Hangi Potansiyometre Daha İyi Olur?

Başlatan seron, 03 Eylül 2020, 20:00:25

seron

Çinden siparişle alınan LM317 modülünü biliyorsunuz.

[attach type=image]14095[/attach]

Bu ara biraz boş zamanım var. Bunun aynısının yerlisinden çizmek istiyorum. Lakin trimpot seçiminde kararsız kaldım. Orjinalindeki gibi çok turlu bourns trimpot yerleştirecektim ama yurtiçinde neredeyse hiç bulunmuyor tek tük var. Özdisanda da var ve fiyatı biraz fazla.

[attach type=image]14097[/attach]

Öte taraftan minik yapılı başka bir tek turlu pot kullanmayı düşündüm.

[attach type=image]14099[/attach]

Hangisi daha kolay bulunur ile hangisi daha sağlıklı olur arasında kaldım. Ne diyorsunuz? Bir basmada 30 tane falan çıkacak şekilde çıktı paylaşıcam. Modülün yurtiçi fiyatı 7,90TL ila 13TL arasında olsa gerektir. Fakat kargo süresi ve gümrük zıkkımı nedeniyle herkes kendi yapsın düşüncesi güttüm. Değer mi'yi değmez mi'yi takmıyorum çizicem koyucam buraya isteyen alır faydalanır.

cevat1

Çok turlu... Ve her yerde bol miktar da var.

Multiturn trimpot

Yusuf usta

LM 317 ile kimse tercih etmiyor. düşük voltajda amper düşüyor. Motora bağlasan tork düşüyor. 7805 ile yapılan işin aynısı için ben bunu tercih etmem. çizeceksen lm2596 ile olandan çiz. beş liraya hazır modülü satılsa da meraklısı ve amatör için iyi deneyim olur, yapan güle güle kullanır.

LM317 ile yapayım illa ki dersen, çok turlu kullanmasan da olur. sıkı ve kaliteli tek turlu potlar var. 5 k olması gerekiyor orada trimpot. bakayım bende belki artık trimpotlar içinde uygun değer varsa elli atmış tane seçerim yakın değerde varsa. aslında elle çevirmeli bir trimpot var şahane bir şey. ama değeri 2k9 gibi saçma bir değerde, kullanılamıyor. lm317 devresinde kullanılabilirliği konusunda biraz araştırma yapmak lazım. out ucundan gelen 240r direncin değeri değişiise iş görür belki. ama o değer minimum değerse sıkıntı olur.

Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

seron

Abi kimse tercih etmezse etmesin. Piyasada bulunabilir bir pot ile çizip ortaya koyucam. Ola ki yok ben kargo bekleyemem yok ben çinden bekleyemem diyen çıkarsa kendisi bassın çıkarsın. Piyasada yaygınlığı iyi bir pot ile çizeceğim. Madem çok turlu mavi kolay bulunuyor, çok turlu kılıf kullanayım. Bir de akım olayına baktığımız zaman bunun sahtesi piyasada çok geziyor. LM317 T olanı dataşette 1,5A max görünüyor ama bul bulabilirsen. Orası yapana kalmış ben sadece arşivlicem. Orjinal değerleri de koruyalım uydurmaya gerek yok.

seron

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 04 Eylül 2020, 12:35:33LM 317 ile kimse tercih etmiyor. düşük voltajda amper düşüyor. Motora bağlasan tork düşüyor. 7805 ile yapılan işin aynısı için ben bunu tercih etmem. çizeceksen lm2596 ile olandan çiz. beş liraya hazır modülü satılsa da meraklısı ve amatör için iyi deneyim olur, yapan güle güle kullanır.

LM317 ile yapayım illa ki dersen, çok turlu kullanmasan da olur. sıkı ve kaliteli tek turlu potlar var. 5 k olması gerekiyor orada trimpot. bakayım bende belki artık trimpotlar içinde uygun değer varsa elli atmış tane seçerim yakın değerde varsa. aslında elle çevirmeli bir trimpot var şahane bir şey. ama değeri 2k9 gibi saçma bir değerde, kullanılamıyor. lm317 devresinde kullanılabilirliği konusunda biraz araştırma yapmak lazım. out ucundan gelen 240r direncin değeri değişiise iş görür belki. ama o değer minimum değerse sıkıntı olur.
Flood için kusura bakmayın.

Yusuf abi şurada gevv çok güzel paylaştı o LM2596dan
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,8733.0.html

Gerber dosyası hazır. Yani benim çizmeme hiç gerek kalmadı. Olan zaten oradan indirir basar.

Yusuf usta

Alıntı yapılan: seron - 04 Eylül 2020, 14:48:54Abi kimse tercih etmezse etmesin. Piyasada bulunabilir bir pot ile çizip ortaya koyucam. Ola ki yok ben kargo bekleyemem yok ben çinden bekleyemem diyen çıkarsa kendisi bassın çıkarsın. Piyasada yaygınlığı iyi bir pot ile çizeceğim. Madem çok turlu mavi kolay bulunuyor, çok turlu kılıf kullanayım. Bir de akım olayına baktığımız zaman bunun sahtesi piyasada çok geziyor. LM317 T olanı dataşette 1,5A max görünüyor ama bul bulabilirsen. Orası yapana kalmış ben sadece arşivlicem. Orjinal değerleri de koruyalım uydurmaya gerek yok.

Aynen. çok turlu trimpot piyasada bolca var. öyle çiz o zaman. Sen bazen yapayım üreteyim ucuz fiyata mal edip satayım diye çalışmalar yapıyorsun, bu da onlardansa diye o şekilde fikir beyan ettim.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın