Flasher LED Strobe Beacon-Flaş Yapan İkaz Lamba

Başlatan seron, 19 Kasım 2020, 00:09:02

seron

Konu aşağıdan çıktı. Bir hırdavatçıdan ikaz lambası almış, içini açıp gösteriyor. Devre şemasını resim olarak videonun altına ekleyeceğim.

https://www.youtube.com/watch?v=dIaMm8pBHHg

[attach type=image]14733[/attach]

Devre şemasının çok basit olması uygulanabilirliğini arttırıyor. Birmilyoncu gibi yerlerden küçük plastik kavanoz satın alınarak ya da bitmiş jöle kutusu, krem kutusuna yapılabilir. Ters çevrilir ve kapağa mıknatıs yapıştırılır. Mıknatısın da üstüne devre yapıştırılır. İster çakmaklıktan ister 9V pille çalışabilir. Çakmaklıktan çalışırken dikkatli olunmalıdır adi kablolar kısadevreye neden olarak yangın çıkartabilir. Ayrıca sadece arabada kullanılması şart değil. Dikkat gerektiren yerlerde madeni yüzeylere tutturularak kullanılabilir. İstediğiniz rengi seçebilirsiniz kırmızı, mavi, turuncu, beyaz; lakin LEDlerin seri direncini ona göre seçin.

[attach type=image]14735[/attach]

[attach type=image]14737[/attach]

GERBER olarak paylaşıyorum isteyen indirip yapabilir ya da arşivleyebilir. Plaka şekli daireseldir ölçüsünü unuttum şimdi ama plastik kavanozlara rahat sığar. Çok olsun 5-6cm olsun cam reçel kavanozlarının ağzı 6cm olması lazım...

Son bir not, videodaki devrede üç adet LED seri bağlanmış ben işi kolaylaştırmak için (olmuyo, karta çizerken yolları geçircek yer yok) 2'li seri LEDler halinde çizdim. Şasedeki 220 ohmu iptal edip LED seri direncini 470R'ye çıkardım. Sanırım bir sıkıntı olmaz. Ters bağlantı korumasına gerek yok düzgün bağlayın.

İyi çalışmalar...

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın