Kapasitör değer Ölçümleri...

Başlatan ozgurece, 08 Haziran 2020, 17:06:29

ozgurece

Değerli Forum arkadaşlarım Elektronik onarımı yapan tüm arkadaşlarımıza bilgilendirme olsun.
Next 3D uydu alıcısı ara sıra küçük sinyal düşüşleri meydana geliyordu. Mainboard Tuner kısmındaki kapasitörlerin bir bölümü değer kaybetmiş.  Ölçü aletleri ve kapasimetre kondansatörün kapasitesini ölçerken LCR Metre zaman içinde veya ısınmaya bağlı meydana gelen kayıplar sonrası gerçek değerini gösteriyor. Bu durumda değer kaybetmiş kapasitörleri değiştirdim.

seron

İyi yapmışsın. Tebrikler.
Emmeeeeeeeeee,
Şimdi hangisi doğru bunun?

Ya da ben bunlardan en alttakini beğendim alıcam diyelim.
Hangi marka önerirsin?

-----
Konusu açılmışken...
Bir kapasitans nasıl ölçülür? Ciddi soruyorum. Kapasitörle belli bir V gerilimine sahip AC mi uyguluyoruz? Bir işlemci de direncini mi ölçüyor acaba? Keşke abilerden gelip anlatan olsa da öğrenseydik.

ozgurece

Kapasitörler için en doğru ölçümlerin LCR metrelerin yaptığı görüşü ve tecrübeleri forumlarda detaylı olarak anlatılıp görsel olarak paylaşılmış.
Ben sadece cihazın gösterdiği değerlere göre kapasitörü değiştiriyorum.
Teknik olarak Cihazın nasıl ölçüm yaptığını , işlemcisi ile nasıl hesaplama yapıp LCD ekranda değerleri gösterdiğini bilmiyorum. Konuyu açıklayabilecek seviyede bilgiye sahip profesyonel bir hocamız mutlaka vardır.
  ;)

cevat1

Görünürde arızaya geçebilecek kondansatör yok. Kondansatörlerin hepsi devre de  çalışır.

cevat1

Kapasite metre ölçümleri, kondansatörlerin sağlamlık testinde,  yanıltabilir.
Az önce LED driver devresinde bir tanesi 4.38 UF diğeri,  4.7  UF değerindeki kapasitörler ölçümlerde 4.8 UF değerini verdi. Kondansatörün görünümünde deformasyon da yoktu, ancak devre çalışmıyordu.
Nedeni; kapasitör kurumuş,  arıza yeni kondansatörler takılarak giderildi.
 Kondansatörün , kapasitemetre ölçümlerini sağlam olarak kabul ettiğimizde arıza tespiti olmayacaktı.
Bu durumda kondansatörün ESR değerlerine bakılması gerekir.

ozgurece

Değerli Forum arkadaşım resimde dikkatli incelerseniz kapasitörün ESR değerini ve kapasitesini belirtiyor. Standart ölçü aletleri ve kapasimetreler de  ESR değerini göstermiyor. LCR metreler de bu mümkün . LCR metreler sadece direnç ve kapasitör ölçümü yapabiliyor.
[url url=https://resimyukle.xyz/i/xf4Ha4 nofollow=nofollow][/url]

cevat1

Unit UT 612  kullanışlı bir cihaz, iyi günlerde kullanın.

ozgurece

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın