montajı ilk defa görüyorum.
Muhtemelen ilk yaptığınız montaj doğru.
Aşağıdaki linklerde benzer devre şemaları var. Yardımcı olacaktır.

https://www.firatdeveci.com/led-aydinlatma-ve-led-suruculer/
https://electronics.stackexchange.com/questions/391819/constant-current-led-driver-non-dimmable-to-work-with-pwm

Trafoyu aynı şekilde lehimleyip arızayı başka yerde aramalıyız bence.
Girişteki köprü diyottan sonraki büyük kutuplu kondansatörün bacaklarından kaç volt gerilim okuyorsunuz? Kondansatörler sağlam görülsede bazen değer kaybedebiliyorlar.
Trafoyu lehimlediğiniz yerde, aşağıda kalan çıkış diyotunun sağlamlığını kontrol ettiniz mi?
Önce pasif devre elemanları kontrol edin geriye sadece entegre kalsın.

Amatör uğraşıyorum, sanırım beni aşacak arıza tespiti. Kondansatör ve direnci ölçerim gün içinde.
Teşekkür ederim; uğraşmışsınız, araştırmışsınız, sağ olun.

Adnancoskun

2-3 voltluk bir pil veya güç kaynağı alın ledleri tek tek kontrol edin
Öncelikle tüm ledlerin sağlam olduğundan emin olun
Eğer tüm ledler seri bağlı ise ve içinden biri bile bozuk olsa ledler yapmayacaktır...

Eğer ledlerin tamamı sağlam ise güç kaynağı ile ugrasabiliriz.

Güç kaynağına gelince
Orada bir elektrolitik kondansatör var onun üzerinde DC 310 volt civarı bir gerilim olmalı , o var ise, çıkışta seron'un dediği Diyodu bir ölç. Muhtemel sağlamdır. Trafoya birşey olmaz kolay kolay,%90 sağlamdır.
Orada entegre gibi görünen pwm üretici ve sürücü mosfet birlikte, onun üzerinde ne yazıyor?
Bir de entegre ile elektrolitik kondansatör arasında boş bir yer görüyorum, orası baştan berimi boştu?

Entegrenin sol üst köşesinde 1R60 direnç var, o direnç sağlam mı?

Piramit

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 24 Şubat 2021, 07:47:212-3 voltluk bir pil veya güç kaynağı alın ledleri tek tek kontrol edin
Öncelikle tüm ledlerin sağlam olduğundan emin olun
Eğer tüm ledler seri bağlı ise ve içinden biri bile bozuk olsa ledler yapmayacaktır...

Eğer ledlerin tamamı sağlam ise güç kaynağı ile ugrasabiliriz.

Güç kaynağına gelince
Orada bir elektrolitik kondansatör var onun üzerinde DC 310 volt civarı bir gerilim olmalı , o var ise, çıkışta seron'un dediği Diyodu bir ölç. Muhtemel sağlamdır. Trafoya birşey olmaz kolay kolay,%90 sağlamdır.
Orada entegre gibi görünen pwm üretici ve sürücü mosfet birlikte, onun üzerinde ne yazıyor?
Bir de entegre ile elektrolitik kondansatör arasında boş bir yer görüyorum, orası baştan berimi boştu?
Ledlerden ilk 8'i yanmıyor; sonrakilerde bir lede enerji verince, 2'şerli yanıyor: Hepsini denemedim, ilk 8'i yanmayınca, bazılarıda çok çok sönük yanıyor, gözümü kamaştırdığı için hepsini denemedim 90 tane var haliyle.

Kondansötörde 305vdc gerilim var; kondansatör 400V ve 6.8μf kondansatör değerini de ölçtüm 6.7μf
Çıkıştakaki diyotta sağlam 0.532 gibi bir değer aldım kısa devre değil.
Yalnız trafoyu tekrar lehimleyip, ölçtüğümde değer yükseldi.

Entegre üzerindeki yazılar:

Çıkışta kaç volt olmalı acaba?
Teşekkür ederim.

Adnancoskun

Çıkışta 30 volt görüyorsanız muhtemelen devreniz sağlam
Ledler bozulmuş gibi görünüyor

Piramit

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 24 Şubat 2021, 11:48:03Çıkışta 30 volt görüyorsanız muhtemelen devreniz sağlam
Ledler bozulmuş gibi görünüyor
1R60 direnç değeri 01.74 ve kısa devre olarak gözüküyor kart üzerinde.
O entegre ve kondansatör kısmı böyleydi hep.
Teşekkür ederim.

seron

1,6 Ohm direnç multimetrede kısadevre gibi gözükebilir bu normaldir.

LED şeridiniz bozulmuş. Yenisini alın.
LF4u7M.jpg

Piramit

seron

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın