avatar_seron

[Çözüldü]Kicad ile PDF Çıktı Alma (OXPS Dosyası Dönüşüm)

Başlatan seron, 01 Temmuz 2020, 16:31:41

seron

Merhabalar.

Devre çizimi için KiCAD kullanıyorum. KiCAD'ın Linux versiyonu PDF olarak çıktı verebilirken, Windows versiyonu .OXPS çıktısı veriyor PDF vermiyor.

Konu biraz detaylı, aslında windowsda da pdf alabiliyorsun ama her katmanı ayrı ayrı pdf olarak veriyor. İşaretlediğin katmanları tek bir PDF olarak alamıyorsun. Windowslu bilgisayar daha rahat olduğundan sadece windows tarafında çalışıp çizimi yapıp paylaşasım var ama lanet program OXPS olarak kaydediyor.

Online site istemiyorum ben de oxps to pdf programı aradım adam akıllı bulamadım. Bana online olmayan oxps to pdf converter önerebilirsiniz? (Her zaman internete erişimim olmayabilir o yüzden online olmayacak.)


gevv

Merhaba, neden tek PDF olacak sunum içinmi

baskı almak için katların ayrı PDF olması en uygun olanı


seron

01 Temmuz 2020, 19:23:26 #2 Son düzenlenme: 01 Temmuz 2020, 19:24:37 seron
Alıntı yapılan: gevv - 01 Temmuz 2020, 18:04:53Merhaba, neden tek PDF olacak sunum içinmi

baskı almak için katların ayrı PDF olması en uygun olanı


PDF direk Bakıra basmak daha kolay değil mi?
Ona bakılırsa gerber olarak da çıkış alabiliyorum ama 5-6 tane ayrı dosya oluşuyor. Birisi bunu basmak istese nasıl basıcak?
OXPS her bilgisayarda açılamıyor mesela windows7 açamıyor diye biliyorum. Linuxda da açabilen hiç uygulama yok. Ama PDF'yi yeryüzündeki her PC ve telefon açar, direk şaak diye basarsın. :)
O yüzden.
Ha gerver olarak paylaş daha iyi dersen gerber vereyim burada paylaştığım ufak tefek şeyler için sordum.
Düzenleme: bakır yüzeyi bir PDF'ye eleman yüzeyini bir PDFye basıyorum rahat oluyor.

gevv

01 Temmuz 2020, 19:30:17 #3 Son düzenlenme: 01 Temmuz 2020, 19:31:08 gevv
Alıntı. windowsda da pdf alabiliyorsun ama her katmanı ayrı ayrı pdf olarak veriyor. İşaretlediğin katmanları tek bir PDF olarak alamıyorsun. 

Demiştin winde alınıyor işte ayrı olması gerekli zaten

Her katman nedir ? Alt, üst, silk vb. Değilmi

Veya ben anlamıyorum  :)

seron

Şimdi hoca şöyle.
Ben bir PCB yaptım.
Bitince, programdan yazdır diyorum, yazırma seçeneklerinde sadece Bakır katmanı bir de edge cut yani kenar kesimini gör, sadece bunu pdfye aktar diyorum, bilmemne devresi BAKIR diye adlandırıp deh diyorum, istediğim yere o bakır tarafı tek dosya halinde PDF olarak koyuyor. Sen de alıp bakır tarafa bantlayıp ütülüyorsun.

Bitti mi? yok.

Yine programı kapatmadan yine yazdıra basıyorum, bu defa sadece eleman yüzeyini ve kenar kesimlerini gör diyorum, aynı ismi verip ELEMAN yazıyorum kaydediyorum. Kullanıcı bunu alıp yazıcıdan çıkarıyor, bakırsız tarafa ütüleyip işi bitiriyor.

Daha önce açtığım konulardan rasgele birinin baskı zipini indirip bir baksana. Anlıcaksın.

seron

Gerekirse video atıp göstereyim.

seron


seron

Abi bişey söyledin, anlamadım dedin gittin? Açıklıyorum işte baskıya hazır pdf almaya çalışıyorum aşağıda bu kez linux ortamından çekim yaptım programın linux versiyonundaki yazdır menüsünde pdf olarak kaydet var:

https://drive.google.com/file/d/14sUT89T3B17qqav9NRiCWz_dtQvcAVrz/view?usp=sharing

google drive'ın kendi playeri yok indirerek izliceksin. Neyi neden anlamadıysan açıklarım mesele çok basit. Gerber olarak veya başka formatlarda acaba herkes basamaz mı dedim o yüzden devamlı pdf olarak paylaştım bugüne kadar.

gevv

02 Temmuz 2020, 09:04:39 #8 Son düzenlenme: 02 Temmuz 2020, 09:14:24 gevv
AlıntıAbi bişey söyledin, anlamadım dedin gittin?

Bak ya   kicad müşteri temsilcisimiyim :)    başka işe daldık gittik

ben anlamışım ama olayı karıştıran sensin :)   

bende 5.1.3  sürümü var   yazdır yapıp  pdf  çıktısı aldım  yazıcım dopdf 

1
[attach type=image]13784[/attach]

2

[attach type=image]13786[/attach]

3

[attach type=image]13790[/attach]


bu şekilte  tek SAYFA  pdf  çıktısı aldım  technical layers bölümünde seçili olanlara göre çok sayfalı çıktı veriyor..  One page per layer yaparak yine tek sayfa  çıktı alabilirsiniz  ama  layer kısmını ayarlamazsan hepsi içi içe yazdırılır.   

gevv

02 Temmuz 2020, 09:31:47 #9 Son düzenlenme: 02 Temmuz 2020, 09:37:21 gevv
Bu arada blogda https://320volt.com/pdf-cevirici-program/  yazısında  dopdf PDF yazıcı programından bahsetmiştim o zamanlar temiz hızlı bir programdı  yıllar sonra makineye format attım  yeni versiyonu indirdim  5mblik program 50mb olmuş baya özellik eklemişlerdir dedim ama berbattı  neyse...

7 versiyonunu resmi siteden kaldırmışlar  diğer sitelerede güvenemdim. Yedekleri, diskleri alt üst edip ilk indirdiğim dopdf 7 versiyonunu bulup kurdum xp ve win7de çalışıyor win10 denemedim 

dopdf 7 : https://bit.ly/2Vzjsas

seron

02 Temmuz 2020, 13:33:55 #10 Son düzenlenme: 02 Temmuz 2020, 14:05:52 seron
Hacı sen bitanesin yeaaa. :D
İnanolsun ben de dopdf'nin eski sürümünü daha dün sildim. HDD'de yer kalmamış gereksiz programları sileyim diye arşive bir daldım karşıma çıkınca dedim şaaparım kullanmadığım yazılmı ne diye tutucam. 10 senedir bir işe yaramadı tam sildim yarayacağı tuttu.  ;D

Ben şu an güncel sürüm kullanıyorum güncelledikçe 3D komponent kütüphanesi daha da artıyor olmayan elemanlar geliyor. Bir deneyip dönücem.

Bu arada dün cute pdf writer diye bir program buldum onunla hallettim. Yine de dopdf daha iyi. Du bağıyım biraz uğraşıp bildiririm.

GÜNCELLEME:

Tamamdır doPDF ile de oluyor. Mesele çözülmüştür çok teşekkürler.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly