Eski Speakerları Değerlendirme

Başlatan Ityreal, 12 Ağustos 2020, 14:56:43

Ityreal

Merhabalar,
Evimde bulunan 10W 4ohm (Hi_Fi Stereo) hoparlörleri değerlendirmek ve bu sırada elektronik bilgimi arttırmak niyetindeyim.
Amacım öncelikle bir amplifikatör devresi ile hoparlörlerimi  3.5mm jak kablosu ile çalışır duruma getirmek. Daha sonrasında da gerekli ekolizasyon ve bluetooth bağlantısı için çözümler bulmak istiyorum. Bir süredir araştırıyorum ama henüz tam olarak nasıl başlayacağımı bulabilmiş değilim.
Bana verebileceğini her türlü tavsiye ve öneriye açığım. Üniversitede bir şey öğretmiyorlar...

dede_salih

Merhabalar
Başlangıç olarak 5 bacaklı TDA serisi entegrelere bakmanı öneririm. (TDA2003, 2030, 2050 v.b.) Az bileşenle sonuca ulaşmanı ve uygun fiyatlarıyla kendini geliştirmene yardımcı olur. İster bir adet kullanıp mono, 2 adet kullanıp stereo yada bir çifti köprü bağlantı ile güçlendirip kullanabilirsin. Aramayı ingilizce olarak yaparsan birçok devre şeması karşına çıkar. (TDA2030 bridge, TDA2050 stereo circuit v.b.)
Hatta çıkışları transistörler ile güçlendirilmiş devre şemaları bulmanda mümkün. Elime geçen birçok 2.1 sistemde TDA2030 kullanıldığını gördüm.

Amfi ile biraz haşır neşir olduktan sonra ton kontrol devrelerine bakarsın biraz. Bunlarda opamp kullanılan aktif filtreler ve opamp olmayan transistörlü pasif filtreler o.ü. 2 gruplar. En azından ben öyle biliyorum. İşin içine girdiğinde çok ciddi hesaplamalar gerektiren konular bunlar ama kendine yetecek kadar öğrensen kafidir diye düşünüyorum. Ben öyle yapıyorum. Bjt transistörlü ses, bas ve tiz olarak 3 ayarlı pasif bir ton kontrol devresi benim işimi fazlasıyla gördü.

Bluetooth kısmı ise en kolayı. Kalem pil boyutunda 3.5 mm jack girişli kitler satılıyor. Fiyatlarıda uygun. Tak ve kullan.

Ses devreleri hassas devreler olduğundan en ufak parazit hoparlörlere yansıyacaktır. Bunu istemezsin. Bu yüzden topraklama olayına mutlaka dikkat etmelisin.
Birde entegrelerin besleme girişindeki filtre kapasitörlerini mümkün olduğunca entegreye yakın tut. Yoksa besleme kaynaklı olarak entegreler ısınıp yanabiliyor.

Söyleyeceklerim şimdilik bunlar. En azından sana başlangıç için fikir verir. Takıldığın yer olursa yine yaz. Elimden geldiği kadarıyla yardımcı olmaya çalışırım.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın