Güç Kaynağı Arızası

Başlatan yvzplay, 03 Aralık 2020, 10:36:09

yvzplay

Herkese merhaba, 12V 10A lik güç kaynağım, benim hatam sonucu + - uçlarına değdirmem sonucu arızalandı. Kısa devre koruması olduğu yazıyordu ama demek ki yokmuş.

12V çıkış hala veriyor ama sadece 300-400 mA civarı besleme yapıyor. 1Amper bile veremiyor. Sorun nereden kaynaklanabilir acaba?
  • Yanık görünsü yok
  • Sigortasını avometre ile ölçtüm sorun yok.
  • Resimde sağ altta kalan MBR20100FCT model şotki diyotun sağ ve sol bacağı arasında kısa devre var. (Devrede bağlı olduğundan kaynaklanabilir mi?)
  • Resimde yukarıdaki 2 adet D13007K  NPN transistör bacakları arası kısa devre yok

Adnancoskun

Alıntı yapılan: yvzplay - 03 Aralık 2020, 10:36:09Herkese merhaba, 12V 10A lik güç kaynağım, benim hatam sonucu + - uçlarına değdirmem sonucu arızalandı. Kısa devre koruması olduğu yazıyordu ama demek ki yokmuş.

12V çıkış hala veriyor ama sadece 300-400 mA civarı besleme yapıyor. 1Amper bile veremiyor. Sorun nereden kaynaklanabilir acaba?
  • Yanık görünsü yok
  • Sigortasını avometre ile ölçtüm sorun yok.
  • Resimde sağ altta kalan MBR20100FCT model şotki diyotun sağ ve sol bacağı arasında kısa devre var. (Devrede bağlı olduğundan kaynaklanabilir mi?)
  • Resimde yukarıdaki 2 adet D13007K  NPN transistör bacakları arası kısa devre yok

blok kondansatörler in uçlarında kaç volt var?
Bir de devrenin alttan çekilmiş resmi var mı?
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

yvzplay

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 03 Aralık 2020, 20:29:14blok kondansatörler in uçlarında kaç volt var?
Bir de devrenin alttan çekilmiş resmi var mı?
çalışırken sol üstteki bobinlerde 142-145V var.

seron

Alıntı yapılan: yvzplay - 03 Aralık 2020, 10:36:09Resimde sağ altta kalan MBR20100FCT model şotki diyotun sağ ve sol bacağı arasında kısa devre var. (Devrede bağlı olduğundan kaynaklanabilir mi?)[/li][/list]
Kaynaklanmaması lazım.
Takip ettiğim kadarıyla şotki diyodu büyük bobini doğrultup resimden 1Ohm gibi okuduğum yarım watt dirençlerle çıkışa yönlendiriliyor. Bu diyot tek yönlü çalışır. İki taraftan kısa devre vermemesi lazım. Şotki diyotlarının kaçak akımları silikon diyotlara göre daha yüksektir. Olası bir arızada kolayca iki yönlü geçirmeye meyilli olabilirler. Ben sadece sizin sorununuzun malzeme bilgisi kısmını biliyorum. İmkanınız varsa yerinden çıkarıp ölçün. Kenardaki iki bacak kısadevredir içerde birleşir. Orta bacak ile kenar arasını Buzzer ile ölçün. Bir taraftan ötüyor diğer taraftan ötmüyorsa sağlam. Yok iki taraftan da ötüyorsa gitmiş demektir. Yedek parça olarak muadili kolay bulunur sanırım.

Kısadevre olduğunda çatırdayacak elemanların çoğu çıkışta olur genelde. O yüzden önce şotkiden şüphelenelim derim. Sonra ustalarla diğerlerine bakarsınız.

Kolay gelsin.

Adnancoskun

Alıntı yapılan: yvzplay - 04 Aralık 2020, 16:26:01çalışırken sol üstteki bobinlerde 142-145V var.

Sol üstteki bobinler? Onu anlamadım.
Söküp ölçün bence
Ancak yanlış anlamadım ise iki başdan bahsediyorsunuz sanırım.
Çıkış diyodun iki başının kısa devre olması normal
Çünkü o diyodun içinde 2 tane diyot vardır bunların katodu ortaktır
Anotlarınıda birleştirince iki diyot paralel olmuş olur böylece dayanabileceği akım değeri de iki katına çıkmış olur.
Siz baş uçla orta ucu ölçün
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın