Bu süpürgenin derdi ne ?

Başlatan 07 Osman, 14 Eylül 2020, 22:10:57

07 Osman

Elimizdeki Arçelik marka, orbital S6880 PYS model süpürge hortum başlığından kontrollu. Video ekledim aşağıya ama ben yinede anlatayım.
1-Normal minimum seviyede çalıştırınca problem yok.
2-Orta seviyede çalıştırınca problem yok.
3-Maximum seviyede çalıştırınca çalışıyor, duruyor, tekrar çalıştırıyorum, yine duruyor, tekrar, tekrar.... aynı işlem. Taaki bu işlemi 20-25 sefer yapana dek. Devamında çalışıyor. Eskilerin deyimiyle ısınınca sıkıntı yok.  Eski siyah beyaz tvler ilk açılınca görüntü aktarılmaya başlar, yaklaşık yarım saat sonra normale dönerdi ya, işte onun gibi.

+Kontrol panelindeki dirençleri kontrol ettim, üzerindeki  renk karşılığı değerler ile ölçüm sonucu değerler aynı.
+Devredeki dirençlerin ölçüm sonuçları sağlam.

Devre aşağıda, bu sorun hangi parçadan kaynaklanabilir ?

https://www.youtube.com/watch?v=VEhMNu9kCHk&feature=youtu.be

AX

Kartın üzerinde bir vakum sensorü görüyorum bu iki şekilde kullanılabilir hatta üç. Birincisi hava emiş yolu tıkalıysa aşırı vakum oluşturup switch in pozisyonunu değiştirip motoru durdurup sistemi korumaya almak, ikincisi tam ters mantık start verildiğinde torba kapağı v.s açıksa vakum oluşmayacağından sistemi durdurmak ya da her ikisi birden. Peki bunu nasıl test edebilirsiniz sensorun hortumunu çıkarıp öylece çalıştırın ya da tam tersi temiz bir hortum takıp ağzınla emip dilinle hortum deliğini tıkayarak deneyebilirsin. Eğer bu testten bir sonuç çıkmazsa diğer alternatif testler uygulanır.

seron

07 Osman

Alıntı yapılan: AX - 14 Eylül 2020, 23:18:54Kartın üzerinde bir vakum sensorü görüyorum bu iki şekilde kullanılabilir hatta üç. Birincisi hava emiş yolu tıkalıysa aşırı vakum oluşturup switch in pozisyonunu değiştirip motoru durdurup sistemi korumaya almak, ikincisi tam ters mantık start verildiğinde torba kapağı v.s açıksa vakum oluşmayacağından sistemi durdurmak ya da her ikisi birden. Peki bunu nasıl test edebilirsiniz sensorun hortumunu çıkarıp öylece çalıştırın ya da tam tersi temiz bir hortum takıp ağzınla emip dilinle hortum deliğini tıkayarak deneyebilirsin. Eğer bu testten bir sonuç çıkmazsa diğer alternatif testler uygulanır.

Kontrol panelinde toz torbası ışığı var, muhtemelen torba dolduğunda emiş azalacak ve o vakum sensörü vasıtasıyla ışık yanacak. Bu zamana kadar hiç yandığını görmedim gerçi. Dışarda çalıştırıp sensör hortumunun ucunu kapatarak, açarak deneme yapayım. Peki bu  belli bir zaman sonra normal olarak çalışmasını ne sağlıyor acaba ?

Alıntı yapılan: seron - 14 Eylül 2020, 23:21:23Tamamiyle tahmine dayalı.

Sırayla gideceğim seron. Hayırlısı bakalım.

AX

Keşke bir elektrik süpürgesi tamircisi olsaydım o zaman daha kesin bir-şeyler söyleme şansım olurdu. Ben videodaki motorun davranışlarından ve kart üzerindeki bazı komponentlerden mantık yürüterek yardımcı olmaya çalıştım. Bazı kritik malzemelerin nem v.s. yüzünden değer kaybından devrenin saçmalayabileceği gibi devre üzerinde gördüğüm Kart üzerinde gördüm bir adet (Peripheral Interface Controller) PIC işlemcisinin az bir olasılıkta olsa programının bozulması bu tür garip arızalara yol açabilir. Keşke kartı ve çevre elemanlarını motora bağlantı uçlarını görüp ölçebilseydim. Bu tamamen kartı tasarlayan PIC yazılımını yazan mühendisin elinde olan bir şey. Acaba motor demeraj akımı ve devir ayarı yapıldığında çekilen akım işlemci tarafından kontrol ediliyor mu? Bilemezsin ki bu  tasarımı yapan teknik ekibin ortak düşüncesi ve üretici firmanın talebine bağlı. İşin en kestirmesini söyleyeyim mi? Elektronik kartı al, ev aletleri yedek parça satıcısına git bunlar eski kartı alıp az bir ücrete tamir görmüş kartı veriyorlar bunlara elindeki kartı test ettirmek istediğini söyle kart sınıfı geçerse bu kez diğer aksamlara yönelirsin. Ya da bir Arçelik yetkili servisinden kart testinin yapılmasını isteyebilirsin en azından arızanın alanını daraltmış olursun. Bir de bakarsın daha önce aynı arızayı tecrübe etmiş bir usta nokta atışı arızanın sebebini söyleyebilir. Kolay gelsin...

07 Osman

Alıntı yapılan: seron - 14 Eylül 2020, 23:21:23Tamamiyle tahmine dayalı.

Dostum sen bir harikasın. Kondansatörü değiştirdim, işlem tamamdır. Aslında o kadar da bakmıştım halbuki elemanlara. Demek ki bakar kör bu demek oluyor.

seron

Alıntı yapılan: 07 Osman - 15 Eylül 2020, 20:35:43Dostum sen bir harikasın. Kondansatörü değiştirdim, işlem tamamdır. Aslında o kadar da bakmıştım halbuki elemanlara. Demek ki bakar kör bu demek oluyor.
Abi teşekkür ederim de, ben harika değilim. Orda ne yazdıysam ordan burdan yusuf ustadan çeşitli müdavimlerden okudum öğrendim.  ::ok  Tamir etmene sevindim peki sorun neydi?
Kondansatör orada doğrultma köprüsünün tam çıkışında dalgalı DC (aslında AC diyor abiler)'nin biraz daha pürüssüzleşmesi ve temiz DC verebilmesi için bir kondansatör vardı. Bu kondansatörün şişmesi kuruması kısadevre vermesi çıkışı dalgalı hale getirdiği gibi motorun devrede ürettiği harmoniklerin ve piklerin PIC işlemcisine girişim yapmasına neden oluyordu. Daha evvel okuduğum bazı yazılarda PIC türü işlemcilerin bu tip durumlarda RESET attığını öğrenmiştim. Kondansatörün şiştiğini görür görmez şüphelendim. Ayrıca işlemcinin yakınında kondansatör de yoktu ki bu kondansatör olursa daha iyi olur. 100uF değerindeki bu kondansatör kart üzerinde oluşacak harmonikler, pikler gürültüler şunlar bunlara karşı işlemciyi koruyacaktı. 

Kondansatör bozulunca normal durumda zaten zar zor çalışan işlemci motorun gürültüsünü filtreleyemiyordu ve işlemci tüm gürültüye açık haldeydi bu nedenle reset atıyordu. İyi ki arduino-atmega tipi işlemci kullanmamışlar bu tip işlemciler bu sorunlara karşı daha dayanıksız.

07 Osman

Ama işin garibi, bu sorunu videoda da görüldüğü üzere sadece maximum seviyede çalıştığında yapıyor.

07 Osman

Alıntı yapılan: seron - 15 Eylül 2020, 20:37:42Ayrıca işlemcinin yakınında kondansatör de yoktu ki bu kondansatör olursa daha iyi olur. 100uF değerindeki bu kondansatör kart üzerinde oluşacak harmonikler, pikler gürültüler şunlar bunlara karşı işlemciyi koruyacaktı. 

Yani yinede o bahsettiğin yere 100 mf kondansatör koyayım mı ?
bir de 100nF koy bence

seron

Alıntı yapılan: 07 Osman - 16 Eylül 2020, 16:08:40Ama işin garibi, bu sorunu videoda da görüldüğü üzere sadece maximum seviyede çalıştığında yapıyor.
Maksimum seviyede çalıştığında motor daha yüksek gürültü üretir.
Bu şekilde sorunsuz çalışıyorsa elleme. Kaç binliralık aleti tamir ettin, paran cebinde kaldı. Daha fazla maceraya gerek yok.

07 Osman

Alıntı yapılan: 07 Osman - 16 Eylül 2020, 16:10:23bir de 100nF koy bence

Bunu da mı ben yazmışım ?  ::op  ::op  :du:  :du:

seron

Alıntı yapılan: 07 Osman - 17 Eylül 2020, 09:49:55Bunu da mı ben yazmışım ?  ::op  ::op  :du:  :du:
Hayır abi tabiki ben yazdım :D
O anda arızayı gidermeye çalışıyoduk. O da çarelerden birisiydi. Ayrıca PIC gibi işlemcilerin sapıtmaması için o kondansatör hep konur. Konuş şeklini de şöyle izah edeyim, entegrenin VCC ile GND besleme bacakları arasına ve mümkün mertebe en yakın şekilde.
Benim demek istemem şu: şimdi onu takarsın, ben şanssız bir insanım tam tamir edilmiş şeyi bozarız ben rezil olurum. Yani işin özeti şu amerikalıların bir sözü vardır "Çalışıyorsa elleme". İşte olay bu. :) Takarsan ne olur? Bişey olmaaaaz? Hatta daha sağlam olur.

07 Osman

Alıntı yapılan: seron - 17 Eylül 2020, 10:02:22Hayır abi tabiki ben yazdım :D

Sen gizli  moderatörsün o zaman, mesajlara müdahale yetkin var. Amerikalıların dediği gibi "Big Boss" :D

seron

Alıntı yapılan: 07 Osman - 17 Eylül 2020, 10:42:41Sen gizli  moderatörsün o zaman, mesajlara müdahale yetkin var. Amerikalıların dediği gibi "Big Boss" :D
Aaaa! Bidakka.  :o  Ben bir de 100nF koy bence diye bişey yazmadım abi.  :du: Ha içimden geçti ama yazmadım çok iyi hatırlıyorum ki yukarda da yok(içimden geçeni de okumamışındır artık o kadar da değil). 100nFyi 100uF zannedince e ben de öyle bir tavsiye verince işler karıştı. Galiba sen arka planda tavsiye almışsın. Tavsiye doğru. 100nF kapasitör daha keskin ve yüsgek  :)  frekanslı parazitikleri 100nF de daha bi yumuşak daha bi başka çeşit parazitikleri bastırır ikisi kardeş kardeş geçinir gider. Ulan ben de diyorum gizli admin ne. Galiba Adnan hoca arkaplandan tavsiye gönderdi arada bana da gönderir o :D

07 Osman

Alıntı yapılan: seron - 17 Eylül 2020, 12:14:47Galiba Adnan hoca arkaplandan tavsiye gönderdi arada bana da gönderir o :D

Haklısın,  sağolsun o göndermiş.       Ama o BİR DE  100nf koy demiş.  Şimdi ben entegrenin Vcc ve ground ayaklarına  hem senin dediğin 100mf hem de Adnan ustanın dediği 100nf mi koyacam. Yani paralel olarak.

seron

Evet abi bi sıkıntı yapmaz iyi olur.

Paralel olacak. 100nF mercimek kondansatör. Bunun artısı eksisi olmaz. Elektrolitik olan 100uF artı-eksiye dikkat edeceksin. İkisini birbirine paralel gelecek şekilde entegreye lehimle.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın