Öğrencilere Regüle Güç Kaynağı Eğitim Tahtası

Başlatan seron, 04 Eylül 2020, 19:34:41

seron

Yeni başlayan meraklı gençlere, teknik okul okuyanlara ve proje ödevi alan diğer okul öğrencilerine, güç kaynağı ile ilgili temelleri öğrenebilmeleri adına eğitim tahtası çizdim.

[attach type=image]14110[/attach]

[attach type=image]14112[/attach]

Kart üzerinde çeşitli test noktaları bulunmaktadır. Filtre kondansatörü devreden çıktığında ne olur? Osiloskopta ne okunur? Tekrar girdiğinde ne olur?

Bu testler yapılırken KEY-1 anahtarından faydalanılır ve test süresince KEY-2 AÇIK (turn off) modda bekletilir. Öğrenci doğrultma ve filtrelemeyi anladıktan sonra KEY-2 KAPALI hale getirilerek bu defa regülasyon devresi incelenir.

Devre üzerindeki dişi header soketlerine direnç, çeşitli değerlerde zener diyodu takmaya müsaittir. Potansiyometre yapılan değişiklikleri görebilmesi için kullanılacaktır. Her bir değişiklik ve ayarı çıkıştaki vidalı terminale bağladığı ölçü aleti, osiloskop, ve yükler üzerinde görme şansı vardır.

Vakti zamanında bunların eksikliğini çok duyduğum için çizip paylaşmayı seviyorum. Aranızda eğitmen ya da öğrenci varsa indirip istifade edebilir. Hatta yaptıktan sonra sadece eğitimde değil, projelerini beslemek için de kullanabilir. Transistör BD243C NPN'dir. Soğutucu mutlaka kullanılmalıdır.

Baskı zaten terslenmiştir ve çıktı alınır alınmaz direkt bakır plakete yapıştırılıp ütülenebilir. Baskı boyutu A4 kadar ve bir basmada 5 adet çıkar.

İyi eğitimler, iyi çalışmalar.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın