Ana içeriğe git
pcbway
Konu: Nostaljiden Esinlenme Ayarlı Adaptör Devresi (79 Kez okunmuş)

Nostaljiden Esinlenme Ayarlı Adaptör Devresi

Eskiden çıt çıt çıt diye voltaj ayarı yaptığımız nostaljik adaptörler olurdu hatırlarsınız (hala var). Başka bir forumda bu adaptörden konuştuk. Buna benzer birşey yapabilir miyiz acaba diye tartışadururken, çok uçlu trafo lazım, çok seçenekli swiç anahtar (sürgülü komütatör) lazım falan olmazdı. Fakat dip swich kullanarak benzeri yapılabilirdi. İlk çizdiğim modeli paylaştım ve oldukça beğeni topladı. Fakat polarite değiştirici yok falan dediler. Geliştire geliştire hem voltaj seçmeli hem akım seçmeli hale getirdim. İlk modelde akü şarj özelliği bile vardı:

X

Gördüğünüz gibi UPS aküleri için normal şarj ve tampon şarj modu var. Fakat bununla yetinmeyip geliştirdim, bird dip swicth daha ekleyerek akımı da seçenekli hale getirdim :) Ayrıca orjinal nostaljik modeldeki gibi polarite değiştirici switch de var.

X

X

Devreyi yapmadım imkanım yok. Yapmak isteyen olursa baskı pdflerini veriyorum. Basmadan evvel şemaya bakıp bir sıkıntı var mı diye muhakkak kontrol edin.

Baskılar ekte, iyi çalışmalar.

Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

Ynt: Nostaljiden Esinlenme Ayarlı Adaptör Devresi

Yanıt #1
Devrede AC girişini görmekte zorlanabilirsiniz. AC trafodan gelen telleri diyotların altındaki kare pedlere lehimleyeceksiniz hol açmaya gerek duymadım.
Çıkış kartın en sağında iki hol görmektesiniz orası. 1 Ohm 2Watt'lık direnç aslında yeterli olmasa da idare ediverin gayrı. Bu dirence CURRENT adlı swiç'in anahtarlarına basarak paralel direnç bağlamış oluyorsunuz. İsterseniz birden fazla tuşu aktif ederek farklı kombinasyonlar elde edip ideal akımı yakalamayı deneyebilirsiniz. VOLTAGE kademesindeki anahtarları ise tek tek kullanmak zorundasınız.
Kart üzerinde değerleri belirtilmemiş kapasitörlerin soldaki 1000uF sağdaki ise 470uF'dir. 104 mercimekler anlık dalgalanmalar ve kısadevre durumlarında LM317T'nin sapıtmaması içindir.
LM317 T kullanın. Diğerlerinin akım desteği düşük.
Akü şarj modunun akım kesmesi ve ters bağlantı koruması yoktur. Yine de LM317T'ye ters bir diyot eklenmiştir ki girişte güç yokken akü bağlarsanız yakmayın diye. (işe yarar mı emin değilim).

Şimdilik yazacaklarım bu kadar bir sorunuz olursa yazın.
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.