Polarite Düzeltici

Başlatan seron, 13 Temmuz 2020, 03:37:02

seron

DC ile beslenen bir besleme girişinde artı-eksiyi ters bağlama ihtimaline karşı birçok önlem alınmaktadır. Bunlardan en basiti diyot ile yapılanıdır. Köprü diyot ile de ters de bağlansa düz de bağlansı sabit çıkış alınır. Ancak birçok uygulamada daha gelişmiş önlemler istenir.

320volt blog sayfasında ilginç bir polarite düzeltme devresi gördüm.
https://320volt.com/otomatik-polarite-sabitleyici/

Tasarımcı devrede polarizasyonu sabitlemek için iki adet röle ve diyotlardan faydalanmış. Bağlantı şekli biraz karışık gelse de çözüm üretmiş. Fakat dikkatimi çeken şey, daha basit hale getirilemez miydi? sorusuydu. Bilgisayarımı açtım paint ile bir taslak çıkardım evet oluyordu.

[url url=https://hizliresim.com/vZhHdU nofollow=nofollow][/url]

Çizim olayı açıklıyor. Devrede iki röle yerine çift kontaklı tek bir röle kullanılmış, daha da basit hale getirilmiştir. Girişe ister ters ister düz gerilim uygulayın farketmez çıkış polaritesi sabittir.

Vidalı terminale bakınız. Üstten artı verdiğimizde röle çekmez. Olduğu gibi çıkıştaki terminalin üstteki vidasına iletir. Bu kez alttaki terminale artı uygularsanız, diyot iletim yönünde olduğundan röle devreye girerek polariteyi çevirir.

Bu arada, artıyı hangi vidadan uygularsanız, o vidaya karşılık gelen LED yanarak hangi tarafın artı olduğunu size söyleyecektir ;)

LED diyotların genellikle maksimum ters gerilimleri 5Volttur Bu nedenle LEDlerin bozulmasını önlemek amacıyla birer 400X diyot bağlanmıştır.

Resimler baskılar paylaşılmıştır iyi çalışmalar.

[attach type=image]13884[/attach]

[attach type=image]13886[/attach]

NOT: İsim nasıl ama? Ters-düz Ters- düzleyici  ;D  :yerlere:

Adnancoskun

Alıntı yapılan: seron - 13 Temmuz 2020, 03:37:02DC ile beslenen bir besleme girişinde artı-eksiyi ters bağlama ihtimaline karşı birçok önlem alınmaktadır. Bunlardan en basiti diyot ile yapılanıdır. Köprü diyot ile de ters de bağlansa düz de bağlansı sabit çıkış alınır. Ancak birçok uygulamada daha gelişmiş önlemler istenir.

320volt blog sayfasında ilginç bir polarite düzeltme devresi gördüm.
https://320volt.com/otomatik-polarite-sabitleyici/

Tasarımcı devrede polarizasyonu sabitlemek için iki adet röle ve diyotlardan faydalanmış. Bağlantı şekli biraz karışık gelse de çözüm üretmiş. Fakat dikkatimi çeken şey, daha basit hale getirilemez miydi? sorusuydu. Bilgisayarımı açtım paint ile bir taslak çıkardım evet oluyordu.

[attach type=image]13882[/attach]

Çizim biraz çirkin oldu kusura bakmayın ama olayı rahatlıkla açıklıyor. Devrede iki röle yerine çift kontaklı tek bir röle kullanılmış, daha da basit hale getirilmiştir. Girişe ister ters ister düz gerilim uygulayın farketmez çıkış polaritesi sabittir.

Vidalı terminale bakınız. Üstten artı verdiğimizde röle çekmez. Olduğu gibi çıkıştaki terminalin üstteki vidasına iletir. Bu kez alttaki terminale artı uygularsanız, diyot iletim yönünde olduğundan röle devreye girerek polariteyi çevirir.

Bu arada, artıyı hangi vidadan uygularsanız, o vidaya karşılık gelen LED yanarak hangi tarafın artı olduğunu size söyleyecektir ;)

LED diyotların genellikle maksimum ters gerilimleri 5Volttur Bu nedenle LEDlerin bozulmasını önlemek amacıyla birer 400X diyot bağlanmıştır.

Resimler baskılar paylaşılmıştır iyi çalışmalar.

[attach type=image]13884[/attach]

[attach type=image]13886[/attach]

NOT: İsim nasıl ama? Ters-düz Ters- düzleyici  ;D  :yerlere:
Acaba ters polaritedede rolenin çekme süresince yüke ters polarite gider mi?
Anlık da olsa bu ters polarite yüke zarar verir mi?
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

seron

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 13 Temmuz 2020, 14:18:19Acaba ters polaritedede rolenin çekme süresince yüke ters polarite gider mi?
Anlık da olsa bu ters polarite yüke zarar verir mi?
Güzel mantık.
Anlık bile olsa ters gerilim gitmemeli.
Peki ne yapılabilir?
Mesela gücü uygularken yükü hemen bağlamasak yeterli olur mu?

RESİM GÜNCELLENMİŞTİR. Hareketli resim koydum.
Röle çekene kadar yüke ters gerilim gideceğinden korkan çıkışa 3A diyot koysun halla halla ;D

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın