Battery Düşük Seviye Kesici Yardım Lazım

Başlatan seron, 30 Temmuz 2020, 21:03:40

seron

Acil durum aydınlatma otomatiği çiziyorum. Bu devre 7Ah jel akü içermekte ve şerit LED sürmeyi planlıyorum. Devreyi kit ya da Modül şeklinde hazırlayacağım. Çoklu şekil PDF yapıp başlık açıp sunacağım.

Devrede Otomatik şarj kesici bulunmaktadır böylece akünün hasar görmesini önlemeyi planlıyorum. Ayrıca elektrik yokken aküyü dibine kadar kullanmaması açısından 10.5V civarlarında yük akımını otomatik kestirmek istiyorum. İşte burada sıkıntı yaşıyorum. Kesici devresinin röleli olmayıp transistörlü olmasını (ya da moslu da olur) istiyorum. Aşağıda bir devre çizdim.

[attach type=image]14002[/attach]

Devrede sağa doğru bakın orada bir transistörün kollektöründe vidalı terminal bulunmakta LED leridi buraya bağlanacak. Şöyle düşündüm transistörün beyzindeki zeneri görüyorsunuz oraya 10V zener bağlasam akü zayıflayınca yükü de keser mi acaba?

Gerçekten bilmediğimden soruyorum olayı anlayan ya da basit bir ek devre ile çözebilecek birisi var mı?...

İyilik yap denize at, balık bulmasa Halık bulur. -Atasözü

Soruyu sor, başlık aç, yanıt veren olmasa seron bulur. -Forum versiyonu.

Umarım yine kendin pişir kendin ye lokantasına gitmek zorunda kalmayız. Üstümüz başımız yağ kokuyor.

stk4221

Gardaş geçen bir devre paylaşmıştin. Birde motorlu devlerelerde demeraja bindigin de korumaya gecermi
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

stk4221

seron

Bu o devre gibi çalışmıyor.
Demeraj için özel devre yapmak lazım. Ki onu anca mühendis seviyesinde birisi ve test yapa yapa yapabilir.
Yav kardeş, kaçıncı defadır yardım istiyorsun, kaç oldu hep yardım edemiyorum. Mahcup durumdayım ama elimden de birşey gelmiyor.

stk4221

Gardaş estağfurullah sorun değil. Canın sağolsun burada ne güzel istişarelerde bulunuyoruz. İmkanin olduğunda yardım ediyorsun zaten bilgine sağlık.

seron

Yav ne olur biri birşey yazsa sabaha kadar uyuyamam şimdi ben. Benim de hastalığım bu. Aklıma birşey geldi mi çizip ortaya hönk diye koyasım geliyo.

seron

Alıntı yapılan: stk4221 - 30 Temmuz 2020, 22:27:15Gardaş estağfurullah sorun değil. Canın sağolsun burada ne güzel istişarelerde bulunuyoruz. İmkanin olduğunda yardım ediyorsun zaten bilgine sağlık.
Sen şuraya bir baksana:
https://forum.donanimhaber.com/mosfet-ler-paralel-baglanir-mi--144801632
birisi mosfet paralel bağlanır mı diye sormuş diğeri kaynak vermiş. Ağır bir motor süreceksen işine yarayabilir.

AX

Merhaba Seron, Akü düşük gerilim kesme devresi için bir devre çizdim fakat denemedim ama çalışıyor görünüyor. Öncelikle devrenin daha kararlı çalışması için 2 transistörlü şimit tetiği oluşturdum eksi çıkışı TO-252 kılıflı minik SMD N kanal bir MosFet transistörle anahtarladım öyle minik olduğuna bakma Drain akımı 17 Amper önerilen 12 Amper kısa süreli pik akımı ise 68 Amper PCB de Drain pininin bakır alanını dolgun ve büyük çizerek transistörü soğutabilirsin ki bence ılımayacak bile. Devrenin ayarı basittir şemanın altına not düştüm. Baskılı devre tasarım konusunda oldukça başarılısın bu devre senin için hava-civa. Pratikte herhangi bir sorun olursa paylaş sorunu çözeriz. Kolay gelsin...

stk4221

Alıntı yapılan: AX - 31 Temmuz 2020, 01:55:37Merhaba Seron, Akü düşük gerilim kesme devresi için bir devre çizdim fakat denemedim ama çalışıyor görünüyor. Öncelikle devrenin daha kararlı çalışması için 2 transistörlü şimit tetiği oluşturdum eksi çıkışı TO-252 kılıflı minik SMD N kanal bir MosFet transistörle anahtarladım öyle minik olduğuna bakma Drain akımı 17 Amper önerilen 12 Amper kısa süreli pik akımı ise 68 Amper PCB de Drain pininin bakır alanını dolgun ve büyük çizerek transistörü soğutabilirsin ki bence ılımayacak bile. Devrenin ayarı basittir şemanın altına not düştüm. Baskılı devre tasarım konusunda oldukça başarılısın bu devre senin için hava-civa. Pratikte herhangi bir sorun olursa paylaş sorunu çözeriz. Kolay gelsin...
Üstad motorlu devrelerde verimli olurmu.

AX

Alıntı yapılan: stk4221 - 31 Temmuz 2020, 04:21:26Üstad motorlu devrelerde verimli olurmu.

Öncelikle herkese hayırlı bayramlar..,
"stk4221" ne yapmak istediğini ve hangi tip motor kullanacağını teknik verileriyle yaz elimden geldiğince yardım ederim.

stk4221

Hayırlı bayramlar forum sakinleri
Üstad mesela akülü araçların deşarj icin. Motorlar genelde 2 AMP ama  demeraj binince 15 AMP görebiliyor. Kısa süreli düşmelerde birden korumaya geçmemesi gerekir. Yada bir trimpot yardımı ile ayarlanabipmeli

seron

Herkese hayırlı bayramlar dilerim.

Alıntı yapılan: AX - 31 Temmuz 2020, 01:55:37Merhaba Seron, Akü düşük gerilim kesme devresi için bir devre çizdim fakat denemedim ama çalışıyor görünüyor. Öncelikle devrenin daha kararlı çalışması için 2 transistörlü şimit tetiği oluşturdum eksi çıkışı TO-252 kılıflı minik SMD N kanal bir MosFet transistörle anahtarladım öyle minik olduğuna bakma Drain akımı 17 Amper önerilen 12 Amper kısa süreli pik akımı ise 68 Amper PCB de Drain pininin bakır alanını dolgun ve büyük çizerek transistörü soğutabilirsin ki bence ılımayacak bile. Devrenin ayarı basittir şemanın altına not düştüm. Baskılı devre tasarım konusunda oldukça başarılısın bu devre senin için hava-civa. Pratikte herhangi bir sorun olursa paylaş sorunu çözeriz. Kolay gelsin...

Merhaba @AX .
Açıkçası gözlerimi yaşarttın.

Devrene dün gece telefondan bakmıştım. Nasıl çalıştığını kafamdan simüle etmeye çalıştım. Bana da çalışır gibi geliyor.

Sorular:
-Mosfeti yüzey montajlı değil de delik montajlı seçebilir miyiz? TO-220 kullanmak istiyorum.
-Elektrik varken LEDler yanmamalı. Devreye nasıl uydurabiliriz? Referans benim devre.

seron

Çizdiğim devreyi anlamayanlar varsa açıklayayım flood yapıyorum ama af buyrun ayrı mesaj olursa daha iyi olur dikkat çekmesi açısından.

Devrede girişten 15-18VDC girmekte. Hemen girişte LM317 akım sınırlayıcı olarak görev yapıyor. Uyguladığım 2W'lı direnç, tahminim odur ki 260mA akım çekilmesine müsaade edecektir. Böylelikle 7Ah jel akünün "yavaş şarj" modunda doldurulmaktadır. Gerekirse akımı arttırabilirim burası sıkıntı değil.

Bundan sonraki röleli-transistörlü devre, akü dolduğu zaman şarj akımını kesmeye yarar. Röle açılınca akü geriliminde ufak düşmeler olabilir. Belli bir seviyenin altına düşünce transistör röleyi tekrar bırakır ve şarj yeniden başlar.

Aküden hemen sonraki anahtar cihazı açıp kapatmak için (aydınlatmayı).

Anahtarın sağında H şeklinde bir yapı görüyorsunuz. Bunu hintli videolarından gördüm :) Akü belli bir seviyenin altına indiğinde LED yakıyor. Bu devreyi "AKÜ ZAYIF" göstergesi olarak kullanabilirim. Mesela 12V'nin altına düşünce yanarak zayıf diye uyarır, 10,5V'a eriştiğinde @AX 'ın devresi LED leri söndürür. Durum ooookeeey olur.

Bu devre çeşitli amaçlarca binalarda, bodrumlarda orda burda kullanılabilir. Geliştiricem.

AX

Alıntı yapılan: seron - 31 Temmuz 2020, 15:04:14Çizdiğim devreyi anlamayanlar varsa açıklayayım flood yapıyorum ama af buyrun ayrı mesaj olursa daha iyi olur dikkat çekmesi açısından.

Devrede girişten 15-18VDC girmekte. Hemen girişte LM317 akım sınırlayıcı olarak görev yapıyor. Uyguladığım 2W'lı direnç, tahminim odur ki 260mA akım çekilmesine müsaade edecektir. Böylelikle 7Ah jel akünün "yavaş şarj" modunda doldurulmaktadır. Gerekirse akımı arttırabilirim burası sıkıntı değil.

Bundan sonraki röleli-transistörlü devre, akü dolduğu zaman şarj akımını kesmeye yarar. Röle açılınca akü geriliminde ufak düşmeler olabilir. Belli bir seviyenin altına düşünce transistör röleyi tekrar bırakır ve şarj yeniden başlar.

Aküden hemen sonraki anahtar cihazı açıp kapatmak için (aydınlatmayı).

Anahtarın sağında H şeklinde bir yapı görüyorsunuz. Bunu hintli videolarından gördüm :) Akü belli bir seviyenin altına indiğinde LED yakıyor. Bu devreyi "AKÜ ZAYIF" göstergesi olarak kullanabilirim. Mesela 12V'nin altına düşünce yanarak zayıf diye uyarır, 10,5V'a eriştiğinde @AX 'ın devresi LED leri söndürür. Durum ooookeeey olur.

Bu devre çeşitli amaçlarca binalarda, bodrumlarda orda burda kullanılabilir. Geliştiricem.

Bayram nedeniyle hızlı cevap veremiyorum kusuruma bakmayın en kısa sürede yanıtlayacağım . Dilediğin n kanal mosfeti kullanabilirsin devremde mosfeti süren bc547b transistörün bazını başka bir npn transistörle şaseye çekerek kesime götürebilirsin kullanacağın npn transistörün bazını 1n4148'e seri bağlı 2k2 dirençle lm317 nin inputuna gir yani şebeke varken her şartta mosfeti süren npn transistörü kesime götür sadece şebeke ceryanı kesildiğinde devrenin prosesi gerçeklenir. Sen bunu halledebilirsin aksi taktirde ben uygun bir zamanda ek devreyi ilave ederim.

AX

Alıntı yapılan: stk4221 - 31 Temmuz 2020, 13:12:01Hayırlı bayramlar forum sakinleri
Üstad mesela akülü araçların deşarj icin. Motorlar genelde 2 AMP ama  demeraj binince 15 AMP görebiliyor. Kısa süreli düşmelerde birden korumaya geçmemesi gerekir. Yada bir trimpot yardımı ile ayarlanabipmeli

Fırçalı motorlardan mı bahsediyorsun? Genelde 3 fazlı drum motor ve pwm sürücüleri kullanılıyor. Sanırım sen aşırı yükte korumaya girecek bir devre istiyorsun bunun için motorun maksimum demeraj akımını tesbit et bana yaz bir bakalım neler yapabiliyoruz

Ya da motora ilk besleme gerilimi verildiğinde Soft-Start devresi kullan böylece demeraj akımını en aza indirmiş olursun.

seron

Alıntı yapılan: AX - 31 Temmuz 2020, 15:46:27Bayram nedeniyle hızlı cevap veremiyorum kusuruma bakmayın en kısa sürede yanıtlayacağım . Dilediğin n kanal mosfeti kullanabilirsin devremde mosfeti süren bc547b transistörün bazını başka bir npn transistörle şaseye çekerek kesime götürebilirsin kullanacağın npn transistörün bazını 1n4148'e seri bağlı 2k2 dirençle lm317 nin inputuna gir yani şebeke varken her şartta mosfeti süren npn transistörü kesime götür sadece şebeke ceryanı kesildiğinde devrenin prosesi gerçeklenir. Sen bunu halledebilirsin aksi taktirde ben uygun bir zamanda ek devreyi ilave ederim.
Tamam ben halletmeye çalışıcam iyi bayramlar hocam.

AX

Devredeki 6k8 direncin yerine 68Ω kullan yanlışlıkla yazmışım.

seron

Müsait olunca bakabilir misiniz?

Devreyi değiştirdim. Röleye gerek yok bu nedenle kaldırdım onun yerine LM317'li akü şarj devresi ayarladım. Akım sınırlaması bulunmakta ve normal şarj akımının altına çekilmiş durumdadır. Böylelikle cihazın 7/24 güç kaynağında kalmasında ve akünün devamlı şarjda durmasında bir sakınca yok. Akü gerilimi ile Akımı ayarlanmış LM317 eşitlenmeye başladığında (çok turlu trimpot ile 13,7Volta ayarlanmalıdır) şarj zaten otomatik durmuş olur ve fakat, devamlı beslemede kalacağında akü ömrü daha yüksek olacak, sülfatlaşma oluşmayacaktır.

Devrede aynen verdiğiniz çizimi PCB'ye aktarmaya çalıştım. Açıkça şunu söyleyeyim resssmen ağzıma sışdı ağzıma ağzıma. Defalarca silip yeniden başladım ama sanırım acemilik, bir türlü ideal bir PCB çizemedim. En son bu çıktı ortaya. Devre şeması ile PCB'nin bir yanlışlık var mı diye kontrol edilmesi gerekiyor. Onay aldığım anda başlık açıp paylaşacağım. Bu arada devre kartı altınkaya elektronik'in ürettiği güzel bir duvar tip kutuya uyacak şekilde çizildi.

[attach type=image]14006[/attach]

[attach type=image]14008[/attach]

Tam boy verdim ki rahat bakabilin diye. Battery low ışığı iptal. Ayrıca aç/kapa anahtarı iptal. Kütüphanemde o kadar ampere dayanacak anahtar yok. Kutunun da şeklini bozmaya gerek yok zaten vidalı terminaller yüzünde bir tarafından kesilmek zorunda kalacak...

Kolay gelsin.

AX

Alıntı yapılan: seron - 01 Ağustos 2020, 00:14:30Müsait olunca bakabilir misiniz?

Devreyi değiştirdim. Röleye gerek yok bu nedenle kaldırdım onun yerine LM317'li akü şarj devresi ayarladım. Akım sınırlaması bulunmakta ve normal şarj akımının altına çekilmiş durumdadır. Böylelikle cihazın 7/24 güç kaynağında kalmasında ve akünün devamlı şarjda durmasında bir sakınca yok. Akü gerilimi ile Akımı ayarlanmış LM317 eşitlenmeye başladığında (çok turlu trimpot ile 13,7Volta ayarlanmalıdır) şarj zaten otomatik durmuş olur ve fakat, devamlı beslemede kalacağında akü ömrü daha yüksek olacak, sülfatlaşma oluşmayacaktır.

Devrede aynen verdiğiniz çizimi PCB'ye aktarmaya çalıştım. Açıkça şunu söyleyeyim resssmen ağzıma sışdı ağzıma ağzıma. Defalarca silip yeniden başladım ama sanırım acemilik, bir türlü ideal bir PCB çizemedim. En son bu çıktı ortaya. Devre şeması ile PCB'nin bir yanlışlık var mı diye kontrol edilmesi gerekiyor. Onay aldığım anda başlık açıp paylaşacağım. Bu arada devre kartı altınkaya elektronik'in ürettiği güzel bir duvar tip kutuya uyacak şekilde çizildi.

[attach type=image]14006[/attach]

[attach type=image]14008[/attach]

Tam boy verdim ki rahat bakabilin diye. Battery low ışığı iptal. Ayrıca aç/kapa anahtarı iptal. Kütüphanemde o kadar ampere dayanacak anahtar yok. Kutunun da şeklini bozmaya gerek yok zaten vidalı terminaller yüzünde bir tarafından kesilmek zorunda kalacak...

Kolay gelsin.

Emeğine sağlık güzel olmuş devreyi test edebildin mi? Yalnız 6k8 değil bu benim hatam, 6Ω8 de değil 68Ω olacaktı eğer LED ler sönmez ise o direncin değerini biraz düşürebilirsin yani LED ler sönene kadar ben 68Ω yeterli olacağı kanısındayım böylece devredeki schimitt trigger bölümü daha kararlı çalışacak.

AX

Alıntı yapılan: AX - 01 Ağustos 2020, 03:43:03Emeğine sağlık güzel olmuş devreyi test edebildin mi? Yalnız 6k8 değil bu benim hatam, 6Ω8 de değil 68Ω olacaktı eğer LED ler sönmez ise o direncin değerini biraz düşürebilirsin yani LED ler sönene kadar ben 68Ω yeterli olacağı kanısındayım böylece devredeki schimitt trigger bölümü daha kararlı çalışacak.

Hatalarımız olmuş ben direk mosfetin gate ini şaseye çek dememişim diğer durumda LED ler hep yanık kalacaktı şemayı ve PCB yi düzelttim fakat BC transistörlerin emitter ve collector pinleri yanlış olmuş düzeltemediğim gibi ilavemi de ters yaptım sen artık karta monte ederken transistörlerin yönünü tam ters çevirirsin.
Şarj devresine gelince en doğru olanı yapmışsın Constant Current - Constant Voltage en baştan söylemek istedim ama senin devre de çalışırdı. Şema ve PCB ektedir.

AX

PCB yi inceledim 15k eksikti dik kullandım.[attach type=image]14016[/attach]

seron

Kontrol ediyorum efendim. Bir bakayım.
68 Ohmu yanlışlıkla 6.8 yapmışım. Değilse uyarınızı görmüştüm. Kafa yoruluyor çizerken. Diğer uyarılarınızı da dikkate alacağım 15k da dahil. MOSFET'in bağlantısına tekrar dikkat edeceğim.

NOT: Denim devre yapma - kontrol etme şansım hiç yok. Bu işi hobi olarak yapıyorum ve onay alırsa arşivime alıyorum. Yapmak isteyen için de paylaşıyorum. Çizim işi benim için bir hobi yani :)

Yardımlarınıza çok teşekkür ederim.

seron

Alıntı yapılan: AX - 01 Ağustos 2020, 05:24:43Hatalarımız olmuş ben direk mosfetin gate ini şaseye çek dememişim diğer durumda LED ler hep yanık kalacaktı şemayı ve PCB yi düzelttim fakat BC transistörlerin emitter ve collector pinleri yanlış olmuş düzeltemediğim gibi ilavemi de ters yaptım sen artık karta monte ederken transistörlerin yönünü tam ters çevirirsin.
Şarj devresine gelince en doğru olanı yapmışsın Constant Current - Constant Voltage en baştan söylemek istedim ama senin devre de çalışırdı. Şema ve PCB ektedir.
Merhabalar tekrar. Çok zahmet çekmişsiniz üstelik resim üzerinden düzeltme yapmak çok zordur açıkçası nasıl başardınız hayret ettim.

Sırayla gidelim.
"Hatalarımız olmuş ben direk mosfetin gate ini şaseye çek dememişim" tek tek alıntı yapmak zor oluyor tırnak içine alacağım.
Ben elektronik eğitimi almadığım için yanılıyor da olabilirim fakat devre şemasında sizin düzelttiğiniz durum da da geyti yine şaseye çekmiş oluyorsunuz? Ya da ben neyi anlamadım...

"BC transistörlerin emitter ve collector pinleri yanlış olmuş düzeltemediğim gibi ilavemi de ters yaptım"
Düzelttim. Lakin burada çok önemli birşey söylemek istiyorum. Yıllardır BC547 tip transistörler ile 2N2222 transitörlerin pinoutlarını nasıl başardım bilmiyorum hep yanlış hatırlayarak yanlış çizmişim. Bugüne kadar çizdiğim bütün devrelerde bu yanlış bilgi ile çizdim hata benim tamam.

Ama arkadaşlar burada ben bir sürü devre paylaştım. Bir tane arkadaş da gelip o transistör ters bağlı demedi. Bu kadar mı kendinizden geçtiniz oğlum? Şimdi arşivimdeki tüm devreler tek tek açılacak hepsi düzeltilecek. Allahtan arkadaş sağolsun uyardı. Paylaştığım çoğu konularda 547 ve 2222'yi sıkça kullandım. Şimdi hepsini tesbit edip değiştirmek zor. Kusura bakmıcaksınız artıkın yapacak bişey yok...

Düzeltilmiş halini veriyorum elden geldiğince dikkat ettim umarım bir yanlışlık yoktur.

[attach type=image]14018[/attach]

NOT: En sağda akü şarj devresinin transistörünü de düzelttim. Resimde düzeltilmemiş görünüyor onu unutmuşum. Hatta hala kontrol ediyorum... Bir sıkıntı olursa bildirin buralardayım.

AX

Alıntı yapılan: seron - 01 Ağustos 2020, 13:48:08Kontrol ediyorum efendim. Bir bakayım.
68 Ohmu yanlışlıkla 6.8 yapmışım. Değilse uyarınızı görmüştüm. Kafa yoruluyor çizerken. Diğer uyarılarınızı da dikkate alacağım 15k da dahil. MOSFET'in bağlantısına tekrar dikkat edeceğim.

NOT: Denim devre yapma - kontrol etme şansım hiç yok. Bu işi hobi olarak yapıyorum ve onay alırsa arşivime alıyorum. Yapmak isteyen için de paylaşıyorum. Çizim işi benim için bir hobi yani :)

Yardımlarınıza çok teşekkür ederim.

Dostum, Rica ederim benim için bir zevkti devrede sıkıntı olursa paylaş mutlaka sonuca varırız. Ayrıca sen çok başarılı, azimli birisin, AR-GE neden vardır biliyormusun? Her şey kağıt üzerinde hesaplamalarla bitmiyor, tolerans faktörü ve diğer nedenlerle en ince ayrıntısına kadar hesaplanarak yapılmış tasarımlar bazen problem çıkarabiliyor. Hata insanoğluna ait bir refleks biçimidir ve hepimiz hata yapıyoruz bazen hatalarla bilim dünyası yeni icatlara kavuşmuştur. Demek ki yanlışlıkla doğruyu bulabiliyor insan. Bu dert edilecek bir durum değildir. Hatalarla doğruyu bulmak konuda uzmanlaşmak demektir tecrübe dediğimiz şey bu yoldan geçiyor, onun için müsterih ol!. MosFet transistörde bir sıkıntı yok diğer BC547 transistörleri karta monte ederken yazı kısmını çizimdeki bombeli sırt kısma getirip yani 180° ters çevirip karta öyle takarsan devren çalışacaktır. Profesyoneller bu işi para kazanmak için yapıyor Hobistler ise severek yapıyor severek yapılan iş sadece çıkar için yapılan işle bir olabilir mi? Sen doğru yoldasın devam etmelisin ayrıca mütevazi kişiliğin, şahsının bir başka güzel tarafı. Seninle çalışmak güzel.. Kolay gelsin.

seron

Alıntı yapılan: AX - 01 Ağustos 2020, 15:22:02Dostum, Rica ederim benim için bir zevkti devrede sıkıntı olursa paylaş mutlaka sonuca varırız. Ayrıca sen çok başarılı, azimli birisin, AR-GE neden vardır biliyormusun? Her şey kağıt üzerinde hesaplamalarla bitmiyor, tolerans faktörü ve diğer nedenlerle en ince ayrıntısına kadar hesaplanarak yapılmış tasarımlar bazen problem çıkarabiliyor. Hata insanoğluna ait bir refleks biçimidir ve hepimiz hata yapıyoruz bazen hatalarla bilim dünyası yeni icatlara kavuşmuştur. Demek ki yanlışlıkla doğruyu bulabiliyor insan. Bu dert edilecek bir durum değildir. Hatalarla doğruyu bulmak konuda uzmanlaşmak demektir tecrübe dediğimiz şey bu yoldan geçiyor, onun için müsterih ol!. MosFet transistörde bir sıkıntı yok diğer BC547 transistörleri karta monte ederken yazı kısmını çizimdeki bombeli sırt kısma getirip yani 180° ters çevirip karta öyle takarsan devren çalışacaktır. Profesyoneller bu işi para kazanmak için yapıyor Hobistler ise severek yapıyor severek yapılan iş sadece çıkar için yapılan işle bir olabilir mi? Sen doğru yoldasın devam etmelisin ayrıca mütevazi kişiliğin, şahsının bir başka güzel tarafı. Seninle çalışmak güzel.. Kolay gelsin.
Sağolun son eklediğim resimde aynen dediğiniz şekilde transistörlerin yönü çevrilmiş haldedir. İnternetten emin olmak için pinoutları kontrol ederek değiştirdim. Bu hali doğruysa paylaşalım...

AX

Devreyi kurup çalıştırmadan paylaşmamak gerekir en azından breadboard üzerinde test etmek gerekir bu da ancak bayramdan sonra olabilir diyeceğim ama ben bayram sonrası nefes almadan tatile çıkıyorum artık sizlerin ellerinizden öperler...

seron

İyi tatiller dileyelim o zaman. Devrenize bakınca eğer yanlış çözümlemiyorsam şmit-triger tip bir mantık oluşturmuşsunuz. Batarya gerilim seviyesindeki eğri aşağı ya da yukarı çıkarken devreniz çıkışta sadece 1 ve 0 oluşturuyor ki zaten istediğimiz şey de budur. :) Devremizi yapıp test edecek tek kişi şu an yoğun çalışıyor o yüzden onun da deneme şansı yok, görüyorsa buradan selamlar ;) Ben devreyi paylaşırken, "TEST EDİLMEMİŞTİR" şeklinde uyarı yazısı eklerim olur biter. Sorun olmaz.

Çoook teşekkür ederim. Tatildeyken de uğrayın, yalnız bırakmayın bizleri. ::ok

seron

Başka bir forumda da bu konuyu açmıştım. Nitekim geç de olsa yanıt gelmiş. Burayı kastederek sorunu çözmek üzere olduğumuzu bugün devreyle uğraşırken yazmıştım. Arkadaş gelip konuya bakmış. Bana yazdığı yanıt aynen şu:

[url url=https://hizliresim.com/N6G08U nofollow=nofollow][/url]

Demek ki yetenekli insanlar eninde sonunda dikkat çekiyor.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın