555 ile Minnak İnverter (12VDC to 220VAC)

Başlatan seron, 23 Haziran 2020, 21:20:47

seron

İnternetten topladığım devreler arasında duruyordu. Ben de çizeyim de aradan çıksın dedim.

[attach type=image]13727[/attach]

555lerle ve iki transistörlü flip flop ile akla hayale gelmedik birçok şey yapılabiliyor. Bu da yüzlerce projeden birisi. Proje sayfasında sunan Prof.Dr. Colin Mitchel, devreden faydalanabileceğiniz gücün transistörlere ve trafoya bağlı olacağını söylüyor. Bu devrede ise 10-15W kadar trafo sürülebilir sanırım.

[attach type=image]13740[/attach]

Devre kartı üzerine istenirse kablo ile lehimlemek için iki adet çıkıp holü bulunuyor. Şayet yok ben kablo lehimlemeyeceğim denirse, karta açtığım girintiyi görüyorsunuz, oraya direkt trafonun pinlerini lehimleyebiliyorsunuz. Girintinin uzun olmasının nedeni trafo boyutları konusunda seçeneği size bırakmam. Pin aralıkları değişiyor biliyorsunuz. Hangi trafoyu kullanırsanız kullanın oraya denk gelecek ve kolay lehimlenecek. Böylece kablo karmaşası olmayacak.

[attach type=image]13742[/attach]

Devre en az 10V en fazla 16V ile besleniyor. 12V 7Ah UPS aküsü veya daha küçük kapasitede bir kaynak ile de beslenebilir. Basit ve deneysel güneş enerji projelerinde, yıllık ödev verilmişse vb gayet kullanılabilir. Devrenin gücü ile ancak tasarruf ampulleri yakabilirsiniz sanıyorum. Daha fazlasında zorlanır. 10W bir trafo kullanacağınızı varsayarsak, 8W'lık bir adet, 5Watt'lık 2 adet ancak lamba sürülebilir. Cep telefonu şarj adaptörlerine de gücü yeter.

TIP41 ve TIP42 mutlaka soğutucuya vidalanmalıdır. Aksi takdirde kısa zamanda bozulabilirler. Devre frekansı 50Hz civarındadır. Stabil  olup olmayacağını denemediğim için bilemiyorum.

İsteyen yapıp kullansın,
Kullandıkça beni hatırlasın.
Damlaya damlaya göl olur,
Dağtan kestim...  :du:
Yok bu o değildi. :)

Baskılar terslenmiş olaraktan ektedir.

Hadi eyvallah. ::ok

EDİT GELDİ: İnternet üzerinden biraz gezindim. Bundan daha güççük daha güçsüz devreler için inanılmaz değerler vermişler. Doğrudur demiyorum ama o devrelere 100W verebiliyorlarsa ben de yukarda verdiğim 10W-15W'yi iptal ediyor ve 40W yazıyorum anasını satiiim :)
EDİT-2: Devrede kritik hata düzeltildi. Son kez kontrol edildi. Ekler ve resimler yenilendi.

stk4221

Gardaş bu trafo işi bozuyor şunu smps tarafo ile gelistirsen 200 w gibi sonra bunu kutulasak sonra pazarcı kampci arkadaşlara pazarlasak
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

seron

Ben de şimdi onlara bakıyordum :)

https://www.amazon.in/Electronicspices-12-220V-Inverter-Circuit-Board/dp/B07MGRQW93/ref=pd_bxgy_img_2/257-7728860-0303703?_encoding=UTF8&pd_rd_i=B07MGRQW93&pd_rd_r=4c27d910-4e82-4765-8ae4-acb4fd5374d0&pd_rd_w=hnoMc&pd_rd_wg=OKxWC&pf_rd_p=70fcfe6a-f935-4c7d-81d2-08d67d916211&pf_rd_r=0HH8CECE0AASMTC2R86C&psc=1&refRID=0HH8CECE0AASMTC2R86C

Basit aslında. 555 kaça kadar çıkıyorsa ona göre 104'ü küçültürsün, PSU güç kaynağından çıkma bir trafoyu sürdürür çıkışını da düzenlersin bitti gitti be yavrum beeğ... 8)

stk4221

Şuan senin pcbleri takip edip içimden adam aştı be kendini diyip iç geçiriyorum. İş yükü fazla otlakciliktan öte geçmiyorum idare et

seron

Teşekkür ederim. Aslında aşmak değil de,
fakirlik insanı mucit yapar olayı benimki.
Vakti zamanında internette görüp iç geçirdiğim devreleri,
eskiden başkalarına "yapar mısınız?" diye yalvarırken,
azimle işeyen betonu deler hesabı
oturdum üşenmeden kicad öğrenmeye verdim kendimi.
Az sıkıntı çekmedim.
Bunlar sabrımın meyveleri hep. Yoksa gevv bana ücret ödemiyor, yaptıklarımı internet aleminde görmek istiyorum. Hepsi bu.
Yaparsan güle güle kullan helaldir.

stk4221

seron

Alıntı yapılan: stk4221 - 24 Haziran 2020, 00:11:45Smps ile olan devre şemasını bekliyoruz kompakt olsun biraz
İstediğin şey beni aşıyor.  :)
Daha senin lion olayı duruyo sırada. Onu bir aradan çıkartıcam ama dur bakalım...

seron

Dikkat!
Devre yanlışlık görülerek düzeltilmiş ve ek ve resimler yenilenmiştir.

Yapan güle güle kullansın.

İyi çalışmalar.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın