LM338 patates baskı olabilir mi?

Başlatan Sümer Yamaner, 10 Kasım 2020, 22:34:46

Sümer Yamaner

2-3S LiPo pilden giriş alıp 5.5 - 6.5 V arası bir değerde sabit regüle gerilim çıkışı verecek bir devre yapmaya çalışıyorum. İlk aşamada 5 ama sonra 10 ve 15 A akım verecek şekilde ilerlemeyi planladım. Switchmode olarak bu tür bir regülatör yaptım ama bir tane de lineer regülatör istiyorum.
Bu amaçla LM338 kullanmanın mantıklı olacağını düşündüm. Yüksek akımlar için de LM338 datasheet'indeki iki örnek devreyi kullanırım diye planladım.
Hızlı ilerlemek adına şu 10A devreyi yaparak işe başladım.

Sümer Yamaner

İlginç bir şekilde devre çıkışında herhangi bir regülasyon olmadığını gördüm. Ayarlı güç kaynağından 2S LiPo karşılığı 8.4 verince çıkış 7 V civarında olurken, giriş gerilimi biraz düşünce 5.5 V'a kadar iniyordu. Ayrıca bırakın 10 A akımı, 2 A akım çekildiğinde çıkış voltajı tamamen düşüyordu (termal shutdown değil).

Sümer Yamaner

Ben de tek bir LM338 ve iki dirençle düşük akımlı bir regülatör yaparak elimdeki LM338'leri test etmek istedim. Hiçbiri speclerde verilen 5 A çıkış akımını veremedi. Hattaı bırakın 5 A akımı, 1.5 A civarında çıkışlar iptal oluyordu.
Yabancı forumlarda epey bir dolaştım. Birçok patates baskı LM338 olduğunu okudum. Bizim piyasadan, çok bilinen bir online siteden alınmış olan LM338'lerin çakma olma olasılıkları gerçekten olabilir mi sizce?

Sümer Yamaner

Fotoğrafta da göreceğiniz gibi 1.5 A kadar akım çektiğimde voltaj 5.9'dan 3.6 V'a düşüyor. Akımı az daha artırırsam çıkış sıfırlanıyor. Bu esnada giriş gerilimini 8.4 ve 3S LiPo karşılığı olarak 12.6 yaptım. Bir şey değişmedi. Böyle bir durumda LM338'lerde sorun olduğunu düşünmekten başka yol bulamadım.

seron

Merhabalar.
Bizzat bu entegreyle çalıştığımı hatırlamıyorum ben de amatör "dummy" seviyede bir hobistim. Ama ilk sorunuzun yanıtı evet, olabilir. Ne yazık ki bu tip çok satan ürünlerin patatesi çok yaygın piyasalarda. Hatta normal transistörün üzerine LM317 yazıp piyasaya salanlar var diye duyuyorum. Şayet dataşetindeki akımı size sağlayamıyorsa maalesef sahte olabilir. İkinci bir durum daha var, ne seviyede olduğunzu bilmediğimden hatırlatmak gereği duydum, ben LM317'lerle çok devre çiziyorum. Bu entegrenin yazısının sonunda T harfi varsa 1,5Ampere kadar çekebiliyorsun orjinal kalite parçada. Ama yoksa çekemiyorsun.

Elinizdeki entegrenin de T modeli var görünüyor:
https://www.direnc.net/lm338t-voltaj-regulatoru-5a-to-220

üzerini iyi okuyun. LM388 mi, 388T mi? T'li değilse patates değil ama o akımı veremez. İletilerinizin tamamını dikkatli okumadım af buyrun. Üzerindeki kodu bir kontrol edin, çözemezseniz yine bir bakarız...

İyi çalışmalar.

Düzeltme:
Şimdi sadece 338 yazan texas 'ın dataşetine baktım onda da 5A yazıyor demek ki elinizdeki patates olabilir.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın