Bu Ne Devresi? (Devre Şeması)

Başlatan seron, 06 Kasım 2020, 17:34:58

seron

İpucu vereyim, ben bunu tek butonla on-off devresi ararken görsellerde bulmuştum. Ne zamandır sorucam soramıyorum. Aklım pek kesmedi, sadece on ya da off mu yapıyor, yoksa her basışta aç/kapat mı yapıyor bir zahmet bakabilir misiniz? (Kaynak site belli değil)

[attach type=image]14615[/attach]

seron

İki devrenin yapısında farklılık var. Emin olmak için soruyorum aynı şey mi? Çünkü benim verdiğim bistable multivibratöre benziyor. Sanki birisi butona basınca stop ettirmeye ya da başlatmaya çalışmış gibi...

AX

Üstteki devre ilk bakışta multivibratör gibi görünse de devreye biraz göz atarsan toggle çalışan bir on/off devresini görebilirsin. Devrenin çalışma prensibi şöyle..,
Devrede multivibrator prensibi değişmiyor Q1 kesimde ise Q2 iletimdedir biz Q1i ksimde olarak düşünelim o halde Q2 iletimde olacaktır bu durumda Q1 ve Q3 ün bazları şaseye çekildiği için her iki transistör de kesimdedir R3 ve R4 üzerinden Q2 Latch olacaktır tabi bu durumda R3 ve R2 üzerinden C1 R değerlerine ve kapasitesine bağlı olarak şarj olacaktır şarj olan C1 butona tekrar basıldığında R1in değeri R5 den çok küçük olduğu için şarj olmuş C1 in gerilimi Q1 i sürecektir otomatikman Q2 kesime gidecek R6 ve R5 in üzerinden Q1 latch olacaktır aynı zamanda R7 üzerinden Q3 de sürülecek ve röle bobini enerjilenecektir tabi bu arada Q1 iletimde olduğu için R2 üzerinden C1 deşarj olacaktır ta ki tekrar butona basana kadar durum değişmeyecektir. Butona basıldığında ise R5 üzerinden C1 deki eksi jonksiyon akan akımı düşüreck saturasyon gerilimi eşikdeğerin altına düşeceğinden ilk duruma dönecektir yani Q1 ve Q3 kesimde Q2 iletimde toggle olarak kalacaktır.

seron

Alıntı yapılan: AX - 06 Kasım 2020, 22:08:21Üstteki devre ilk bakışta multivibratör gibi görünse de devreye biraz göz atarsan toggle çalışan bir on/off devresini görebilirsin. Devrenin çalışma prensibi şöyle..,
Devrede multivibrator prensibi değişmiyor Q1 kesimde ise Q2 iletimdedir biz Q1i ksimde olarak düşünelim o halde Q2 iletimde olacaktır bu durumda Q1 ve Q3 ün bazları şaseye çekildiği için her iki transistör de kesimdedir R3 ve R4 üzerinden Q2 Latch olacaktır tabi bu durumda R3 ve R2 üzerinden C1 R değerlerine ve kapasitesine bağlı olarak şarj olacaktır şarj olan C1 butona tekrar basıldığında R1in değeri R5 den çok küçük olduğu için şarj olmuş C1 in gerilimi Q1 i sürecektir otomatikman Q2 kesime gidecek R6 ve R5 in üzerinden Q1 latch olacaktır aynı zamanda R7 üzerinden Q3 de sürülecek ve röle bobini enerjilenecektir tabi bu arada Q1 iletimde olduğu için R2 üzerinden C1 deşarj olacaktır ta ki tekrar butona basana kadar durum değişmeyecektir. Butona basıldığında ise R5 üzerinden C1 deki eksi jonksiyon akan akımı düşüreck saturasyon gerilimi eşikdeğerin altına düşeceğinden ilk duruma dönecektir yani Q1 ve Q3 kesimde Q2 iletimde toggle olarak kalacaktır.
Anlayarak okumaya çalıştım ama yavaş öğrenirim genelde. Neticede bir butona basınca ON olarak kalan, bir daha basınca OFF olarak kalan bir devre midir bu?

AX

Alıntı yapılan: seron - 06 Kasım 2020, 22:26:19Anlayarak okumaya çalıştım ama yavaş öğrenirim genelde. Neticede bir butona basınca ON olarak kalan, bir daha basınca OFF olarak kalan bir devre midir bu?

Evet

seron

Alıntı yapılan: AX - 06 Kasım 2020, 22:29:36Evet
Tamam. Ben bu devrenin PCB'sini çizip çin-çan-çun röle modülleri başlığında paylaşıyorum.
Abi Allah razı olsun senden.  ::ok

AX

Alıntı yapılan: seron - 06 Kasım 2020, 22:31:05Tamam. Ben bu devrenin PCB'sini çizip çin-çan-çun röle modülleri başlığında paylaşıyorum.
Rica ederim kolay gelsin

Yusuf usta

Alıntı yapılan: seron - 06 Kasım 2020, 22:31:05Tamam. Ben bu devrenin PCB'sini çizip çin-çan-çun röle modülleri başlığında paylaşıyorum.
bu devre iş görmez. kararlı değil. buton kablosu az uzasın hiç çalışmaz. butonun birisi mutlaka gnd olan bir devre bulmalısın bunu boşa çizme
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

cevat1

İki devrenin birbirinden pek farkı yok. Sizin devrede röle transistör le sürülmüş.
ve buton ilavesi diğerinde pot var.
1-2 tadilatın dışında devreler de pek fark yok.

seron

Destekleriniz için teşekkürler.
Ama çizdim bile. En azından arşivde dursun yapacak birşey yok... :)

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın