220V Röleli Flaşör

Başlatan seron, 30 Temmuz 2020, 13:22:30

seron

Denememiş olmama rağmen teoride çalışır gözüküyor, muhtemelen çalışacak bir flaşör çizdim.

[attach type=image]14000[/attach]

[attach type=image]13995[/attach]

İki tip devre kartı çizdim maksat geyik. Her ikisinin de yer avantajı var. Vida holü yoktur. İkisi de tehlikelidir yalıtılmalıdır. Üstteki ince uzunu daralan makaronla halledebilirsiniz ama alttakine birşey diyemem.

İki tip devrede ufak bir fark var. İlk devrede power LED girişte yer almakta. İkincisinde yer bulamayınca BD139'un CE arasına koydum hem transistörü de yüksek gerilimden korumuş olur güzel fikir...

[attach type=image]13997[/attach]

Devrenin çalışma prensibi basit. 470uF kapasitör 100k üzerinden şarj olmaktadır. Belli bir düzeye kadar şarj olduğunda devreye "yanlış" bağlanmış BC547, BD139'un beyzini aniden besler. Fakat besler beslemez derhal kapatır. Bu suretle röle ortalama 1sn aralıkla tıkırt tıkırt yaparak açılıp kapanarak kendisine bağlı LED gurubunu, 12V LED şeridini, 220V lambayı ne bağlamak istiyorsanız flaş yaptırır.

Röle kontakları girişten bağımsızdır. Harici bir devreyi sürmek için tasarlanmış bir devredir.

Her iki tipi içeren baskı PDFleri arkalı önlü ve terslenmiş olarak ekte. İsteyen yapar çalışırsa teşekkür eder.

Her türlü yoruma açığım.

İyi Çalışmalar...

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın