9V to 200V Converter Devresi

Başlatan seron, 27 Aralık 2020, 20:29:33

seron

Aşağıdaki devre 9Volt DC girildiğinde 170V ila 200V DC verebiliyor.

[attach type=image]14968[/attach]

Potans ile V ayarı yapabilirsiniz. Devreyi yapan Colin Mitchell sağlam adamdır genellikle emin olmadan deneyip çalıştırmadan kolay kolay devre paylaşmaz. Yapmak isteyenler için devrenin PCB'sini oluşturdum. Bu devre eski lambalı radyolar, amfiler vb için elektron tüpü ateşleyicisi olarak kullanılmış bir zamanlar. Bugün ise çeşitli amaçlarla kullanılabilir mesela V ayarını uygunlaştırıp tens cihazı yapılabilir veya zener test cihazı yapımında kullanabilirsiniz. Ben aslında devreyi 12V to 18V akü şarj için dönüştürücü ararken denk geldim bu devre olmaz tabi ki o iş için devrenin çıkış voltajının 18Voltlara çekilip akımın min. 2A civarında olması gerekiyor. Bu devrenin bu haliyle 100mA'nın çok çok altında akım kapasitesi olduğunu düşünüyorum 40mA alabilirseniz öpüp başınıza koyun.

[attach type=image]14970[/attach]

Söylicek başka birşey kaldı mı... diye düşünürken ekleyeyim bu devreyi aslında hazır çin modülleri gibi küçücük yapmak için başlamıştım sonradan elinin körü gibi çok büyük oldu ama olsun daha küçüğünü de çizerim. Sonra bobine kafam takıldı hazır direnç tip ya da kondansatör tip bobine pek uygun değil tasarım olarak. Onun yerine toroid bobine uygun olmasını istedim fakat bobin yerini ölçüsüz rast-gele elle çizdim. Bir sorun olacağını sanmam zaten maksimum 1A bobin kullanabilirsiniz fazlasına gerek yok. UF4004 de şart değil dediğim gibi eğer voltajı çok düşürmeyecekseniz akım son derece düşük olacaktır bu durumda 4148 bile kullanabilirsiniz. Fakat Voltajı 18Volt gibi değerlere düşürmek isterseniz bu durumda UF4004 anca karşılar sanırım...

Gerber dosyası ekte.

stk4221

bu devreyi gördügünde aklıma  bir kaç yıl önce pazarcılar için aydınlatma devresi tasarlamak gelmişti. o iştede güzel ekmak olabilir. kış aylarında hava erken karariyor. baya talep vardı.
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

seron

İnternetten çıkmak üzereydim :)

Sen onu daha evvel de söylemiştin. Ben olayı tam olarak anlamadım. Aydınlatma da, nasıl aydınlatma? Neyi aydınlatıcaz anlatırsan birşeyler düşünebiliriz.

stk4221

seron

Yok öyle değil.

Tasarruflu LED ampul kullanıyodur onlar.

Tasarruflu LED ampullerin SMPS'li olanı var. 110V amerikan elektriği ile de çalışıyor, 220V Türk elektriği ile de. Bu lamba DC-DC konverterle çalışmaz.

Tasarruflu LED ampullerin benim sık sık başvurduğum dandirik trafosuz adaptörlü olanları da var. Kapasitans hesabına göre yüksek frekansta sapıtır işler karışır. Adam 50-60Hz'ye göre ayarlayıp yapmış. Sen onu minik inverterle çalıştıramazsın. Daha önce de konuştuk aklıma geldi. Çin işi çok ufak inverterler var ama onların frekansları çok yüksektir çünkü aşırı ufaklar.

Hadi deki ideal bir devre tasarladık. İzmirde bir firmaya PCB siparişi verdim. Direnç netten malzeme istedim. Cihazı kutuladım yaptım. Adet başına uygun fiyat vermem lazım. Adam bir benim fiyata bakar bir de tek akülü UPS cihazına bakar gider UPS alır :)

Kullandıkları lamba ne tür lamba onu soruyorum. LED şeridi ise çok kolay. Devreye bilem gerek yok 12V UPS aküsünü bağla gitsin. Ama ampul çalıştırmak için "ufak devre" olmuyor. Daha doğrusu ben bu işin ticaretinden anlamadığımdan böyle düşünüyorum. Farklı bir fikir varsa alabilirim ::ok

seron

Alıntı yapılan: stk4221 - 27 Aralık 2020, 21:01:08pazar tezgahı düşün damtes biber patlıcan :-D.
Flood mesaj olarak tekrar yazıyorum, kural ihlali için özür dilerim.

Ben bu konuyla ilgileniyorum. Ama yeterli veri yok.

Bu pazarcılar nerede çalışıyor nasıl bir ortam? Bu soruyu garipsediğini biliyorum ama ben Antalya'dayım, buradaki belediyeler pazarcılık işini haraca pardon düzene bağlamış durumdadır.  :D  Kapalı pazar yerlerimiz vardır ve esnafın ihtiyacı varsa bu alanlardaki elektrikten faydalanabilirler. Buna da pek gerek yoktur çünkü kapalı alanların zaten kendi aydınlatması vardır. Bunun haricinde balıkçılar ve pazarcılara tavuk döner satan mini lokantaların soğutucuları için elektrik sağlanıyor.

O yüzden pazarcılara aydınlatma için inverter lazım dediğinde ben de öyle bakakalıyorum. Yani niye lazım? Elektrikleri yok mu? Bir de sadece aydınlatmaya mı ihtiyaçları var; mesela pazarcı var pazarcı var. Sergi açan bazı esnaflar vardır haftanın 6 günü aynı yerde açarlar. Bu adamlar POS cihazı kullaıyorlar. Şarj için sağlıklı elektriğe ihtiyaçları yok mu?

Lamba değil de özel yapım aydınlatma mı lazım? LED işiyle uğraştığını biliyorum özel birşey mi tasarlayacaksın?

Bunları hep merak ediyorum. Ama net bilgi olmadan birşey yapamayız. Şu anda karanlık bir odadayım elimde mum bile yok. Bir LED döşe de aydınlatalım ortalığı :)

Adnancoskun

Alıntı yapılan: seron - 27 Aralık 2020, 21:07:35Yok öyle değil.

Tasarruflu LED ampul kullanıyodur onlar.

Tasarruflu LED ampullerin SMPS'li olanı var. 110V amerikan elektriği ile de çalışıyor, 220V Türk elektriği ile de. Bu lamba DC-DC konverterle çalışmaz.

Tasarruflu LED ampullerin benim sık sık başvurduğum dandirik trafosuz adaptörlü olanları da var. Kapasitans hesabına göre yüksek frekansta sapıtır işler karışır. Adam 50-60Hz'ye göre ayarlayıp yapmış. Sen onu minik inverterle çalıştıramazsın. Daha önce de konuştuk aklıma geldi. Çin işi çok ufak inverterler var ama onların frekansları çok yüksektir çünkü aşırı ufaklar.

Hadi deki ideal bir devre tasarladık. İzmirde bir firmaya PCB siparişi verdim. Direnç netten malzeme istedim. Cihazı kutuladım yaptım. Adet başına uygun fiyat vermem lazım. Adam bir benim fiyata bakar bir de tek akülü UPS cihazına bakar gider UPS alır :)

Kullandıkları lamba ne tür lamba onu soruyorum. LED şeridi ise çok kolay. Devreye bilem gerek yok 12V UPS aküsünü bağla gitsin. Ama ampul çalıştırmak için "ufak devre" olmuyor. Daha doğrusu ben bu işin ticaretinden anlamadığımdan böyle düşünüyorum. Farklı bir fikir varsa alabilirim ::ok
220 volt AC ile çalışan LED ampuller DC 320 volt'a kadar çalışır....
:)
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

seron

Şurada bana bir konudan bahsetti:
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,8741.0.html

Pazarcılar için aydınlatma amaçlı kompakt ufak ve karlı bir iş yapalım diyor. Ben de anlamadım pazarcı bunu neden alsın. Birkaç metre LED şeridi, akım sınırlayıcı, akü tamamdır :du: Neyi kaçırdığımı soruyorum. Linkte bir ürün adresi paylaştım ürünün frekansı belli değil. Her cihaza uymayabilir resimde flamanlı ampul yakmışlar alın oluyo demişler. O cihazda ferrit HFC var 50Hz çıkış oluyor mu onda? Oluyorsa süper.

https://www.amazon.in/Electronicspices-12-220V-Inverter-Circuit-Board/dp/B07MGRQW93/ref=pd_bxgy_img_2/257-7728860-0303703?_encoding=UTF8&pd_rd_i=B07MGRQW93&pd_rd_r=4c27d910-4e82-4765-8ae4-acb4fd5374d0&pd_rd_w=hnoMc&pd_rd_wg=OKxWC&pf_rd_p=70fcfe6a-f935-4c7d-81d2-08d67d916211&pf_rd_r=0HH8CECE0AASMTC2R86C&psc=1&refRID=0HH8CECE0AASMTC2R86C

stk4221

Pazarcı arkadaşlar aydınlatmada ya jenarator yada harici yapılmış UPS sistemi kullanıyor. Bu sistemi adamlar 500 TL gibi rakamlara satın alıyorlar. İşin can alıcı noktası LED lambasi. Neden?
Bu adamları hür bırakırsan 500wlik filamanli ampul kullanır. O yüzden düşük güç tüketimi olan parlak isik veren ampul kullandırmak. Kabloları da yapıp vereceksin ihtimal kalmayacak.
Akabinde güç gurubunda çıkma laptop pili kullanılabilir

zihni42

Giriş Gerilimi Ayarlanabilir (6-12 V), Çıkış Gerilimi Sabit (24 V , 1 A) DC-DC yükseltici devre nasıl kurabilirim yardımcı olursanız sevinirim.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın