Arcelik 3470 tuplu tv arizasi

Başlatan Öğretmen27, 25 Temmuz 2020, 14:52:37

Öğretmen27

Ustalar merhaba baslikta belirttigim crt tv 72 ekran.
En bastaki arizasi hic acilmiyordu hoparlorden pit pit diye ses geliyordu.
100 uf 200V bir sismis konda sitor vardi. (145v hattinda) Degistirdim tv acildi ekran karincali olarak geldi.
Uydu aliciyi taktigimda ses var goruntu karanlik.
Scartta soguk lehimler vardi duzelttim ekran geldi.
Ama goruntude karincalanma var. Tam net degil
2 farkli scart da denedim ayrica rca girislerden goruntu aldim ayni.
Kondansitorler kontrol edildi.
 Degisik scart kablolsu ve uydu alici denedim maalasef ayni.
Sasesi 7SZ 190-12.

Fikri olan var mi

AX

Merhaba, fotoğraflara baktım buradaki sorun tuner arızasından veya line hattından kaynaklanan karıncalanma değil, Sanki bir malzeme sparklı çalışıyor ana kart ile uğraşırken şase hattından bir kablo v.s. kopmuş gibi ama kondansatörleri iyice kontrol et EHT Trafosu çevresinde 3µ3..10µ 350V--400V gibi yüksek voltajlı kondansatörler vardır bunlardan kaynaklanabilir. İlk olarak tamir esnasında kopmuş bir kablo var mı onu kontrol et, kopuk şase hattı veya bord da çatlak lehim yoksa o zaman yüksek gerilim trafosunun çevresindeki kutuplu kondansatörleri saç kurutma makinasıyla ısıt televizyonu çalıştır eğer kuru kondansatör var ve sorunun sebebi bu ise parazitlerin azaldığını göreceksin. Kolay gelsin.

Öğretmen27

Alıntı yapılan: AX - 25 Temmuz 2020, 21:51:22Merhaba, fotoğraflara baktım buradaki sorun tuner arızasından veya line hattından kaynaklanan karıncalanma değil, Sanki bir malzeme sparklı çalışıyor ana kart ile uğraşırken şase hattından bir kablo v.s. kopmuş gibi ama kondansatörleri iyice kontrol et EHT Trafosu çevresinde 3µ3..10µ 350V--400V gibi yüksek voltajlı kondansatörler vardır bunlardan kaynaklanabilir. İlk olarak tamir esnasında kopmuş bir kablo var mı onu kontrol et, kopuk şase hattı veya bord da çatlak lehim yoksa o zaman yüksek gerilim trafosunun çevresindeki kutuplu kondansatörleri saç kurutma makinasıyla ısıt televizyonu çalıştır eğer kuru kondansatör var ve sorunun sebebi bu ise parazitlerin azaldığını göreceksin. Kolay gelsin.
Cevap icin tesekkur ederim ustam
Kondansitorleri (kapasitemetre ile) ve direncleri (semaya bakarak) kontrol ettim.
Soguk catlak lehim birkac yerde vardi. Hatta standbye ledinin aralarda sonmesine bile sebebiyet veriyordu.
Saseyi yarin soguk catlak lehime gore yine kontrol edeyim
Sparkli calisiyor ne demek bu arada?

AX

Alıntı yapılan: Öğretmen27 - 25 Temmuz 2020, 23:23:16Cevap icin tesekkur ederim ustam
Kondansitorleri (kapasitemetre ile) ve direncleri (semaya bakarak) kontrol ettim.
Soguk catlak lehim birkac yerde vardi. Hatta standbye ledinin aralarda sonmesine bile sebebiyet veriyordu.
Saseyi yarin soguk catlak lehime gore yine kontrol edeyim
Sparkli calisiyor ne demek bu arada?

"Sparklı çalışmak" örneğin bir komponentin mesela kondansatör plakalarının arasındaki yalıtkan malzemenin delinerek yüksek gerilimde iki kutup arası elektrik kaçağı oluşmasıdır. Bir kondansatörü ölçerken sorun göremeyebilirsin ama çalışırken ark yapabilir bunun sebebi kondansatörü ölçerken uygulanan frekansın tepe gerilimlerinin düşük olmasıdır. düşük gerilimde iki plaka arasında elektrik şeraresi oluşmaz ama yüksek voltajda çalıştırıldığında durum değişebilir. Tavsiyem  EHT çevresindeki yüksek gerilimli kapasitörleri ısıtmandır farkı göreceksin ama en garantisi yenisi ile değiştirmektir.

AX

Neticeyi paylaşırsan sevinirim.

Öğretmen27

Merhaba ustam. Saseyi bastan sona soguk catlak lehim taramasi yaptim.  Suphelendigim yerleri lehimledim ve bazi yerlere yol attim. Goruntu simdi iyi.
Yalniz yazilar tasiyor. Uydu alici ekran ayarlarinda n 4.3 getirdim yine ayni. Vertikal bolumde mi problem var acaba yoksa horz. bolgede mi?
Bu yazi tasma olayi bastan beri vardi sonradan olmadi.

seron

Hocam yazı taşma olayı benim 37 ekranda da var. Sadece HD kanallarda yapıyor normal kanallarda yapmıyor. Ben bunun için uydu alıcının ayarlarıyla çok oynadım çare bulamadım. Mesela TRT HD değil de düz TRT şeklinde yazan kanalları açıp bir dener misin hala var mı? HD olmayanlar eski stil yayın yapıyor onlar eski tip televizyonlara cuk oturuyor.

Bir de benim uydu alıcı cidden dandikasyon bir ürün. Daha evvelki masaüstü tip idi bu dandikasyon karttipi. Taktırdığımız güne lanet olsun sevdiğim çoğu eski kanalları izleyemiyorum. Sonuçları bir test ederseniz elimizde veri olur.

Öğretmen27

Seron merhaba. Uydu alicimiz hd degil. Butun kanallarda yapiyor. Uydu alici ekran ayarlariyla da degil. Sanirim yine eht cevresinde kond.ve bobinleri kontrol etmem lazim

seron

Aynen hocam. Sanırım seni yatay katında bir sıkıntı olabilir. Anladığımdan değil de böyle taşma durumlarında dikey ve yatay katları konuşuluyor bilenler arasında.

AX

Alıntı yapılan: Öğretmen27 - 26 Temmuz 2020, 13:01:46Merhaba ustam. Saseyi bastan sona soguk catlak lehim taramasi yaptim.  Suphelendigim yerleri lehimledim ve bazi yerlere yol attim. Goruntu simdi iyi.
Yalniz yazilar tasiyor. Uydu alici ekran ayarlarinda n 4.3 getirdim yine ayni. Vertikal bolumde mi problem var acaba yoksa horz. bolgede mi?
Bu yazi tasma olayi bastan beri vardi sonradan olmadi.

Besleme gerilimini kontrol et fazla voltaj çıkıyorsa görüntü tüpün dışına taşar voltajlar normal ise emin olduğun bir kanalın resim boyutunu convergence ayarlarından kadraja oturtabilirsin. bazı kanalların ve receiverin uyumsuzluğundan bu tür hatalar olabiliyor.

Öğretmen27

Alıntı yapılan: AX - 26 Temmuz 2020, 16:51:33Besleme gerilimini kontrol et fazla voltaj çıkıyorsa görüntü tüpün dışına taşar voltajlar normal ise emin olduğun bir kanalın resim boyutunu convergence ayarlarından kadraja oturtabilirsin. bazı kanalların ve receiverin uyumsuzluğundan bu tür hatalar olabiliyor.
Aynen dediginiz gibi voltaji ayarlayan trimpot var onu sonuna kadar kistim yazilar azcik duzeldi cok degil.
Sanirim artik servis menusunden ayarlamamiz lazim.
Nasil servis menusune gircegiz bilmiyorum.
Su diyottan yapar mi? D510.(BA157)
Hatta baska sasede hemen ustunde 1uf 160v kondansitorden yapar yazmislar onu degistirdim sonuc duzelmedi.

AX

Alıntı yapılan: Öğretmen27 - 26 Temmuz 2020, 17:31:55Aynen dediginiz gibi voltaji ayarlayan trimpot var onu sonuna kadar kistim yazilar azcik duzeldi cok degil.
Sanirim artik servis menusunden ayarlamamiz lazim.
Nasil servis menusune gircegiz bilmiyorum.
Su diyottan yapar mi? D510.(BA157)
Hatta baska sasede hemen ustunde 1uf 160v kondansitorden yapar yazmislar onu degistirdim sonuc duzelmedi.

Hocam ben tv tamiri yapmıyorum o nedenle pratik bilgim yok kısmi şema görüntüsünden bir şey söylemem imkansız. En doğrusu şemaya bakıp ölçerek arızayı takip etmek.

Öğretmen27

gevv

Uzun süre oldu bunlar ile uğraşmayalı ama blok kon. şişmişse besleme çıkış  kondansatörlerini değiştirmek gerekli keşke trimpot ile hiç uğraşmasaydınız eski haline getirin

1uf 47uf 10uf yüksek voltajlı olan kondansatörleri değiştirin bazıları eht trafosuun etrafındadır

Birde Primerde smps kontrol katının kondansatörünü değiştirin

Öğretmen27

Alıntı yapılan: gevv - 26 Temmuz 2020, 22:00:51Uzun süre oldu bunlar ile uğraşmayalı ama blok kon. şişmişse besleme çıkış  kondansatörlerini değiştirmek gerekli keşke trimpot ile hiç uğraşmasaydınız eski haline getirin

1uf 47uf 10uf yüksek voltajlı olan kondansatörleri değiştirin bazıları eht trafosuun etrafındadır

Birde Primerde smps kontrol katının kondansatörünü değiştirin
Trimpotla oynamanin ne gibi zarari var ki?
Sagdan soldan bozulmalar eger egri ise dogu bati devresinde , eger genisleme duz ise ya trimpotla ya da servis menusuyle duzeliyormus. Bir tv tamircisi arkadas oyle dedi.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın