Çocuklar İçin Dokunursan Yanarsın Oyunu

Başlatan seron, 28 Kasım 2020, 03:35:32

seron

İki tane bebiş fındık fıstık bal yeğenim var. :) Son bir haftadır onlara masa oyunu dediğimiz jumanji tarzında oyun yapıyorum. Zar atılan oyunlardan hani. Önce kızma birader yaptım. Birisi çok sevdi, küçük olanı, kız, anlamadı. Daha yaşı küçük. Baktım oyunu beğendiler ama daha fazlası lazım, bu defa hazine adası oyunu yaptım. Okyanusta yüze yüze gidiyorsun, kah "köpek balığına yakalandın bir adım geri" kah "deniz kızı sana yardım etti, bir adım ileri" gibi kurallarla oynanıyordu ve gerçekten çok beğendiler.

Bu defa çocukluğumda anısı kalmış sanırım "Erkan Yolaç şov" tarzında bir TRT programında gördüğüm dokunan yanar oyununu yapayım dedim. Oyun çok basittir. Yamuk yumuk, kıvrımlı bir tel vardır. Yüzük şeklinde bir halkayı, telin başlangıç noktasından başlayarak değdirmeden telden kurtarmaya çalışırsın. Bunun internette örnekleri de var. Değdirirsen yanarsın. Hakkın biter.

Bu oyunun çocukların hoşuna gidebileceğini düşünerekten malzemelerime baktım. Kalın tesisat teli, iki transistör, pil... Hepsi var. Basit bir bistable multivibratör devresi kuruyorsunuz. Buton A transistörün birini susturup diğerini iletime geçirirken, buton B ise tam tersini yapıyor. Yani iki butonlu aç-kapat devresini bu oyuna uyarlayacaktım. Madeni halka ve burgulu tel, birbirine değerse bir kırmızı LED yakacak, RESET düğmesine basarsan kırmızı sönecek ve Yeşil LED yanacak. Oyuncu çocuk olduğundan 3 hak verilecek. Bir kez falso yaparsa "birinci hakkın gittiiiiiiii" denilerek RES çekilecek ve devam etmesi istenecek... Bu kadar basit.

[attach type=image]14799[/attach]

Devrede ON-OFF anahtarı da bulunmaktadır. Tam devre şeması aşağıdaki gibidir.

[attach type=image]14801[/attach]
BU DEVRE TEST EDİLMİŞTİR VE ÇALIŞMAKTADIR!

Aslında devrenin orjinalinde Kırmızı LED'i idare eden transistörün kollektörü ile artı hattı arasına BUZZER koymuştum. Bir türlü çalıştıramadım. Birçok denemeler yaptım, direnç değerlerini değiştirdim. 3V pille çalıştırdığım devreyi 9V pil ile çalıştırmaya çalıştım ama BUZZER bir türlü çalışmıyordu...

Buzzer mi bozuk acaba diyerekten, boşta deniyorum iki pille harika çalışıyor ortalığı yıkıyor ama devrede çalışmıyor... Biraz ses veriyor aslında; çok tiz, yüksek frekansta ama duyulması zor bir ses çıkarıyor? Daha öğreneceğim çok şey var... :du:

Yaptığım oyuncağı dayıma hediye ettim ama şu an gördüm ki ben uyurken eve götürmüşler. Sabaha getirirlerse fotosunu çeker yüklerim.

İşte görüyorsunuz. Basit, temel bir devre, bir çocuğu sevindirecek güzel bir beceri oyununa dönüşebiliyor. Bu nedenledir ki küçük-büyük her proje değerlidir; müşterisi olsun ya da olmasın. Elektroniğe yeni başlayan biriyseniz bu devreyi kurabilir, çocuklarınıza hediye edebilirsiniz.

İyi çalışmalar dilerim...

https://www.youtube.com/watch?v=bRpUauseTVw&ab_channel=MrBean

seron

Resim ve video ekledim.

[attach type=image]14803[/attach]

https://www.youtube.com/watch?v=EUO9m7ZEegM&feature=youtu.be&ab_channel=Seron

Şayet imkan varsa çocuğa yaptırmanızı öneririm.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın