TRANSİSTÖR İLE 24V VALF SÜRME

Başlatan electroeyup_19, 22 Temmuz 2020, 17:36:42

electroeyup_19

Herkese merhaba;
24v ile tetiklenen bir opto-kuplör transistörü,
transistörde üzerinden geçen 24v ile bobinli malzemeleri (valf kontaktör) çalıştırabileceğim bir devre lazım
transistörün üzerinden geçirebileceğim akım ise 2A olması gerekiyor.
Kısacası ben bunu PLC çıkışlarında role olarak kullanıcam ama iki farklı güç kaynaklarının kullanılacağı yer gerekiyor bazen o yüzden yalıtımlı olması gerekiyor...Uzun zamandır elektronikle uğraşmadığımdan hesabı kitabı unuttum.Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum... olumlu veya olumsuz dönen herkese teşekkürler... ::ok

AX

Merhaba Electroeyup19 aslında senin istdiğin devre optokuplörsüz de çalışır ama senin istediğin gibi tasarladım. PC817 optokuplörün 1. pinine 2V ile 30V arası gerilim girerek devreyi sürebilirsin. eğer valfin bobini 2A çekiyorsa BDX53C Darlington transistörün ısınarak hasar görmemesi için uygun bir alüminyum soğutucuya bağlamalısın soğutucuyu siyah eloxallı kullanırsan 70 santigrat derece ısıya ulaşınca kızılötesi olarak da ısıyı harcar yani metal alüminyuma göre daha az ısınır. Kolay gelsin.[attach type=image]13915[/attach]

electroeyup_19

AX

Merhaba  electroeyup_19 hiç vaktim yoktu ilgilenemedim, ilk fırsatta senin pcb yi karaladım umarım işini görür.

AX

Özür diliyorum..,
BDX53C darlington transistürünü valf bobinindeki enerji kesildiğinde oluşacak 180° ters gerilim (bkz. lenz yasası) korumak için koyduğum diyotlar ters olmuş düzelttim. Montajını yaparken dikkatli olun aksi taktirde besleme gerilimi diyotların üzerinden kısa-devre olacak ilk yerleştirme planı kafanızı karıştırmasın..

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın