TL431 ile yüksek akım regulatör

Başlatan mustafaaxu, 07 Ekim 2020, 11:45:46

mustafaaxu

TL431 ile yüksek akım regulatör

TL 431 ile 2,5 volt 25 volt High current regulated power supply
Yüksek Verimli Kademeli Anahtarlama Dönüştürücü. TL431 ve Bc108 işin kalbi
Bu tasarımda genel klasik adaptörlerde  devreden çekilen akım güç transistöründe giriş potansiyel farkından dolayı ısıya dönüşüyor ve tasarladıgımız devre firın gibi ısınıyor

Tasarladığım devreye deneyerek en ideal değerleri ekledim mosfet ırf9540 bc 308 ve TL431 ile yapılabilecek en basit ve 2,5 amp çıkış ve 2,5 ile 25 volt ayarlı devre oluştu
Umarım işinize yarar
IRF9540 mostet sogutıcuya monte edilirse ısı 2,5 amp de tamamen yok denecek kadar az
Kolay gelsin
mustafaaxu

not :   1 amp yüklere kadar kadar mosfet için soğutucu gerekmiyor
   tl 431 100nf kondansatör mutlaka koyun
   led indikatör eklenebilir
   akım sınırlama direnci ile bileşik kap metodu ile pili şarz edebilir

seron

Ben bu devreyi çizicem. En geç yarın eklerim.
-------------------------------------------------
Cizdim ama bakılması lazım.

İki ufak yanlışlık neticesinde zip dosyası kaldırıldı. Takip eden mesajlarda yenisini yükleyeceğim.

mustafaaxu

hocam bc108 emiteri ve r1 diger ucu artıda olması gerekiyor o bağlantı eksik galiba
birde tl431 100nf bağlantısı yanlış çizmişim
kolay gelsin

mustafaaxu

buda devrenin switching regulatö  re dönüştürülmüş şeklinin şeması
buda deney setinde test edildi
amahtarlama işini TL431 tepevoltajına her geldiğinde çıkış gerilimini kedmesi ile swich pals lar oluçmakta
kolay gelsin

seron

Tekrar kontrol ediyorum. Switch regülatör hakkında bilgim yok. Bu nedenle onu çizmeyeyim. Ama hata var dediğin yeri düzelteyim. Nerede önce bir bakayım da doğrusunu yüklerim.
--------
Güncel.
Tamam emiter ile R1-1k Artı hattına değimiyormuş başka ne hata var? Kondansatör TL'nin Anot Katot'una paralel bağlı böyle yanlış mı? Katot-Referans mı olacak?
--------
Tamam Yeni şema ekledim. İlk devredeki hata tamam. Artıyla ilişkilendirildi. 100nanoFerhat :D kondansatör Anot-Referans bacağına bağlandı. Ufak tefek yol yenilemeleri yapıldı. Baskı ekte. Tekrar bakabilirsiniz.
BUNDAN SONRA BU UYARIYI UNUTMAMAYA ÇALIŞACAĞIM:
PCB'Yİ HENÜZ YAPMADIK TEORİDİR. YAPMAK İSTEYENLER BUNU DA GÖZÖNÜNDE BULUNDURMALIDIR!

mustafaaxu

Alıntı yapılan: seron - 13 Ekim 2020, 15:52:24Tekrar kontrol ediyorum. Switch regülatör hakkında bilgim yok. Bu nedenle onu çizmeyeyim. Ama hata var dediğin yeri düzelteyim. Nerede önce bir bakayım da doğrusunu yüklerim.
--------
Güncel.
Tamam emiter ile R1-1k Artı hattına değimiyormuş başka ne hata var? Kondansatör TL'nin Anot Katot'una paralel bağlı böyle yanlış mı? Katot-Referans mı olacak?
--------
Tamam Yeni şema ekledim. İlk devredeki hata tamam. Artıyla ilişkilendirildi. 100nanoFerhat :D kondansatör Anot-Referans bacağına bağlandı. Ufak tefek yol yenilemeleri yapıldı. Baskı ekte. Tekrar bakabilirsiniz.
BUNDAN SONRA BU UYARIYI UNUTMAMAYA ÇALIŞACAĞIM:
PCB'Yİ HENÜZ YAPMADIK TEORİDİR. YAPMAK İSTEYENLER BUNU DA GÖZÖNÜNDE BULUNDURMALIDIR!

Evet hocam eline koluna sağlık güzel oldu
Dediğin gibi benim içinde ders oldu gözüm kapalı olarak çizeceğim devrede hata yapmışım
Tabiî ki yapacak arkadaşlar işte tam aradığım devre demeden önce yorumları okumaları gerekiyormuş
Sanırım bu şekilde devre tamam
Umarım faydalı olur
Teşekkür seron kardeş

Sırada AKIM ölçme devresi var hazır voltmetre modüllerde ufak bir değişiklikle bir LM358 opamp ile 10amp akımdan volta çevirme devresi olacak 
Mustafaaxu
TA5EK

stk4221

arkdaşlar elinize saglık güzel çalışm a oldu. hemde basit yapımı
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

seron

Alıntı yapılan: mustafaaxu - 13 Ekim 2020, 11:43:26buda devrenin switching regulatö  re dönüştürülmüş şeklinin şeması
buda deney setinde test edildi
amahtarlama işini TL431 tepevoltajına her geldiğinde çıkış gerilimini kedmesi ile swich pals lar oluçmakta
kolay gelsin

Mustafa abi, müsait olduğun zaman bununla ilgilenmeni rica edeceğim. Bu devrede frekans ne olur ve stabil mi? Test edildi demişsin ne sonuç aldın? Yardımcı olursan bunun PCB şemasını çizip arşivlemek istiyorum.
Kolay gelsin.

bymax

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın