Opto mosfet yardim

Başlatan ilker41, 09 Aralık 2020, 23:35:13

ilker41

AQV252G Opto mosfet entegre var 4 ve 6 nolu uçlarında kisa devre görüyorum data sheete baktığımda olmaması gerekiyor diye düşünüyorum siz değerli ustalardan ve arkadaşlardan değerli yorumlarınızı bekliyorum .iyi calismalar

Adnancoskun

Alıntı yapılan: ilker41 - 09 Aralık 2020, 23:35:13AQV252G Opto mosfet entegre var 4 ve 6 nolu uçlarında kisa devre görüyorum data sheete baktığımda olmaması gerekiyor diye düşünüyorum siz değerli ustalardan ve arkadaşlardan değerli yorumlarınızı bekliyorum .iyi calismalar
devre üzerinde mi ölçüyorsunuz?
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

ilker41

Evet devre üstünde ölçüm yaptım iki yondede kısa devre ve birde devre üzerinde 22 ohm lük direnc kısa devreye düşmüş dışarda 0.4 gösteriyor.ekde bir foto attım

Adnancoskun

Alıntı yapılan: ilker41 - 10 Aralık 2020, 18:20:30Evet devre üstünde ölçüm yaptım iki yondede kısa devre ve birde devre üzerinde 22 ohm lük direnc kısa devreye düşmüş dışarda 0.4 gösteriyor.ekde bir foto attım
devre üzerinde ölçmek yanlış sonuç verir
Muhtemelen iki mosfet paralel bağlanmıştır.( Daha güçlü olsun diye)
Bence söküp öyle ölçün
22 ohmluk direnç kısa devre olmaz
Dirençler değer büyüterek bozulur...yani 22 ohm direnç bozulduğunda daha yüksek değer gösterir. Bu arada
R22 ,  0.22 ohm demektir.
Ayrıca
Sizin arızanız nedir?

ilker41

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 10 Aralık 2020, 19:26:41devre üzerinde ölçmek yanlış sonuç verir
Muhtemelen iki mosfet paralel bağlanmıştır.( Daha güçlü olsun diye)
Bence söküp öyle ölçün
22 ohmluk direnç kısa devre olmaz
Dirençler değer büyüterek bozulur...yani 22 ohm direnç bozulduğunda daha yüksek değer gösterir. Bu arada
R22 ,  0.22 ohm demektir.
Ayrıca
Sizin arızanız nedir?
Direnc üzerinde 220 yazıyor 22 ohm degilmidir bu benim arıza co2 lazer RF GÜÇ Modulu
Isterseniz özelden yazabilirim  yada 0526086832 whatsaptan müsait olduğunuzda bir mesajnatarsaniz daha ayrıntılı konuşalım ustam

Adnancoskun

Alıntı yapılan: ilker41 - 10 Aralık 2020, 19:53:28Direnc üzerinde 220 yazıyor 22 ohm degilmidir bu benim arıza co2 lazer RF GÜÇ Modulu
Isterseniz özelden yazabilirim  yada 0526086832 whatsaptan müsait olduğunuzda bir mesajnatarsaniz daha ayrıntılı konuşalım ustam

Baş kısmında R var
22 ohm için 220 yazar...
CO2 gaz lazer...
Cihaz'ın tam olarak arızası nedir?

ilker41

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 10 Aralık 2020, 20:00:33Baş kısmında R var
22 ohm için 220 yazar...
CO2 gaz lazer...
Yuksek voltaj çıkışı yok .Ben kontrol kartından şüphelendim gonderdigim fotoda belli zaten 220 yazıyor dirençte onda kisa devre görünce oraya yöneldim soktun acaba dirençten dolayımı opto mosfet kısa devre gösteriyor yine düzelmedi

ilker41

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 10 Aralık 2020, 20:00:33Baş kısmında R var
22 ohm için 220 yazar...
CO2 gaz lazer...
Yuksek voltaj çıkışı yok .Ben kontrol kartından şüphelendim gonderdigim fotoda belli zaten R220 yazıyor dirençte onda kisa devre görünce oraya yöneldim soktun acaba dirençten dolayımı opto mosfet kısa devre gösteriyor.0.4 ohm normal mi sizce dışarda ölçü alayim fluke 2.2 de olsa 0.4 olmaması lazım diye dusunuyorum

Adnancoskun

Alıntı yapılan: ilker41 - 10 Aralık 2020, 20:33:06Yuksek voltaj çıkışı yok .Ben kontrol kartından şüphelendim gonderdigim fotoda belli zaten R220 yazıyor dirençte onda kisa devre görünce oraya yöneldim soktun acaba dirençten dolayımı opto mosfet kısa devre gösteriyor.0.4 ohm normal mi sizce dışarda ölçü alayim fluke 2.2 de olsa 0.4 olmaması lazım diye dusunuyorum
malzemeyi söküp ölçmek gerek
Bu cihazın hv katında igbt gerilimleri normal mi?
Osiloskobun var mı?

ilker41

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 10 Aralık 2020, 21:11:15malzemeyi söküp ölçmek gerek
Bu cihazın hv katında igbt gerilimleri normal mi?
Osiloskobun var mı?
Osilaskop var ama kullanmayı fazla bilmiyorum ustam sadece yaptığım ufak bir kartla karakteristik eğrilerine bakmak için x/y modunu kullanıyorum .whatsaptan yazsan müsait olursanız size kartın sistemin tüm fotolarını yollayabilirim ayrıca direnci programla hesaplatiyorum 4 dijit olarak kabul edip 22 ohm diyor ustam valla kafama acayip takıldı yarın gece gelsede bir soksem mosfete bakıcam

Adnancoskun

Alıntı yapılan: ilker41 - 10 Aralık 2020, 21:30:28Osilaskop var ama kullanmayı fazla bilmiyorum ustam sadece yaptığım ufak bir kartla karakteristik eğrilerine bakmak için x/y modunu kullanıyorum .whatsaptan yazsan müsait olursanız size kartın sistemin tüm fotolarını yollayabilirim ayrıca direnci programla hesaplatiyorum 4 dijit olarak kabul edip 22 ohm diyor ustam valla kafama acayip takıldı yarın gece gelsede bir soksem mosfete bakıcam
35 yıllık elektronikçiyim
28 yıllık mühendisim...(aktif olarak)
Direncin kısa devre olarak bozulduğunda hiç rastlamadım..
Sen 22 ohm diyorsan öyledir...  :)

ilker41

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 10 Aralık 2020, 21:42:2535 yıllık elektronikçiyim
Estağfurullah hocam haddimi asmayayım ben.Sizin yanınızda biz kimizki.

Adnancoskun

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 10 Aralık 2020, 21:42:2535 yıllık elektronikçiyim
estagfirullah sevgili kardeşim
Ben sadece direncin kısa devre olma ihtimalinin çok çok çok zayıf olduğunu anlatmak için öyle dedim.
Yoksa
Bunca yıla rağmen gençlerden çok şey öğrendim öğreniyorum da.

ilker41

Elektrik ve elektronik te mutlaka bir ihtimalde olsa farklı şeyler oluyor hocam bende olmaz dediğim çok olayla karşılaşıyorum size bir kaç programdan foto yolladim bir bakarsanız sevinirim

Adnancoskun

Alıntı yapılan: ilker41 - 10 Aralık 2020, 22:12:12Elektrik ve elektronik te mutlaka bir ihtimalde olsa farklı şeyler oluyor hocam bende olmaz dediğim çok olayla karşılaşıyorum size bir kaç programdan foto yolladim bir bakarsanız sevinirim

Bakın ilk resimde R220 için 0.22 ohm diyor zaten...
Kaldı ki muhtemelen o direnç mosfet'in source ucu ile GND arasındadır.Aşırı akım koruması için referans gerilimi oluşturuyordur.

seron

Merhaba. İşinize karışmak istemiyorum ama dikkatimi çekti. Telefon uygulamasında "R220" yazısının altında 220 miliOhm ibaresi var dikkat ettiniz mi? 0,22R mi oluyor o? Şimdi onu hesaplayamıcam ama dikkat ettiniz mi diye sormak için soruyorum.

Adnancoskun

Alıntı yapılan: seron - 10 Aralık 2020, 22:25:47Merhaba. İşinize karışmak istemiyorum ama dikkatimi çekti. Telefon uygulamasında "R220" yazısının altında 220 miliOhm ibaresi var dikkat ettiniz mi? 0,22R mi oluyor o? Şimdi onu hesaplayamıcam ama dikkat ettiniz mi diye sormak için soruyorum.
220 ohm/1000= 0.22 ohm diğer bir deyişle 220 miliohm...

ilker41

Alıntı yapılan: seron - 10 Aralık 2020, 22:25:47Merhaba. İşinize karışmak istemiyorum ama dikkatimi çekti. Telefon uygulamasında "R220" yazısının altında 220 miliOhm ibaresi var dikkat ettiniz mi? 0,22R mi oluyor o? Şimdi onu hesaplayamıcam ama dikkat ettiniz mi diye sormak için soruyorum.
Evet hocam farkettim

seron

Tamam.
Şayet optoyu sökseniz bile kısadevre gösteriyorsa bence bozuktur... Fet transistörlerde içerde zener bile olsa her iki yönden ölçümde kısadevre göstermemesi gerekiyor. En azından acemi bilgim bana bunu söylüyor. Opto-yarıiletkenler LED yandığında iletime geçerler ve Logic-Low olurlar (yükü şaseye çekerler). Devamlı iletimdeyse, herhalde yalıtıma geçecek şekilde değildirler zaar :du:

Düzenlendi.

Adnancoskun

Alıntı yapılan: seron - 10 Aralık 2020, 22:33:11Tamam.
Şayet optoyu sökseniz bile kısadevre gösteriyorsa bence bozuktur... Fet transistörlerde içerde zener bile olsa her iki yönden ölçümde kısadevre göstermemesi gerekiyor. En azından acemi bilgim bana bunu söylüyor. Opto-yarıiletkenler LED yandığında iletime geçerler ve Logic-Low olurlar (yükü şaseye çekerler). Devamlı iletimdeyse, herhalde yalıtıma geçecek şekilde değildirler zaar :du:

Düzenlendi.
Kısa devre gösteren uçlar her ikisi de drain uçları.
Source uçları zaten ortak
Drain uçlarını birleştirerek iki mosfeti paralel bağlamış olurlar mı acaba
Daha fazla güç elde edebilmek için???? Hani kafama takıldı.
Malzemeyi söküp dışarıda ölçmek en doğrusudur diye düşünüyorum.
Hele de malzemeyi söktükten sonra yolları ölçerdim,acaba yollar birleşikmidir?

seron

Buna tecrübe denir işte...
Entegre yapıda üretilen bu tip mosfet vb de ortak uç olabilir. Yani paralel bağlanmış olabilir.
Evet daha fazla güç eldesi amacıyla elemanı dayanıklı kılabilmek için.
Ve yine evet, elemanın yerinden çıkarılıp yollar da dahil kontrol edilmesi gerekiyor.

ilker41

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 10 Aralık 2020, 22:38:56Kısa devre gösteren uçlar her ikisi de drain uçları.
Source uçları zaten ortak
Drain uçlarını birleştirerek iki mosfeti paralel bağlamış olurlar mı acaba
Daha fazla güç elde edebilmek için???? Hani kafama takıldı.
Malzemeyi söküp dışarıda ölçmek en doğrusudur diye düşünüyorum.
Hele de malzemeyi söktükten sonra yolları ölçerdim,acaba yollar birleşikmidir?
Hocam güç katında filan olsa birleştirmek mantıklı olur belki ama kontrol kartında olurmu belkide olur .Yalniz size çok teşekkür ediyorum 3 dijit 4 dijit ve EIA-96 Direnc değerlerine artik daha dikkat etmeyi öğrendim minnettarım yarın gece sökecem parçayı sizide bilgilendirecem belkide yine rahatsız edebilirim sizi tekrardan teşekkürler hakkınızı helal edin

ali1986

merhaba arkadaşlar.foruma yeni uye oldum.Simdiden hepinize tesekkur ederim degerli yorumlarınız icin.
Aylardir ugrastigim sorun şu;16 kanal animasyon kartinda Irf540n n channel mosfetlerin cikisina 1 er metre serit led bagli.Ortalama akim 800mA 1A arası.Buraya kadar hersey sıkıntısiz çalışıyor.Ancak herhangi gibi.bit kisadevre aninda mosfet aniden bozuluyor ve asiri akim cekerek aşırı derecede isiniyor ve bu bir risk.Cok aşırı ısınıyor.Yangin cikacaracak endişesinde kalıyor insan.0.75mA cam sigorta bu isi çözüyor ancak mosfete basit yoldan baska türlü koruma yapilamazmi?ornegin gate akimini kisadevrede gndye çekme gibi veya drain çıkışına seri ptc baglamak gibi? YARDIMLARINIZI BEKLIYORUM.

Yusuf usta

her kanalda drain pininde + polarite fazla olursa gate ucunu kesime götürsün diye tek tek bc548 ile gate ucuna - gerilim göndermeyi sağlayabilirsin. ya da her üç-beş kanalda bir ortak bağlı + uçlarına XL 4015 şarj modülü olarak satılan basit bir akım ayarlı bir modül benzeri ürün kullanarak aşırı akım çekiminde kapanmasını sağlayabilirsin.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

ali1986

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 20 Haziran 2021, 12:44:15her kanalda drain pininde + polarite fazla olursa gate ucunu kesime götürsün diye tek tek bc548 ile gate ucuna - gerilim göndermeyi sağlayabilirsin. ya da her üç-beş kanalda bir ortak bağlı + uçlarına XL 4015 şarj modülü olarak satılan basit bir akım ayarlı bir modül benzeri ürün kullanarak aşırı akım çekiminde kapanmasını sağlayabilirsin.
[/quote

Hocam peki baska yolu yokmudur kartta yerim yok.gate ve drain arasina zener  diyot denedim olmadı.mosfete seri ptc gibi birseyler olabilirmi.kartta yerim olsa alternatif çok.her cikisa sigortada koyabilirdim ama yer problem.10us icinde kisadevreyi kesmek gerekiyor diye biliyorum.yoksa mosfet bozuluyor ve yari açık kalıyor.isinmasida korkutucu

Yusuf usta

transistör eklentisi için kartta yerin yoksa smd kullan alttan bağla. 2n 3906 smd transistör beyzine yine smd 1n4148 ile draainden + gerilim al. 4148'e 1k smd direnç seri bağla tr yanmasın. pnp transistördür bu, transistör kollektörünü - gerilime ver emiter ucunu gate'e gir. tetiklenince anında gate yalıtıma girsin. daha basit yolu gelmiyor aklıma.

ali1986

Uyal

Arkadaşlar merhaba,bu sitede soru nasıl sorulur bbilmiyorum o yüzden yanıt kısmina yazıyorum. Bu programda kısaca na anlatıyor bilen açıklayabilir mi?

#include <16f877. h>
# fuses XT
#use delay (clock=4000000)
#define use_portb_lcd TRUE
#include<lcd. c>
#use rs232 (baud=9600, xmit=pin_C6, rcv=pin_C7, parity=N, stop=1)

#int_rda
void serihaberlesme_kesmesi ()
{
disable_interrupts (int_rda); output_high (pin_c5);

printf (lcd_putc,"\f RS232" "veri geldi");

delay_ms (1000);
output_low (pin_c5);

}

void main ( )
{
setup_adc_ports (NO_ANALOGS); setup_adc (ADC_OFF);
lcd_basla ();
enable_interrupts (TRUE);
enable_interrupts (int_rda);
while (TRUE) // Sonsuz döngü
{
output_high (pin_b0);
delay_ms (1500);
output_low (pin_b0);
delay_ms (1500);
}
}

ali1986

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 22 Haziran 2021, 12:07:35transistör eklentisi için kartta yerin yoksa smd kullan alttan bağla. 2n 3906 smd transistör beyzine yine smd 1n4148 ile draainden + gerilim al. 4148'e 1k smd direnç seri bağla tr yanmasın. pnp transistördür bu, transistör kollektörünü - gerilime ver emiter ucunu gate'e gir. tetiklenince anında gate yalıtıma girsin. daha basit yolu gelmiyor aklıma.

Yusuf usta merhaba.pnp degilde npn olan bc338 ve 1n4001 ile denedim gayet iyi korudu.Birde aklima takilan şu oldu.siz emiter ucunu gate'e, kollektör ucunuda - gerilime ver demissiniz.orada bir yanlislikmi oldu acaba?cunku sizin dediginiz gibi bagladim çalışmadı.Ve ayrica pnp transistor demissiniz ama ben npn ile calistirabildim.Bir yanlislikmi oldu acaba yazimda?

Yusuf usta

pnp transistör kollektör ucundan - girdiğin zaman tetiklendiğinde bu eksiyi emiter ucundan mosfetin gate ucuna doğru akıtır. kesime götürür. npn kullanırsan da emiterden verdiğin eksiyi kollektörden gate akıtır. neden pnp tercih ettim, çünkü kısa devre durumunda eksi gerilim fazla olur diye düşündüm. dolayısı ile eksi ile pnp tetiklenir. oysa orada eksi hep var. Aslında eksi gerilim mosfetten çıktığı için kısadevre durumunda  orada + gerilim fazla olur. npn kullanmakla iyi etmişsin. kafadan hatalı simülasyon yapmışım.

ali1986

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 27 Haziran 2021, 17:39:19pnp transistör kollektör ucundan - girdiğin zaman tetiklendiğinde bu eksiyi emiter ucundan mosfetin gate ucuna doğru akıtır. kesime götürür. npn kullanırsan da emiterden verdiğin eksiyi kollektörden gate akıtır. neden pnp tercih ettim, çünkü kısa devre durumunda eksi gerilim fazla olur diye düşündüm. dolayısı ile eksi ile pnp tetiklenir. oysa orada eksi hep var. Aslında eksi gerilim mosfetten çıktığı için kısadevre durumunda  orada + gerilim fazla olur. npn kullanmakla iyi etmişsin. kafadan hatalı simülasyon yapmışım.

Yusuf usta mosget harici npn türündeki bd serisi transistor ile de denedim bd serisi transistorude koruyor ayni zamanda yaptığım devre.Fakat söyle birsey geldi aklima.
1)bu devre 16 cikis olduğundan tek tek degilde mosfetlerin beslendigi - (gnd) emiter hattina 1 adet koruma devresi yapilamazmi acana ana girişe?

2)74hc595 çıkışları ile kullaniyorum sistemi.her cikisin 2 ser metre serit led süreceği cok isinmayan bir transistor önerin varmi?Cunku biliyorsun mosfet surmek kadar zor is yok ve pahali.
Kullandigim ve memnun kalmadigim transistorler su şekilde
A* bdx53c(uzun calismada isinma fazla)
B* bd243 (kisa calismada isinma fazla)
C* Bd139 (kisa calismada isinma fazla)

BD Serisinden kulllanmak istiyorum aslinda.bd433 4A transistor aklima yatti gibi ama kullanmadim.Sogutucusuz cok fazla isinmadan kullanabilecegim bor transistor oneriniz varmi?
74HC595 entegre ile sürüyorum transistorleri bu arada.

Devrenin en uzun calisma süresi 5 dakika.

Cok uzun oldu ama kusura bakmayin...😊

Yusuf usta

(gnd) emiter hattina 1 adet koruma devresi yapilamazmi acana ana girişe? soruna cevaben derim ki, zaten bunu önermişştim fakat şu da var, bir mosfette sıkıntı çıkması tümünü etkiler. tüm sistemin durur.
ısınma konusuna gelince... ısınma olmaması için iyi hesaplamalar yapmak gerekir. transistör tetiklemesini ledlere seri bağlı bir wattlı direnç üzerinde çekilen akıma göre oluan kayıp gerilimden alsan mesela ısınmaz. fakat her türlü malzeme yığını oluşur. basit bir çözüm bulunur gerçi ama çok yoğunum kafam çok dağınık

ali1986

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 28 Haziran 2021, 10:07:39(gnd) emiter hattina 1 adet koruma devresi yapilamazmi acana ana girişe? soruna cevaben derim ki, zaten bunu önermişştim fakat şu da var, bir mosfette sıkıntı çıkması tümünü etkiler. tüm sistemin durur.
ısınma konusuna gelince... ısınma olmaması için iyi hesaplamalar yapmak gerekir. transistör tetiklemesini ledlere seri bağlı bir wattlı direnç üzerinde çekilen akıma göre oluan kayıp gerilimden alsan mesela ısınmaz. fakat her türlü malzeme yığını oluşur. basit bir çözüm bulunur gerçi ama çok yoğunum kafam çok dağınık

Benimde çok aklima yatmadi girise yapmak.cunku 1ms lik kisa devre uzasa mosfet gitti aninda.tek tek yapmak daha mantıklı.cok tesekkur ederim hocam.bilgi paylastikca çoğalır.iyiki varsiniz...

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın