AVT2715 10Ah-200Ah Akü Şarj Devresi KLON

Başlatan seron, 09 Haziran 2020, 13:14:00

seron

Geçenlerde 320volt'ta gezerken güzel bir devre gördüm hoşuma gitti. Devrenin baskı şemasına ulaşamadım ya da belki de ben göremedim. Ben de PCB çizmeyi sevdiğim için orjinal PCB şeması ve devre şemasına sadık kalmaya çalışarak yeniden çizdim.

Kaynak:
https://320volt.com/10ah-200ah-aku-sarj-devresi-buz11-cd4013/

Devrenin otomatik kesme özelliği yok fakat akü şarj olduğu zaman (max şarj gerilimi 10k pot ile ayarlanır) tampon şarja geçiyor. Son derece uygulaması güzel  bir devre. Olumlu yapan çok fazla kişi olmuş birisi çok beğendim 3 tane daha yaptım diyor.  Ben de neden olmasın dedim...

[attach type=image]13627[/attach]

[attach type=image]13629[/attach]

Devrenin PDFli açıklaması var sanırım Çek dili ile yazılmış ama herşey rahat anlaşılıyor PDF nin içinde baskı şeması hazırlayabilmek için kolaylaştırıcı bir PCB görüntüsü eklenmiş buna bakarak çizdim. Bir hata olma olasılığına karşı kontrol ettim. Çalışmazsa entegre sahtedir.

Dikkat etmeniz gereken birkaç husus ekleyeceğim:
Elden geldiği kadar orjinal şemaya bağlı kalmaya çalışsam da PCB ölçüleri aynı değildir.
Soğutucu heatsink PCB'ye tutturulmamalıdır kesinlikle. Çünkü kartın uzaması ve yollarda oluşabilecek direncin önüne geçmek adına Artı ve Eksi hatları kalın bakır dolguyla genişlettim. Bu nedenle soğutucu sadece BUZ11'e vidalanmalıdır. Karta delik açıp tutturmayın.

Giriş ve çıkış vidalı terminallerinin deliklerini biraz uzattım ki farklı terminaller de monte edebilin diye. Ayrıca doğrultma köprüsünün bacaklarına dikkat ederseniz aynen orjinal şemadaki gibi pabuç fiş bacaklı olanlara uygun hale getirmeye çalıştım bundan sonrası sadece lehimleme becerinize kalıyor.

Orjinal PCB'de ince yollar sanırım ya 0,25 ya da 0,30mm civarında ben bunları 0,75 yaptım entegre bacaklarının arasından geçen yollar 0,25mm olup eğer baskıda kalkarsa kabloyla köptü atarsınız. 0R yazanları sanırım açıklamama gerek yok seri üretimde her dizgi makinesi campır atamıyor onun yerine 0R direnç konuyor. İster 0R kullanın ister tel atın farketmez.

Sanırım başka kalmadı. Terslenmiş PCB Ön ve arka yüz şemalarını zip olarak atıyorum GİRİŞ YAPMADAN ERİŞİLEMEZ.

İyi çalışmalar, sağlıklı günler dilerim.

Sayfadan alıntı:

"Akü kapasitesi 10Ah ... 200Ah
12V kurşun aküleri şarj eder
Darbeli çalışma
Yanlış bağlantı ses sinyali
Tavsiye edilen trafo: 17V AC
PCB Boyutları 40×117 mm8(burda geçerli değil)

Çerivide önemli bir detay gördüm devreyi kullanak olanlar açıklamaya dikkat etsin

Sistemin akım sınırlayıcısı ve maksimum akımı yoktur. şarj akımı transformatörün gücüne göre veya çıkışına bağlı seri direnç, lambaya göre belirlenir. Transistör T3 olarak BUZ11 önerilir izin verilen sürekli akım 26A darbeli çalışmada ile 104A'ya kadardır."

@gevv  istersen anasayfadakine ekleyebilirsin.

stk4221

Gardaş güzel birseye benziyor. Denemekte fayda var. Hastayım sana erinmedeen çiziyon ne güzel maşallah
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

stk4221

Seron bu şarj devresinde tampon şarja geçtiğinde aküyü sisirmez degilmi

seron

Alıntı yapılan: stk4221 - 10 Haziran 2020, 22:04:01Seron bu şarj devresinde tampon şarja geçtiğinde aküyü sisirmez degilmi
Teşekkür ederim.
Aküyü şişirmemesi için
Pot ile voltajı boşta 13.5 ila 13.7v yap.
Akü iki sebepten şişer
Dolduğunda şarj geriliminin(16v-18v) kesilmemesi
Yüksek akım ile şarj.
Devrede akım sınırlaması yokmuş. Ne olur ne olmaz diye akünün cinsine göre şönt kullanman gerekebilir.
Bu arada telefondayım, bilgisayardan hayli uzağım. Birkaç gün boyunca görüşemeyebiliriz.kolay gelsin.

digital kadir

özelikle internete bu devreyi gördüm hatali baski cizim var devreyi deneyipte paylasin hata 100k direncin basi bosta 4.7k direncin basi ile birlestirin  hata yerini isaretledim bu devrede dikat edilecek en önemli husus aküye ilk baglaninca buz 11 aktiv oluyor kutup baslarini cikardinmi pasiv duruma gecmiyor birbirine degdirmemeye dikat edin aleti acip kapayinca buz 11 pasiv duruma geciyor KROKODİL ler izolayiyonlu olsun bu alet üzerinde cok calisma yaptim su an kulaniyorum

seron

Alıntı yapılan: digital kadir - 01 Ekim 2020, 00:50:01özelikle internete bu devreyi gördüm hatali baski cizim var devreyi deneyipte paylasin hata 100k direncin basi bosta 4.7k direncin basi ile birlestirin  hata yerini isaretledim bu devrede dikat edilecek en önemli husus aküye ilk baglaninca buz 11 aktiv oluyor kutup baslarini cikardinmi pasiv duruma gecmiyor birbirine degdirmemeye dikat edin aleti acip kapayinca buz 11 pasiv duruma geciyor KROKODİL ler izolayiyonlu olsun bu alet üzerinde cok calisma yaptim su an kulaniyorum
En kısa zamanda yenileyeceğim. Kontrol ettiğiniz için teşekkür ederim.

seron

Merhaba arkadaşlar,
Devrede yanlışlıklar varmış özür dilerim.
Yanışları düzelttim ve resimde gösterdim.
[attach type=image]14410[/attach]

Arkadaşın ikaz ettiği eksik yol tamamlandı.
Bundan başka eksik bir yol daha tesbit ettim o da tamamlandı.
Ayrıca T2'nin beyzi direk emetörü ile birleşmiş ayırdım.
Entegrenin bacakları arasından geçen yollar çok inceydi, bacak pedlerini oval yapıp incelttim, yol kalınlığını 0,5mm yaptım baskıda kalkma ihtimali azaldı, ancak lehimlerken dikkatli olun değmesin.

Düzeltilmiş baskı ektedir.

digital kadir

tam hazirladigim ve denedigim sprintlayout ile cizilmis devreyi paylasiyorum hatasiz su an kulaniyorum

digital kadir

seron

Alıntı yapılan: digital kadir - 01 Ekim 2020, 14:05:27yapip denedigim sarj aleti
Emeğinize sağlık güle güle kullanın.

NOT: Yapılan yorumların çoğunda kullananlar çok memnun kaldıklarını belirtmiş. Bir kişi video atmış Çalışırken tık... tık... diye darbe sesi duyuluyor. Yukarıdaki arkadaş da bizzat kullandığını belirtmiş. İstediğinzi dosyayı indirebilirsiniz arkadaşın eklediği dosya sprint layout programı dosyası.

digital kadir

Alıntı yapılan: seron - 09 Haziran 2020, 13:14:00Geçenlerde 320volt'ta gezerken güzel bir devre gördüm hoşuma gitti. Devrenin baskı şemasına ulaşamadım ya da belki de ben göremedim. Ben de PCB çizmeyi sevdiğim için orjinal PCB şeması ve devre şemasına sadık kalmaya çalışarak yeniden çizdim.

Kaynak:
https://320volt.com/10ah-200ah-aku-sarj-devresi-buz11-cd4013/

Devrenin otomatik kesme özelliği yok fakat akü şarj olduğu zaman (max şarj gerilimi 10k pot ile ayarlanır) tampon şarja geçiyor. Son derece uygulaması güzel  bir devre. Olumlu yapan çok fazla kişi olmuş birisi çok beğendim 3 tane daha yaptım diyor.  Ben de neden olmasın dedim...

[attach type=image]13627[/attach]

[attach type=image]13629[/attach]

Devrenin PDFli açıklaması var sanırım Çek dili ile yazılmış ama herşey rahat anlaşılıyor PDF nin içinde baskı şeması hazırlayabilmek için kolaylaştırıcı bir PCB görüntüsü eklenmiş buna bakarak çizdim. Bir hata olma olasılığına karşı kontrol ettim. Çalışmazsa entegre sahtedir.

Dikkat etmeniz gereken birkaç husus ekleyeceğim:
Elden geldiği kadar orjinal şemaya bağlı kalmaya çalışsam da PCB ölçüleri aynı değildir.
Soğutucu heatsink PCB'ye tutturulmamalıdır kesinlikle. Çünkü kartın uzaması ve yollarda oluşabilecek direncin önüne geçmek adına Artı ve Eksi hatları kalın bakır dolguyla genişlettim. Bu nedenle soğutucu sadece BUZ11'e vidalanmalıdır. Karta delik açıp tutturmayın.

Giriş ve çıkış vidalı terminallerinin deliklerini biraz uzattım ki farklı terminaller de monte edebilin diye. Ayrıca doğrultma köprüsünün bacaklarına dikkat ederseniz aynen orjinal şemadaki gibi pabuç fiş bacaklı olanlara uygun hale getirmeye çalıştım bundan sonrası sadece lehimleme becerinize kalıyor.

Orjinal PCB'de ince yollar sanırım ya 0,25 ya da 0,30mm civarında ben bunları 0,75 yaptım entegre bacaklarının arasından geçen yollar 0,25mm olup eğer baskıda kalkarsa kabloyla köptü atarsınız. 0R yazanları sanırım açıklamama gerek yok seri üretimde her dizgi makinesi campır atamıyor onun yerine 0R direnç konuyor. İster 0R kullanın ister tel atın farketmez.

Sanırım başka kalmadı. Terslenmiş PCB Ön ve arka yüz şemalarını zip olarak atıyorum GİRİŞ YAPMADAN ERİŞİLEMEZ.

İyi çalışmalar, sağlıklı günler dilerim.

Sayfadan alıntı:

"Akü kapasitesi 10Ah ... 200Ah
12V kurşun aküleri şarj eder
Darbeli çalışma
Yanlış bağlantı ses sinyali
Tavsiye edilen trafo: 17V AC
PCB Boyutları 40×117 mm8(burda geçerli değil)

Çerivide önemli bir detay gördüm devreyi kullanak olanlar açıklamaya dikkat etsin

Sistemin akım sınırlayıcısı ve maksimum akımı yoktur. şarj akımı transformatörün gücüne göre veya çıkışına bağlı seri direnç, lambaya göre belirlenir. Transistör T3 olarak BUZ11 önerilir izin verilen sürekli akım 26A darbeli çalışmada ile 104A'ya kadardır."

@gevv  istersen anasayfadakine ekleyebilirsin.
bu devre cek degil polonya  bunun baska versiyonlarida var

stk4221

selamın aleyküm
forum sakinleri gezinirken denk geldim.

"Sistemin akım sınırlayıcısı ve maksimum akımı yoktur. şarj akımı transformatörün gücüne göre veya çıkışına bağlı seri direnç, lambaya göre belirlenir. Transistör T3 olarak BUZ11 önerilir izin verilen sürekli akım 26A darbeli çalışmada e 104A'ya kadardır." 

ibaresini gördüm tam idrak edemedim. devre akünün ihtiyacına göre akım ayarını kendisi yapmıyormu?

seron

Konuya yüzde yüz hakim olmamakla beraber devre pwm mantığıyla çalışıyor birisi yapmış videosunu izledim devre çalışırken "cırrrrrrrr TIK cırrrrrrrrr TIK" yapıyor yani bir süre darbeli akım, ani patlama, bir süre darbeli akım, ani patlama şeklinde bir gidişatı var. Şöyle, sen bu devrede büyük akü şarj etmek istiyorsan trafoyu ona göre seçip devreye bağlıcaksın. Akü ile devre arasında bir akım sınırlayıcı kullanman öneriliyor. He ne kadar PWM mantığı olsa da demek ki gerekiyormuş. Akü dolduğu zaman tampon şarj moduna geçiyor ama akım kesmesi yapmıyormuş.

Ben de devreyi hiç bilmiyorum denemedim çok beğenildiği için yeniden çizip paylaşayım diye şeyttirmiştim. :D Açıkçası ben de tam bilmiyorum. Denetleyici elemanların ne olduğuna bakarsan bilgi sahibi olmasan da fikir sahibi olursun. Akü şarj cihazlarında illaki akım sınırlama direnci kullanılıyor değilse zararı ya trafoya ya devreye.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın