Araba İçin Arıza Lambası (Yol Kenarında Kullanım)

Başlatan seron, 17 Kasım 2020, 02:59:29

seron

Esasen dönerli sarı lamba yapmak istemiştim hatta daha önce bir başlıkta 4017 ile nasıl yapılır diye sormuştum ama o kadar uzatmaya gerek yok aracın dörtlüleri yeterli. Ayrıca zorunlu üçgen reflektör varken böyle şeylere gerek yok. Burada biraz daha gösteriş yapmak istenirse ve boş zamanlarımda el işçiliği hoşuma gidiyor denirse basit bir sinyal lambası yapılabilir. Toplasan 20TL ya eder ya etmez.

Sinyal rölesi, flip flop, ya da aklınıza gelebilecek diğer yöntemlerle lamba yaktırıp söndürebilirsiniz. Burada anlatacağım konuda iki tane sinyal lambasının biri yanıp biri sönecek. Projeyi yapabilmeniz için mutfak eşyaları satan böyle birmilyoncu gibi biryerden plastik kavanoz almalısınız. Bunu ters çevirdiğinizi ve içine mıknatıs ve lamba devresini koyduğunuzu hayal edin. İşlem tamamdır. Gücünü çakmaklık fişinden alacak. Kablo olayı sıkıntı sadece...

Resim olayı gayet iyi anlatıyor. İki tane ucuzundan tofaş sinyal lambası kullanacağız.

Aşağıdaki resme bakınız...

[attach type=image]14726[/attach]

Gördüğünüz gibi Colin amcamız boş durmuyor iki tane çer çöpü paketleyip posta dahil 10 Dolara satıyor. Kim Avustralyadan kit ısmarlar bilemiyorum ama alan alıyor ki satıyor.

Ben de işi kolaylaştırmak için devreyi PCBye yeniden çizdim. Yapımı kolay.

Kimisi buna ne gerek var der, kimisi ben bununla uğraşırım der. Ama yaptığınız en ufak projeyi yapıp da bir de kullanması yok mu... O zevki bilmeyeniniz yoktur... Dediğim gibi boş zaman değerlendirmek için iyi bir fırsat. yapımı da kolay.

Baskıyı PDF olarak veriyorum koskoca A4 sayfasında bi tanecik hoş olmadı ama idare edin.

İyi çalışmalar...

ziyade

Güzelmiş, ellerinize sağlık. Yalnız bizim memlekette buna çakar cezası yazılma ihtimali olabilir. Dikkat etmek lazım. Araçta bulunması bile cezayı mucip kabul ediliyor malum.
TA6ZK

seron

Buna ceza yazılıp yazılmama durumunu bilmiyorum ama zannetmem. Çünkü bu bir "arıza yaptım dikkat!" lambasıdır. Yolun kenarına çekersin, bunu da yakarsın polislerin hoşuna bile gider yani. Efferüm len diyebilirler. Ya da ne gerek var kardeşim dörtlüleri yaksana da diyebilirler.  :-\

AX

Buradaki konuyu gördüğümde aklıma yıllar önce yaptığım bir proje geldi.
Yaklaşık 14..15 yıl evvel 2li polis-çakar modunda ama 3 cepheli PIC 12F629 Mikrodenetleyici kullanarak minicik bir devre tasarlamıştım.  Minicik olduğuna bakmayın 12V beslemeli her cepheye 3 Power-LED yani 3X3 Power-LED kullandığım bir projeydi. Hex kodları ve kaynak kodları, artık sığasının yetmemesinden ötürü çıkarıp  biryerlerde muhafaza ettiğim HDD içinde kayıtlı olacak. Halojen flamanlı döner aynalı eski tip pois, itfaiye, ambulans kavanoz tepe lambalarının içine uygulanabilecek çok cici bir devreydi.

seron

Başlığı bulamıyorum başlığı >:(
Bir başlıkta 4017 ile çok güzel yapılıyor nasıl yapacağımı anlatmıştım sıralı yanan LEDlerle mekanik dönerliyi taklite edebiliyorsun.
Hah buldum:
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,8767.0.html

Bilgisayarda çizdiğim animasyonlu döner lamba. Bunu bir kavanoza güzelce yapabiliyorsun. Ama bundan kim ne elde eder orasını bilemem. ;D

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın