Kapasitif Gerilim Bölücüde Yardım

Başlatan seron, 22 Temmuz 2020, 17:44:14

seron

Mühendis varsa veya mühendislik okuyanlar varsa bilgilerini şöyle bir tazelemiş olurlar. Biliyorsunuz gerilim bölücü sadece dirençle yapılmıyor. Kapasitif bölücü, endüktüf bölücü; hatta RL, CL, CR... ikilileri ile de bölücü yapıp kullanabiliyorsunuz.

Lakin benim sorunum büyük arkadaşlar abiler.

Ben üç kapasitörlü gerilim bölücü yapmaya çalışıyorum.

[attach type=image]13902[/attach]

Resme bakınca sorunumun ne olduğunu tabii ki anladınız. Çıkıştan ortalama 70VAC almak istediğimi varsayıyorum.

Eğer iki kapasitörlü yapsaydık,
C1=1uF
C2=2,2uF olması gerekecekti. (sonuç 68 kusur volt)

Fakat, daha sonra başlığını açıp sizinle de paylaşacağım bir devrede bölücüyü üç kapasitör ile yapmak zorundayım (sebebi hikayesi uzun).

3 kapasitör birden kullandığımda sanırım seri bağlı kapasitör hesabı da devreye girmek zorunda. Şöyle, ben C1 ve C3'ü 1uF yapasım var. C2 ise 2,2uF olsun. Şimdi normal gerilim bölücü gibi mi düşüneceğiz, yoksa seri bağlantının neden olacağı değişkenleri de hesaba katacak mıyız? :du:
2.2uF, iki adet 1uF'nin arasında kalıyor. Simetrik yapı nedeniyle, iki adet 1uF'nin seri bağlandığını düşünürsek -eğer yanlış hesaplamadıysam- 0,66uF gibi bir değerle karşı karşıya kalıyoruz.

Eee? peki ortadaki 2,2'yi işin içine katacak mıyız katmayacak mıyız? :ebebe:

Haydi bakalım soru size. Benim için hesaplamaları yapıp paylaşır mısınız?

NOT: Bana balık tutmayı öğretmeyin, direk balık verin.  :) Formül ve yöntemlere eriştim, ama yapamıyorum. Lütfen hesaplayıp hazır verin. Sonra da nasıl hesapladığınızı anlatın.

Teşekkürler.

seron

Kendin pişir kendin ye lokantasına hoşgeldiniz  :yerlere: Bu forumda kendiniz sorup kendiniz yanıtlıyorsunuz sayın seyirciler.  :ebebe:

Lan oğlum...

220Voltu üçe bölersen ne olur?

73 kusur volt. İstenen şey.

Eeee?

Üç tane eşdeğer kondansatör kullan bitsin gitsin be yavrum be?  :yerlere:  :hiho:  :ebebe:

Üç adet seri kondansatör eşdeğer olmak şartıyla bağlanırsa, giriş geriliminin üçte birini alırsınız. Ve konuyu da burada çözmüş olursunuz.

Var mı itirazı olan?

Teşekkürler. :)

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın