Öğrencilere TRANSİSTÖR ÇALIŞMA PRENSİBİ Eğitim Tahtası

Başlatan seron, 13 Haziran 2020, 15:25:07

seron

NPN ve PNP transitörü üzerinde testler yapılabilecek basit bir eğitim tahtası çizdim.

-Tahta üzerindeki eleman değerlerini inceleyip değişiklikler yaparak transistörün davranışlarını tesbit etmek,
-Voltmetre, Ampermetre, Multimetre gibi araçları kullanmayı öğrenmesini sağlamak,
-Devreye dirençten başka elemanlar ekleyerek sonuçları bizzat görerek anlamasını sağlamak
-Öğrenciye bu tahtayı yapması istenerek PCB baskı hazırlama becerisini kazandırmak

gibi amaçlarla hazırlanmıştır.

Devre tahtası üzerinde NPN ve PNP transistörü testi için iki ayrı bölme bulunmaktadır.
Direnç, kondansatör, PTC, NTC, fotosel, zener diyodu gibi elemanların rahat takılıp sökülebilmesi için dişi header pinleri takılmıştır. Öğrenci bu pinlere elemanları rahatça takıp çıkarabilecek ve birden fazla test yaparak transitörü anlaması sağlanacaktır.

Devre 3V...9V aralığında çalıştırılmaktadır. Besleme geriliminin sağlanması için en sağda iki adet erkek header pin ve ON/OFF anahtarı eklenmiştir. Anahtarın ON konuma alınması halinde her iki devre de aktif olur; ancak devrelere henüz güç gelmez. Devrelerin çalıştırılabilmesi için A sembollü ampermetre pinleri ya bir krokodilli ampermetreye bağlanmalı, ya da dişi-dişi uçlu arduino hookup kablosu ile birleştirilmelidir.

Devre kartı üzerinde krokodilli kablo ile Vmetre bağlama noktaları bulunmaktadır bu noktalar sayesinde ölçümler yapılacak ve değişken durumlarda transistör davranışları tesbit edilecektir.

Başka kaldı mı?... Herhalde kalmadı. Hah dur, plaketin bakır yüzeyi full bakır dolgu ile kaplanmıştır, asitleme işlemi yapılırken daha az zararlı gaz ve daha çabuk bitecek işlem demektir. Öğrenciye ödev olarak verilirse yapım kolaylığı demektir.  ;)

[attach type=image]13634[/attach]

[attach type=image]13636[/attach]

Terslenmiş baskı PDFleri ektedir giriş yapıp indirebilirsiniz.

seron

Güncellenmiştir.

Yukarıdaki devredeki mantık hatalarını gidermeye çalıştım.

-Doğru yerlerden (C-B / B-E) ölçüm yapılmasını sağladım.
-Devredeki transistör kaldırıldı. Onun yerine öğrencinin transistör seçimi için sadece dişi header pin takıldı.
-LED kaldırıldı. Devrenin çalışma gerilimi aralıüı geniş idi ve LED orada yük olarak bozulabilirdi. Öğrenciye daha geniş çalışma aralığı oluşturmak adına LED yerine dişi header pini taktım. Böylece istediği yükü bağlayabilir, değiştirebilir.
-Simgeler ve işaretler üzerinde küçük değişiklikler ve yenilikler...

[attach type=image]14052[/attach]

[attach type=image]14054[/attach]

Baskılar ektedir.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın