Şu Devreye Bakabilir misiniz? Şarj Kesme-Mühürleme

Başlatan seron, 15 Kasım 2020, 21:48:33

seron

Konu daha önce yapmaya çalıştığım defibrilatör ile ilgilidir.
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,8924.msg79663/topicseen.html#msg79663

Yapmaya çalıştığım şey şu:
-Kapasitör ayarlanan seviyeye şarj olduğunda, röle kessin.
-Kapasitör hasta üzerinde deşarj olduğunda kendiliğinden tekrar şarj olmasın.
-Ben "ŞARJ!" butonuna basayım, tekrar başlatsın.
-Bu arada röleyi süren transistör, kapasitörden yemesin.
Bu kadar basit...

[attach type=image]14689[/attach]

Rica etsem bakıp birşeyler yazabilir misiniz? Anlasanızda anlamasanız da... eleman değerleri yanlış olabilir düzeltiriz.

EDİT: Ayrıca ortadaki regülasyon devresi gerekli midir gereksiz midir?
Teşekkürler.

seron

Kafaya taktım...
Regülasyonu aradan çıkardım. Direk yüksek voltaj çalışıyorum.
[attach type=image]14691[/attach]

En başta beslemede sorun var.
Cihazın küçük boyutlu olması gerekiyor (az sonra resim atıcam)
Bu nedenle ufak trafo kullanmalıyım. Hadi sizi kırmayalım 1VA olsun... (yine büyük)
Pekala. Bu trafonun sekonderinin direnci çok yüksek olacaktır.
Bu nedenle çıkışta hem röle (ucuz ve kolay bulunabilirlik açısından 24V) hem de kapasitörü besleyeceğini tahayyül edin. Voltaj daha röle tetikleme anında çöküyor.
Ama şimdilik endişe etmeye gerek yok; çünkü devreyi çakmaklığa takar takmaz NC kontağından direkt kondansatörü besliyor. İşte sorun burda. Doktor START tuşuna basana kadar kondansatörün kesinlikle beslenmemesi gerekiyor.

Bu aralar aynı anda milyon çeşit şey düşünüyorum. Aslında üstesinden gelemeyeceğim şey değil ama kafam durdu resmen. MAVİ EKRAN.

Tamam... Kondansatörü hastaya bastık. Defibrilasyon başlamadı ve yeniden basacağız... Kapasitör dolduğunda röle kesiyor. Hastaya uygulamanla beraber kapasitör boşalıyor ama rölenin tekrar tetiklenmemesi için, röleyi süren transitörü stop ettiren bir diğer transistör, ana hattan artı polarma alıyor.

Sıkıntı... Röle kontakları doğru bağlı gibi görünse de, devreyi ilk fişe taktığımda cartadak kapasitör şarj ediyor. Olmaz işte. Ona doktorun karar vermesi lazım. aslında çok önemli sayılmaz, padlarda buton olacak iki tane. Çoooook basit, ama çok zorlu ve ayrıntılar üzerinde kafa yorulması gereken bir devre. Kapasitörün Voltajı yanlış. Belki de kapasitesi de yanlış.

Ben bunu yapılabilir-hazır hale getirmek istiyorum. Bittiğinde hedef şekil böyle olacak (yukarda resim atıcam demiştim):
[attach type=image]14693[/attach]

Bakalım ne olacak. Full vazgeçip direk mikroişlemci olaylarına girmek vardı ama yazılım bilmiyorum bilmek de istemiyorum.

Beklemedeyim...

elektro77

kondansatörün artı kutbundan hemen önce birde ptc veya yavaş şarj için bir direnç koymalısın. Yoksa kondansatör şarjı sırasında rölede oluşan ark röleyi yapıştırır ve hasta haşlanır.

seron

Alıntı yapılan: elektro77 - 16 Kasım 2020, 09:38:37kondansatörün artı kutbundan hemen önce birde ptc veya yavaş şarj için bir direnç koymalısın. Yoksa kondansatör şarjı sırasında rölede oluşan ark röleyi yapıştırır ve hasta haşlanır.
Teşekkür ederim.
Aslında orada 100R-3Watt direnç koymuştum ama sonradan kaldırdım. Demek ki yanılmamışım :)
Uğraşıyorum bakalım ne çıkacak.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın