Ana içeriğe git
pcbway
Konu: 0-24V Ayarlı Kısadevre Korumalı Güç Kaynağı-2 (200 Kez okunmuş)

0-24V Ayarlı Kısadevre Korumalı Güç Kaynağı-2

Merhaba.

Daha önce de internetten bir kitaptan kopyalanmış bir devrenin baskısıyla beraber paylaşımını yapmıştım.
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,8712.0.html

Bu kez yine benzer bir devreyi göstereceğim. Kısa devre korumasının çalışma prensibi biraz daha farklı, şönt direnci üzerine düşen gerilimin bir tristörü tetiklemesi prensibine göre çalışıyor alıntıladığım resimde yazı iyi-kötü okunabiliyor o yüzden uzun uzun yazmayacağım.

X

Devre genellikle hobistler ve öğrenciler için örnek bir uygulamaya benziyor bu yüzden laboratuvar tip kaynak olarak kullanılabilirliği zayıf. Daha çok daha basit, "iş görecek kadar" mantığıyla yapılmış güçük güçlü bir güç kaynağı devresidir. Yapımı da çok basit.

X

Devreyi kurarken açıkçası iki arada bir derede kaldım çünkü kullanıcı iki uçlu trafo mu kulanır üç(orta) uçlu mu diye düşünürken daha önce oluşturduğum bir çözüm aklıma geliverdi:
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,7982.0.html

Yöntemi derhal devreye uyguladım ve ANAHTAR İLE 2-3 UÇLU TRAFO SEÇİMİ YAPILABİLEN bir giriş sağladım.

X

Resme dikkat ederseniz kırmız ok ile gösterdiğim yerde trafonun orta uç bağlantısını kumanda eden bir sürgülü anahtar var. Kullandığım yazılımın kütüphanesinde sürgülü anahtar 3D görüntüsü olmadığı için sadece sembolü çıkmış sorun değil.

Önemli birşey, nasılsa 10k potu oraya yazmayı unutmuşum zaten bakınca orda görüyorsunuz rahatça ama yanına yazısını yazmayı unuttum haberiniz olsun 10k olacak o.

Şunu da söyleyeyim hayatımda çizdiğim en berbat PCBlerden biriydi nedense bir türlü kafamı toparlayamadım ortaya bu çıktı. Neyse yine de idare eder. (tüh... :-[  baskılara seron yazmayı unuttuk :du: ... neyse edding kalemiyle kendi adınızı yazarsınız)

Baskıya hazır terslenmiş PCB şemalarını pdf olarak ekliyorum. Görebilmek için giriş yapılmalıdır, resimleri göremiyorsanız üye olunuz.
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.