Multi-LED Tester Circuit Diagram-2

Başlatan seron, 03 Kasım 2020, 16:40:28

seron

YAPMADIM-DENEMEDİM-ÖLÇMEDİM.

Önceki şurada:
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,8910.msg79569/topicseen.html#msg79569

"İyi de, üj-bej LED test etmek için onca karmaşık devreye ve parçaya ne hacet birader" diyenleriniz varsa bir yol daha var. LEDlerin yine ters ya da düz bağlanmasının sorun olmayacağını varsayıyoruz bu ikinci yolda da.

Biraz tehlikeyi sevenler için malzeme kullanımından biraz daha kaçınabiliriz. Ayrıca devrenin karmaşıklığını da azaltmış olduk.

[attach type=image]14584[/attach]

Devreye direkt şebeke gerilimi veriyoruz. 150nF X2 Tip kapasitörler, akımı 5mA seviyesine düşürmektedir (seri oldukları için). İki yönlü olarak bağlanmış LED ve 4148'ler, test uçlarına düşecek gerilimi 4Volt seviyesine düşürür.

Her iki tarafta da kapasitör kullanmamın nedeni, Faz hattının nereye tekabül edeceği durumudur. Faz nereye gelirse gelsin eliniz çıplak bir yere geldiğinde kondansatör tarafından akımı sınırlandırılmış olacaktır. 150nF kapasitörlerin 9 adet LED'i sürebileceklerini sanmıyorum, işin burası teorik. Yazının başında da dediğim gibi yapmadan denemeden konuşuyorum. Her iki kapasitör de 220nF yapılırsa bu kez devreden 7mA civarında akım geçecek, ancak bu akım zener olarak kullandığımız MaviLED-4148'ler üzerinde harcanacaktır... Burada devreyi yapıp test etmeden net bir sonuca erişemeyiz. Ama muhtemelen çalışacaktır. 1k-1W dirençleri küçültmek de denenebilir. Açıkçası onlar biraz büyük oldu.

Mavi LED yerine beyaz LED de kullanılabilir. Gerilim düşümleri 3V ila 3,6V civarındadır. 4148'lerin Vf'leri 1V civarındadır. Bu da ortalama 4V'den biraz fazla bir gerilim regülasyonu sağlamak anlamına geliyor ancak çekilecek akım çok düşük olacaktır.

Devre işe yarar ya da yaramaz, denemeden birşey denemez. Ben yine de çizimini yaptım baskı pdfsi hazırladım.

[attach type=image]14586[/attach]

[attach type=image]14588[/attach]

İyi çalışmalar.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın