12V Akü Koruyucu (Kaynak Site Paylaşıyorum)

Başlatan seron, 11 Kasım 2020, 22:30:23

seron

Sitede gezerken bu devre ilgimi çekti burada paylaşmak istedim. Akü ile birşey besliyorsanız bittiği zaman uyarı verip gücü kapatıyormuş. Mesela bir piknikte, köyde möyde akü ile soğutucu çalıştırırken aküyü bitirip zor durumda kalmamak için bu devre kullanılabilir.

Cihazın bitmiş görüntüsünün fotosu var:

[attach type=image]14659[/attach]

Linki de veriyorum sayfada örnek PCB şeması da verilmiş google translate eklentisi kurduysanız tarayıcınız otomatik çevirecek. Anlaşılmayacak birşeysi yok akü belli bir seviyeye düştüğünde yük akımını kesip alarm veriyor. Aslında PCB şemasına baktım da devre yolları çok ince çizilmiş bakarsınız ilerde kalın yollusunu da çizerim sıkıntı yok.

http://www.learningelectronics.net/circuits/12-volt-battery-guardian-circuit.html

İyi çalışmalar...

stk4221

Güzel bı sitem bunu solid state ile veya role ile yol vereceksin farı açık unuttun belli. Voltaj altı kesecek
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

seron

Alıntı yapılan: stk4221 - 12 Kasım 2020, 10:57:36Güzel bı sitem bunu solid state ile veya role ile yol vereceksin farı açık unuttun belli. Voltaj altı kesecek
Şimdi aklıma geldi solid state röleler çok pahalıydı en son baktığıma öyle böyle değil. Onun yerine mekanik röle sürülebilir. Ya da far rölesinin ne kadar akım çektiği bilgisine erişilerek bu devre direkt far rölesini de sürebilir. Artık otomobiller iyice modernleştiği için farlar otomatik kapanıyor ama nadir de olsa farları açık unutulmuş arabalara denk gelebiliyorum. Bir ürün olarak piyasaya sürülüp para bile kazanılabilir. Güzel bir fikir evet.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın