Ayarlı güç kaynağı için fan hız kontrol hk

Başlatan Vehbi54, 08 Aralık 2020, 15:31:19

Vehbi54

Merhabalar
Yakın zamanda kendime güzel bir ayarlı güç kaynağı yaptım elimde 12v 3.2 amp fan vardı içerisine onu taktım ve ntc ile devir kontrolü yapmak istiyorum deviri yüksek olduğu için çok ses yapıyor bir kaç devre gördüm ve ırfz44n ile deneme yaptım ama zannedersem fanın gücü fazla olduğu için devirde düşme olmadı bu konu hakkında yardımcı olursanız sevinirim.

Adnancoskun

Alıntı yapılan: Vehbi54 - 08 Aralık 2020, 15:31:19Merhabalar
Yakın zamanda kendime güzel bir ayarlı güç kaynağı yaptım elimde 12v 3.2 amp fan vardı içerisine onu taktım ve ntc ile devir kontrolü yapmak istiyorum deviri yüksek olduğu için çok ses yapıyor bir kaç devre gördüm ve ırfz44n ile deneme yaptım ama zannedersem fanın gücü fazla olduğu için devirde düşme olmadı bu konu hakkında yardımcı olursanız sevinirim.
12 voltluk fana 8 volt vererek denermisiniz?
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Vehbi54

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 08 Aralık 2020, 19:53:2012 voltluk fana 8 volt vererek denermisiniz?
Aslında düşürmek derken ısıya göre devir arttırmak demek istemiştim yani soğuk iken fan devri en düşükte olacak ısı arttıkça fan hızı artacak

Adnancoskun

Alıntı yapılan: Vehbi54 - 08 Aralık 2020, 21:15:48Aslında düşürmek derken ısıya göre devir arttırmak demek istemiştim yani soğuk iken fan devri en düşükte olacak ısı arttıkça fan hızı artacak
ben de onu diyorum
Sen 5 volt
6 volt
7 volt vererek devri gözlemle

Gerisi kolay
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

AX

Fanın çektiği akım 3.2 Amper olamaz ya yazarken yanlış yazdın ya da  etiktinde 0,32Amp yani 320mA yazıyordur bence bir kısmı silinmiş olabilir kaldı ki bir fan için 320mA bile fazla normal olarak 100mA....150mA arası olmalı işinizi görecek bir devre çizdim devrede kullandığım transistör BD135 yerine BC639 kullanabilirsin eğer transistör uzun vadede aşırı ısınırsa soğutabileceğin uygun bir NPN transistör kullanmanı öneririm ben BD135'i  uygun gördüm kolay gelsin.

AX

Eğer NTC veya PTC ile ısıya bağlı olarak devir ayarlamak istiyorsan bir opamp ile tasarlamanı öneririm ısı algılayıcı olarak LM35 kullanırsan daha stabil bir devre yapmış olursun.

seron

Alıntı yapılan: AX - 11 Aralık 2020, 00:59:32Fanın çektiği akım 3.2 Amper olamaz ya yazarken yanlış yazdın ya da  etiktinde 0,32Amp yani 320mA yazıyordur bence bir kısmı silinmiş olabilir kaldı ki bir fan için 320mA bile fazla normal olarak 100mA....150mA arası olmalı işinizi görecek bir devre çizdim devrede kullandığım transistör BD135 yerine BC639 kullanabilirsin eğer transistör uzun vadede aşırı ısınırsa soğutabileceğin uygun bir NPN transistör kullanmanı öneririm ben BD135'i  uygun gördüm kolay gelsin.
Bu konuyu ben de görmüştüm geçenlerde. Abi devrene baktığım zaman bir anda hata yaptığımı anladım. Fanı emetöre vermişsin. Fan gibi hız kontrolü sağlamada kolaylık açısından son derece güzel bir yaklaşım. Nerede yanlış yapmışım derken şu konudan bahsediyorum.
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,8827.0.html
Yorumlarsan düzeltir güzelce yeniden çizerim. En iyi devre, aşırı tasarlanmamış devredir. Bu nedenle basit devreleri seviyorum. Emetör takipçisi olarak çalışan bu devreni NTC'li olarak çizersen ben de kendime bir PCB modül çizerim hani :)

AX

Alıntı yapılan: seron - 11 Aralık 2020, 01:59:41Bu konuyu ben de görmüştüm geçenlerde. Abi devrene baktığım zaman bir anda hata yaptığımı anladım. Fanı emetöre vermişsin. Fan gibi hız kontrolü sağlamada kolaylık açısından son derece güzel bir yaklaşım. Nerede yanlış yapmışım derken şu konudan bahsediyorum.
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,8827.0.html
Yorumlarsan düzeltir güzelce yeniden çizerim. En iyi devre, aşırı tasarlanmamış devredir. Bu nedenle basit devreleri seviyorum. Emetör takipçisi olarak çalışan bu devreni NTC'li olarak çizersen ben de kendime bir PCB modül çizerim hani :)
devrene baktım hata yapmamışsın olması gereken ne ise onu yapmışsın benim devremde NPN transistör artıyı kontrol ediyor nedeni trimpot ile ayar yaparken lineer kontrol sağlar devreyi açık kollektör uygulasaydım pot ile ayar saham çok dar olacaktı.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın