12V ile Akü Şarj Devresi

Başlatan seron, 12 Aralık 2020, 03:43:00

seron

Bu konu ile ilgili bir başka başlık şurada açıldı:
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,8828.0.html

Linkteki basit devre, elinizde 12V transformatör varsa bir aküyü 14 ve üstüne kadar şarj etmenizi sağlayabilir. Hatta gerilim katlayıcı devresi dediğimiz -ingilizcesi şarj pompası- bu devreyi daha fazla diyot-kondansatör ile sürdürerek gerilimi arttırabilirsiniz. Ancak gerilim arttıkça akım da düşecektir...

12V ile akü doldurma ile ilgili bir başka kaynak şurada paylaşıldı:
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,8925.0.html

İçerikteki makalede bir PC güç kaynağını modifiye ederek nasıl araba aküsü doldurulacağı anlatılmıştır. PC güç kaynakları oldukça güçlüdür. Ancak 15Volta yükseltmeyi herkesin bilmemesi ne yazık... Ben bilmiyorum mesela. Bilseydim elimdeki üç bel PSU'dan sağlam olan varsa ayırır Akü şarj olarak kullanırdım.

Neyse.

Aşağıdaki devreler dahi 12V kaynak ile 12V akü şarj ediyor:

[attach type=image]14883[/attach]

Her iki devrenin de temel mantığı 555 ile belli bir frekansta AC kare dalga oluşturup bir gerilim katlayıcı devresi sürülmesine dayanır. Yazar, alttaki devrenin 150mA sunacağını söylüyor. Devrenin sunacağı -ya da çekilebilecek diyelim- akım şarj pompası devresindeki kondansatörün kapasitesi ile doğru orantılıdır.

Üstteki devre ise daha da güçlendirilmiştir. Basit transistörler yerine BD serisi darlingtonlar kullanılmış, ayrıca kapasite değeri büyük konsansatör tercih edilmiştir. Bu, eğer kaynak yeterince güçlü ise, bir otomobil aküsünü dahi şarj edebilir...

Üstteki devre hoşuma gittiği için PCB'sini çizdim. Buradan Colin Mitchell'e teşekkür ederiz.

[attach type=image]14885[/attach][attach type=image]14887[/attach]

Denemek isteyenler için gerber dosyası da ekliyorum. Sayfa sonundan indirebilirsiniz.

-Şimdi bu devre ne işe yarayacak ki?

Bir 12V aküyü 12V kaynak ile tam şarj edemezsiniz. Mümkünse en az 16V DC kaynağına ihtiyacınız vardır. Bu nedenle 12Volt'u daha yüksek bir gerilime yükselten çeviricilere ihtiyaç duyulur. Yukarıda paylaştığım devre bir tür çevirici gibi çalışır.

Hazır ve ucuz satılan çin DC-DC çeviriciler bu tip durumlarda tercih sebebidir. En meşhur olanını zaten biliyorsunuz. Nerdeyse beleş. Ama şimdi, "ben 12V ile akü şarj edecek devreyi nasıl çizerim, çalışma mantığını nasıl anlarım?" dediğim zaman çin üretimi converter tavsiyesi vereceksek zaten bu forumların bir anlamı kalmaz değil mi? ???

;)

stk4221

vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

seron

Belirtilmemiş. Ne verdiyse Allah kerim.
Akımı Girişe uygulayacağın adaptörün gücü ile 2200u kondansatör belirler. İkinci devre 150mA dediğine göre bu 1A'ya yakın olabilir... :du:  Ama 1A olamaz çünkü diyotlar 1A zaten. Bu durumdaaaa... Yav motosiklet aküsü falan doldurursun işte.

seron

Unutmadan,
Bu tip bir şarj cihazını 555+MOS+Bobin ile de yapabiliyorsun elimde var. Ama devre elektron tüplerini ateşlemek için dizayn edilmiş (170V falan). Böyle olunca akü şarjına göre açık devre şemasının modifiye görmesi lazım. Kimse yardım etmeyince soramıyorum. Bir yardım eden olsa neler yapıcam daha.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın