PSU'dan Faydalanmak İçin PCB

Başlatan seron, 22 Ekim 2020, 03:05:30

seron

Merhaba arkadaşlar.

Şimdi aşağıdaki resimdeki karta bir de kartın fiyatına bakın:

[attach type=image]14528[/attach]

Bu kart, bir PC güç kaynağını normal güç kaynağı gibi kullanmanızı sağlıyor. Ayrıca bir sıkıntı varsa PC'den söküp buna bağlayarak yük ve V testleri yapmanızı kolaylaştırıyor.

Şimdi bakın bu karta birinizin ihtiyacı oldu diyelim. Sipariş verdiniz. 70Lira civarında ürünün fiyatı ayrıca 6,32 gavur doları da şipping ödüyorsunuz ve bu kıytırık kart size 100TL'den fazlaya maloluyor.

Olmuyor mu diyorsunuz?

O kartı kargocu size getirmez, adres bulunamadı diye yalan söylerse, bizzat kendi arabanızla veya yaya veya metrobüs cart curtla almaya gitmek zorundasınız... Kaç lira yaptı? Metrobüste neyde corona riskini yazmadım. (Gümrüğü unutmuşum sonradan ekliyorum)

Elinizde hurda anakart varsa...

[attach type=image]14530[/attach]

[attach type=image]14532[/attach]

Yeri geldiğinde talep de varsa 10TL gibi gözüken bir ürüne 100TL de verilebilir. Arz talep meselesi. Ama bu öyle birşey değil. Kendiniz de yaparsınız onu demek istiyorum. Oraya salon malon yazmış alın size salon? Ben de çizdim?

Baskılar ektedir.

İyi çalışmalar...

asma

Sen çalışmalarından yılma ama benim gibi o soketi sökmeye, kartı çizmeye üşenenler için:
https://www.robiz.net/xhm229
İyilik yapmaya devam et. Kimse kıymetini bilmezse Halik  bilir.

Kolay gelsin.

seron

Oooo! İyiymiş bu. Bunu da çizsem ayıp olmaz demi? :)
Bu arada şuna takıldım: "... kartı çizmeye üşenenler için" Çizmene gerek yok ben çizdim PDF paylaştım PCB basmak kaldı geriye. Onu da imkanı olan yapsın ne yapalım?

Onu da çizip yakında paylaşırım. Fiyatı 30TL çizmeye bile üşendirecek seviyede haklısın ;D

Malicarpar

seron

Bu kart, bir PC güç kaynağını normal güç kaynağı gibi kullanmanızı sağlıyor. Ayrıca bir sıkıntı varsa PC'den söküp buna bağlayarak yük ve V testleri yapmanızı kolaylaştırıyor. Çok önemli birşey değil yine de lazım olunca bulunması açısından.

Malicarpar

seron

Alıntı yapılan: Malicarpar - 22 Ekim 2020, 12:05:31Aslında çok gerekli birey değil yani  :)  :)
Yok abi şöyle söyleyeyim ben PC tamir işleri vs ile çok uğraştım bir ara. En önemli arızalardan biri de bu güç kaynağı nedeniyle çıkıyordu. Bir bilgisayarın güç kaynağında arıza olduğu zaman tesbit edene kadar yani arızanın güç kaynağından olduğunu anlayana kadar çok vakit kaybediyorsun ve yerinden çıkarıp başka bir bilgisayarda denemen gerekiyor çok zorlu bir mücadele. (Voltajları boşta ölçmek yanıltır) Çünkü o PSU'nun düzgünce ve konnektörlere zarar verilmeden yerinden çıkarılması uzaktan hayal ettiğin gibi birşey değil. Bir defa bilgisayarın içi toz dolu oluyor sırf bu yüzden 20 gün bronşit oldum hasta yattım. Ayrıca o kabloların bükümlerini PSU'yu geri takarken tekrar aynı şekilde tutturamıyorsun ve sert oldukları için uğraşması çok baş ağrıtıyor. daha anlatırım bir sürü teranesi var. Ama eğer ki bu karttan zamanında elimde olsaydı, PSU'yu hiç sökmeden konnektörü yerinden çıkartır, bu karta bağlar bir iki lamba ile wattlı direnç ile ölçüm daha rahat ölçüm yapardım. Konnektörün ucu dar olduğundan rahat çalışılmıyor ama yukarıdaki asmanın verdiği ve benim çizdiğim örnekler işi çok kolaylaştırıyor.

Yusuf usta

Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

seron

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 22 Ekim 2020, 21:04:01on off nerede anahtar
On off anahtarı mahsus koymadım. Kullanıcı bunu bir projede kullanmak isteyebilir ve mesela röleli vb ile tetikleterek açıp kapatmak isteyebilir. Aklıma böyle birkaç şey geldi kütüphaneden çekip kenara almıştım sonra sildim koymadım.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın