Step Up Devresinde Yardım

Başlatan seron, 08 Kasım 2020, 18:17:17

seron

LED sürmek için basit bir sürücü yapmaya çalışıyorum...

[attach type=image]14628[/attach]

BC547'leri boşverin 2222'de olur. Bu devreyi 4 pin entegre olarak tasarlayacağım. Giriş gerilimini henüz belirlemedim. Aynen resimde gördüğünüz gibi bir bobin sürdürmeye çalışıyorum bunu da MOSFET desteği ile yapmak istiyorum.

Bobin seçiminde zorlanmamak için yapı dışı gerilim bölücü ya da potans kullanılacak (resimde görülüyor). Dolayısıyla kullanıcı istediği bobini seçebilecektir. İster LED sürmede isterse başka uygulamada kullanabilecek. Esasen bu devreyi 5252F entegresine alternatif olarak geliştiriyorum.

Giriş gerilimini en az kaç seçebilirim?
Ona göre MOSFET önerir misiniz? SMD olacak.
Devre elemanlarını belirlemede yardım edebilir misiniz?

seron

Bu devre çalışır mı çalışmaz mı hata bunun neresinde onu söyleyin yeter.
İnternetteki step up boost converterlerin temel anlatımlarına baktığımda bir bobine kare dalga verin yükseltsin şeklinde anlatımlar görüyorum.
Bilen gören duyan yok mu?
 ???

Tam devre şudur:

[attach type=image]14632[/attach]

asma

Merhaba
Çıkışa diyot ve kondansatör bağlarsan step up olur.
Astable multivibratör ise frekans ayarlı olduğu için pwm yapamaz. Beyz dirençleri ve kondansatör ler eşit olduğu sürece ton/off oranı %50 olur.
Teorik olarak giriş gerilimini iki katı çıkışta oluşur.
Mosfet seçerken Vth değerinin üzerinde besleme olması gerektiğini bilmek gerekiyor. Tabii Vgs(max) ta aşılmamalı.
Pek çok mosfet 10V ile tam iletime olur ve 15V a kadar kullanılabilir.
12V uygundur.
Düşük seviyeli gate voltajı için 5V bile olabilir.
Piyasada lion pille çalışacak smd mosfet ler zor da olsa bulunuyor. Alt sınır 3, 3V besleme olur.

Çalışır ama verimi ne olur bilemem. Bobini rastgele takıp, frekansı ayarlamak nasıl olacak.

Kolay gelsin.

seron

Resim ekledim.

Tek tek açıklayayım, hem de yeni öğrendiklerim var.

Çıkışa diyot ve kondansatör bağlarsan step up olur.
Tamam bunu hallettik resimde tamamladım.

Astable multivibratör ise frekans ayarlı olduğu için pwm yapamaz. Beyz dirençleri ve kondansatör ler eşit olduğu sürece ton/off oranı %50 olur.

O halde asimetrik şekilde yani bir tarafın eleman değerlerini farklı atarım. (C'leri mesela.)

Mosfet seçerken Vth değerinin üzerinde besleme olması gerektiğini bilmek gerekiyor. Tabii Vgs(max) ta aşılmamalı.
Pek çok mosfet 10V ile tam iletime olur ve 15V a kadar kullanılabilir.
12V uygundur.

O halde devreyi 5V veya 12VCC giriş gerilimine uyarlamaya çalışırım. Nasıl yapacağıma bakacağız...

Piyasada lion pille çalışacak smd mosfet ler zor da olsa bulunuyor. Alt sınır 3, 3V besleme olur.

Hiç gerek yok.

Bobini rastgele takıp, frekansı ayarlamak nasıl olacak.

Devre şemasındaki potans, multivibratörün salınım hızını ayarlamaktadır. Bu da takılacak bobine göre devrenin ayarlanması için. Yani bu devreyi ben 100 mikroHenri ile çalıştırmak istiyorum derse hay hay yeter ki potansı ona göre ayarla, 330 mikroHenri ile çalıştırmak istiyorum derse yine aynı şekilde... Yani takacağı bobine göre frekans ayarını belirleyebilsin.

Çıkışta bobin, hızlı diyot ve kapasitör görünüyor. Evet, verim konusunda test yapmadan birşey denemez. Devre sadece teori üzerinden gidiyor. Bunun 555'lisini gördüm internette. Dolayısıyla onunla oluyorsa bununla neden olmasın dedim...

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın