Çin 7805 Çoklu Modül Besleme Ünitesi

Başlatan seron, 06 Eylül 2020, 14:56:57

seron

Bunu birden fazla modülü beslemek için tasarlamışlar sanırım. Taklit edilemesin anlaşılamasın diye de standart dışı yöntemlerle dolandırdıkça dolandırmışlar.

Orjinali:

[attach type=image]14147[/attach]

Ticaret yapmak herkesin hakkıdır buna benim saygım sonsuz ama bütün düya ekonomisini bağımlı hale getirirsen gızarım. Hele hele "çinde daa ucuz yeaaa" kafasına sinir oluyorum.

[attach type=image]14149[/attach]
[attach type=image]14151[/attach]

Bakır yollar orjinalinkinden daha kalın. Ayrıca bakır dolgu ile doldurdum bunun hem artısı hem eksisi var. Artısı asitleme işlemi esnasında daha az zararlı gaz çıkar ve reaksiyon süresi kalkması gereken bakır miktarı az olduğundan nispeten daha kısa olur. Eksisi ise bakır dolgulu kartlar daha fazla toner harcatır. Özellikle kaliteli toneri olan sıkıntısız yazıcıları bulmanın başlı başına saç baş yolduran bir durum olduğu gözönüne alınırsa anlarsınız. Bunun gibi yüz proje bassanız ne kadar toner gideceğini varın siz hesaplayın.

Devrede gözünüze tuhaf gelen şeyler olacak. Ama dikkatli incelerseniz bir sorun yok. Yukarıda da açıkladım. Çinli sağ elle tutulması gereken kulağı sol elini apış arasından dolandırarak tutmuş. Yolların anormal denecek kadar farklı şekilde çizilmesi bu devre yanlış çizilmiş demenize neden olabilir. Bir yanlışlık yok. Artı ile eksinin yönü çıkış terminalinde terstir. LEDin katotu dirence değiyor. Bunun haricinde herşey gayet anlaşılır. Pin konnektör birden fazla arduino vb beslenmek için konmuş. Pinli istemem diyenler için de vidalı terminal konmuş.  Bu kadar basit ve aptalca bir tasarım için fazla yazdım ama anlaşılır olsun istedim.

Bu modülü ilk gördüğümde alttaki sarı renk pin headerleri görünce zannettim ki 7805'in Referans bacağını eksiye campırla ilişkilendirmek için... Yani arkada zener diyodu olur SMD kılıf, sen de hangi pinleri campırlarsan çıkış terminalinden o kadar V alırsın. Ama yanılmışım. Yine de güzel bir fikir. Onu da çizip bugün içinde burada paylaşmaya çalışıcam...

Baskıyı ekledim. Sanırım 26 adet var. Ölçü A4, terslenmiş ve pdf formatında.

İyi çalışmalar.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın