SER7803 Entegresi Yaptım

Başlatan seron, 30 Eylül 2020, 16:00:49

seron

İnternet üzerindeki bu basit 78XX entegreleri ile uğraşırken tesadüfen bu tip entegrelerde en küçük çıkış veren entegrenin 7805 olduğunu gördüm. 3V vereni ise 78L03 idi ve 100mA'dan fazla çıkış veremiyordu. O da limit değer zaten. Onu yerine daha önceki bir çizimimde mecburen transistörlü regülasyon devresi çizerek kurtarmıştım.

Daha sonra ise neden entegre boyutunda düzgün bir regülatör çizmiyorum dedim. Bildiğimi transistörlü lineer regülatör devresini SMD elemanlarla ufaltıp, kullanılabilirliğini arttırabilirdim. Hem de kaplayacağı yer TO-220 ile aynı olacaktı.

Ben de yaptım gitti...

Devre birkaç elemanla yapılıyor. Çok basit yapısı nedeniyledir ki herkes yapabilir ayrıca ucuza maledilebilir. Çok karmaşı bir devreyle uğraşmak istemedim zaten gerek de yoktu. 3Volt'luk bir kaynak nerede lazım olur ki? mikroişlemci beslersin. E 100mA'nın yetmeyeceği yerde mecburen transistörle desteklemek zorunda kalırsın. Ayrıca güçteki hafif dalgalanmalarda işlemci sapıtıp reset atar. Benim çözümümde ise böyle bir sıkıntı yok. Hem de çok ucuz.

Devre şeması:
[attach type=image]14391[/attach]

Şemaya baktığınızda da zaten devrenin temel seviyede bir devre olduğunu görebilirsiniz. Bu muydu? diye soracak olursanız evet buydu en azından LM78L13 gibi 100mA ile sınırlı değilsiniz üstelik yapı içersindeki kapasitörlerin filtreleme görevlerini de hesaba katarsak oldukça mantıklı bir çözüm olduğunu düşünüyorum.

Devrenin ticari açıdan hiçbir avantajı yoktur. Meraklı bir insan bu devreden çoklu şekilde çine yaptırsa şahsi projelerinde "yan malzeme" olarak kullanır. Yani çözüm aramasına gerek kalmaz. Elbette 3V şart değil. 5V, 12V şeklinde, zeneri değiştirerek V çıkışını ayarlayabilirsiniz.

Pin yapısına baktığımızda TO-220 kılıf LM78XX modelleri ile aynı kullanım şekli var. Hiçbir zor tarafı yok. alta üç tane pin (arduino vbde kullanılan pinheader) takıp yallah işinize bakıcaksınız. İki adet BC337 transistörünü paralel bağladım. Böylece ısıl paylaşıma da bir nebze katkısı olur ve yüksek akımlarda yanma ihtimalini önlemiş olacaksınız, yüksek akım çekilmicek zaten, ama işlemci için gerekeni verirken de 78L03 gibi bayılmayacak. Zener diyodu 3,6V değerine sahip 0,6V emetörde kaybolursa tam 3V çıkış alınır diye düşündüm. Hem Beyz-Şase arasında hem de emetör-şase arasında 220'şer nanoFerhat kapasitörler çatırtı çuturtu cızırtılara karşı asker.

Neyse incelemek isteyen olursa GERBER ekliyorum isterseniz yapıp da kullanabilirsiniz sıkıntı yok...

İyi çalışmalar.

seron

Bazen aklımdan öyle şeyler geçiyor ki bana çok ilginç geliyor ama kendime ilginç geliyor. Zannediyorum ki bunu sadece ben düşünmüşümdür. Ama öyle olmayabiliyor. Bu da onlardan birisi. Devreleri ufaltarak yani entegremsi hale getirerek projelerde faydalı şeyler tasarlamak fikri bende eskiden beri vardı ve evet sadece benim fikrim değildi kabul ediyorum. Ancak bu TO-220 kılıfına uygun ebatta modüler şeyler tasarlama fikrini sadece bana ait bir fikir sanıyorrrrrdummm... ama yanılmışım:

https://www.ebay.com/itm/12-40V-to-9V-Voltage-Regulator-DC-DC-Converter-Step-Down-Buck-Module-repl-7809-/282257604115

Alemin bir uyanığı ben değilim adamlar 78XX'e alternatif modüler PCB tasarlamışlar. Tüh yetişemedik gavurun teknolojisine görüyor musun... Neyse, en azından yalnız değil mişim, yaptığım şeyin saçma olmadığını görerek sevindim. Ben yukardaki çizimin ticari olarak faydası olmayacağını söylemiştim(metinde var) ama adamlar ekmek yiyor dikkat ederseniz. Demek ki her yapılanın karşılığı varmış.

İlgi gösterdiğiniz için teşekkür ediyorum. 555 çakması multivibratör entegresi fikrim ve basit preanfi entegresi fikrim daha sırada duruyor. Vaktim olmadı. Biraz enerji gelirse oturup onları da yapacağım. Allahım, bana tasarladığım şeyleri karta dökeceğim günleri nasip et. O kadar hevesliyim ki, İHA SİHA olaylarına bile el atasım var. :)

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın