Bir Ortaokul Anısı...

Başlatan seron, 04 Kasım 2020, 20:00:22

seron

Ortaokul yıllarımda yaz tatili dönüşü... İkinci sınıfa geçmiştik ve okulun ilk günlerindeyiz. Arkadaşlarla bir araya geldik, sohbet ediyoruz. Okul bahçesindeyiz. Bahçenin çamlık alanlarını asfalt alanlardan ayıran dik olarak döşenmiş kaldırım taşlarına sıra sıra oturmuşuz.

-Na'ptın yazın? diye sordu bir arkadaş yanındakine. Ben de dinliyorum. Öteki:

-Egzozcu'da çalıştım, gelenin geçenin egzozuyla uğraştık, dedi. Öyle bir bıkkın ve komik bir şekilde söyledi ki, hepimiz gülümsedik.

Oturduğumuz mahalle bir gecekondu mahallesi idi ve buranın halkı hep köylü idi. Erkek çocuklar genellikle "sanayiye zanaat öğrenmeye" yollanır, askerlikti, evlilikti derken hayat böyle geçip gider; kız çocuklar ise ortaokuldan sonra okuldan alınır, evde "koca beklerler". Köylü aileler olduklarından burada adet böyledir.

O arkadaş da belli ki diğerleri gibi yazları sanayi'ye yollanmıştı. Ben ise memur çocuğu olduğumdan ailem bana kıyamadı. Her yaz tatilimi pipetten kola çeker gibi zevkini çıkara çıkara sömürürcesine geçirirdim. Şimdi ise çok pişmanım sanayide çalışmadığıma...

Neyse.

O, öyle deyip ortama muziplik enerjisi salınca, öteki anında araya girdi ve devam etti:

-Ben de doğramacı'nın yanına girdim, geleni geçeni doğradık, dedi. Biraz gülüşmeler oldu hafiften.

Ortam iyice neşelenince bir başka arkadaş girdi araya:

-Ben de döşemecinin yanına girdim, gelene geçene döşedik...

Hafif gülüşmeler bu defa kahkaha tufanına dönüştü. Hiç unutmuyorum gözlerimden yaşlar gelmişti. O zamanlar böyle şeylere gülüyordun. Komikti.

Nice anılar vardır ki ansızın aklına gelir, bir yerden patlak verir, durup dururken yazıverirsin işte...

cevat1

Edebiyat yönünde çok iyi @seron . Tebrik ederim.
Yazıyı okurken Ömer Seyfettinden hikayeler gibi geldi.
Yazmaya devam ...

seron

Teşekkür ederim de,
Ben yazıyı yazarken acaba ayıp mı olur diye elim entere bir gitti bir geldi.
Usturuplu olmadı pek.
Yani abiler konuyu silerse darılmam.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın