pcbway

Elektronik Yer İşaretleyici Toplar ve Diskler _ Karışık Videolar Serisi

Başlatan elektrofizikci, 10 Ocak 2021, 23:19:30

elektrofizikci

Merhaba arkadaşlar.
Bu bölümde işten eve geçerken kablo çekme çalışması yapan bir abimizi farkettim ve yanına yanaştım. Daha doğrusu çalıştığı kuyunun kapağındaki topu farkedince muhabbet kurdum. Kuyuların işaretlemelerinde kullanıyorlarmış. Teknik olarak onunda çok bilgisi yoktu, görevi dışında. Kısmı bilgiler alsamda içerisine ulaşamadım. Ama araştırdığım bilgilere göre RF ile çalışan, pasif bir sistem. Mağazalarda kıyafetlerde olan modüller gibi. Bulabildiğim dökümanlarıda sizlerle paylaşmaya çalıştım. Bilgisi olan ve içini gören biri var ise paylaşırsa sevinirim.
İyi seyirler...
https://www.youtube.com/watch?v=ff_uxWMWP1c
"elektrofizikci" adıyla facebook sayfamdan, web sitemden, youtube kanalımdan, twitterden, hotmail adresimden ve Linkedin den takip edebilirsiniz. Elektrik Elektronik ve Makine üzerine fuarlar, söküm videoları, kendin yap ürünleri, teknik denemeler, robot yarışları bu sitede  [url=http://www.elektrof

seron

Anlaşılmıcak birşey yok aslında da ben devreyi merak ediyorum. Acaba bildiğimiz tank devresi mi? :du: Bir yeri kazacakları zaman nereyi kazacaklarını doğru tesbit için kullanılıyor gayet zekice bir yöntem. Pil, devre vs yok. Bu nedenle de ucuz olsa gerek.
Ceryanlı devreler olarak prensibim: Az iş, çok laf! O kadar!
Ayrıca şunu unutmayın, atasözüdür, oylarınız damlaya damlaya... Dağdan kestim kereste.

AX

Alıntı yapılan: seron - 11 Ocak 2021, 03:20:25Anlaşılmıcak birşey yok aslında da ben devreyi merak ediyorum. Acaba bildiğimiz tank devresi mi? :du: Bir yeri kazacakları zaman nereyi kazacaklarını doğru tesbit için kullanılıyor gayet zekice bir yöntem. Pil, devre vs yok. Bu nedenle de ucuz olsa gerek.
Çalışma prensibi sıklıkla kullandığımız temassız kredi kartları İstanbul kart veya güvenlik kapı giriş kartlarında kullanılan sistemin bir benzeri. Bilindiği üzre transformatörler birbirinden galvanik olarak ayrı iki bobin ile (Oto trafo Varyak v.s. hariç) AC gerilimle indüklenerek manyetik enerji transferi oluştururlar. Frekansa bağlı olarak alt frekanslarda demir çekirdek daha yüksek frekanslarda ferit çekirdek daha da yüksek frekanslarda çekirdeğe gerek olmadan enerji transferi oluşur (Örn: manyetik telefon şarjı.. gibi). İstanbul kart temassız kredi kartları v.s içerisinde mağazalarda hırsızlığa karşı uygulanan anten devresine benzer bir çeşit rezonans devresi bulunur, okutmak istendiğinde düşük enerji ile dedekte konumundaki cihaz kartın alan içine girdiğini algılar ve yüksek frekanslı bir osilatörü çalıştırır ve o frekansa modüle edilmiş dijital lisan ve lisan içinde kripto kodu gönderilir yüksek frekans ile kart içindeki bobin enerji üretir bu enerji ile kart içindeki elektronik devre beslenir ve haberleşme başlar. Merkezi sistemden gelen lisan kart içindeki mikro işlemci tarafından analiz edilir mikroişlemci identitiy kodu ile birlikte tasarım yapılırken yazılım içinde oluşturulmuş kripto kodunu geriye gönderir eğer daha önceden ünite ve kart tanıştırılmış ise yazılım komutlarına bağlı olarak proses gerçeklenir. Buradaki küre ile buna benzer işlem gerçekleşir ama burada mesafe uzundur. Çeşitli amaçta kullanmak üzere küreler üretilmiştir bunlar gerek kodlarla gerekse çalışma frekanslarıyla birbirinden ayrılırlar. Bir yerde birbirine yakın ama çeşitli departmanlara ait birkaç tane küre gizlenmiş olsa bile sadece arayan deparmanın küresi cevap verir.